Muzeum

Dar Pomorza - żaglowiec muzeum

Adres: 81-345 Gdynia, al. Jana Pawła II / Nabrzeże Pomorskie / Basen Prezydenta
Nr telefonu: +48 58 620 23 71 , +48 697 607 166
Facebook: https://www.facebook.com/NarodoweMuzeumMorskie/
E-mail: dar.pomorza@nmm.pl
Adres WWW: https://www.nmm.pl/dar-pomorza
Żaglowiec Dar Pomorza zacumowany w Basenie Prezydenta

Trzymasztowa fregata Dar Pomorza ma już ponad 100 lat i sławi polską marynarkę handlową od 1929 roku, kiedy to Szkoła Morska kupiła tę jednostkę, by szkolić na niej oficerów nawigatorów. Statek przepłynął ponad pół miliona mil morskich, wielokrotnie opłynął świat, a przez jego pokład przewinęło się ponad 13 tys. studentów. Od 1983 jest statkiem-muzeum, częścią Narodowego Muzeum Morskiego.

Dla osób z niepełnosprawnościami oraz trudnościami w poruszaniu się udostępniona została nowa forma zwiedzania - film sferyczny wyświetlany na specjalnych goglach. Technologia odsłania wszystkie tajemnice słynnej „białej fregaty”, do których do tej pory prowadziły m.in. strome schody, wysokie progi i wąskie przejścia. Gogle posiadają również opcję wyświetlania polskich napisów a nagrania tłumaczone są na polski język migowy.

Przy molo Południowym, niedaleko miejsca, gdzie cumuje statek, znajduje się jego makieta z brązu w skali 1:40, która pozwala niewidomym wyobrazić sobie kształt historycznego żaglowca i jego najbardziej charakterystycznych detali.

Uwaga! Statek-muzeum może być w okresie zimowym tymczasowo zamykany dla zwiedzających z powodu warunków atmosferycznych.

  • ikonaOpublikowano: 22.09.2017 12:06
  • ikona

    Autor: Administrator

  • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2024 14:30
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Zobacz także