Co nowego

W niedzielę Wielki Przejazd Rowerowy

22. Wielki Przejazd Rowerowy // mat. gdynia.pl

22. Wielki Przejazd Rowerowy // mat. gdynia.pl

07.06.2018 r.

Dwa kółka, piękne trójmiejskie okoliczności przyrody podziwiane z pozycji siodełka i świetna zabawa. Przed nami 22. Wielki Przejazd Rowerowy. Trasa obejmie 10 miast Metropolii Gdańskiej. W imprezie wezmą udział cztery peletony. Gdyńska zbiórka w samo południe, 10 czerwca na skwerze Kościuszki.

W niedzielę, 10 czerwca wyruszy 22. Wielki Przejazd Rowerowy Metropolii Gdańskiej. Oficjalna trasa imprezy obejmie w tym roku 10 miast aglomeracji: Wejherowo, Redę, Rumię, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Kartuzy, Żukowo, Pruszcz Gdański oraz Tczew. W imprezie pojadą cztery peletony: tczewski, gdański, kartuski oraz północny rozpoczynający się w Wejherowie i jadący przez Redę, Rumię i Gdynię.

Gdyński odcinek rajdu, do którego dobije peleton północny, ruszy ze skweru Kościuszki. Zbiórka zaplanowana jest na godz. 12.00. Wszyscy uczestnicy o godz. 12.50 wystartują w stronę Sopockich Błoni na wielki finał, gdzie czekać będzie na nich wiele atrakcji, m.in. konkurs na najlepsze przebranie, loteria szprychówkowa, Złote i Srebrne Szprychy, rozstrzygnięcie rywalizacji w ramach Firmowego Przejazdu Rowerowego oraz zjazd foodtrucków.

Niezwykle widowiskowy przejazd i połączenie peletonów odbędzie się na Drodze Zielonej na granicy Sopotu i Gdańska. Następnie połączony peleton przejedzie ulicami Łokietka i Polną w Sopocie do parku Sopockie Błonia.

Do czterech peletonów dołączą także grupy rowerowe i rowerzyści z miast takich jak Słupsk, Elbląg, Malbork, Lębork, Starogard Gdański i Kościerzyna.

Na uczestników w sumie czekać będzię ok. 120 km zabezpieczonych tras.

Mapa trasy 22. Wielkiego Przejazdu Rowerowego.

We wspólnej zabawie mogą wziąć udział nie tylko rowerzyści, ale także rolkarze, deskorolkarze, wrotkarze i osoby na wózkach inwalidzkich – za wyjątkiem odcinka przez tunel pod Martwą Wisłą, gdzie ze względu na znaczne spadki i konieczność posiadania sprawnych hamulców pojadą tylko rowerzyści.

Od 2006 roku podczas Wielkiego Przejazdu Rowerowego wręczane są nagrody Złotej Szprychy dla instytucji lub osób, które zasłużyły się dla rozwoju komunikacji rowerowej na terenie Gdańska. Od 2013 roku Nagroda Złotej Szprychy przyznawana jest wspólnie przez organizacje rowerowe metropolii gdańskiej zrzeszone w Federacji Organizacji Rowerowych Trójmiasta. Od 2014 roku przyznawane są również wyróżnienia Srebrne Szprychy.

Przeciwieństwem Złotej Szprychy jest Zardzewiała Szprycha, która od 2013 roku przyznawana jest osobom i instytucjom, których działania, postawy bądź zaniechania w sposób istotny szkodzą rozwojowi komunikacji rowerowej w naszej metropolii. Udział we wszystkich wydarzeniach 22. Wielkiego Przejazdu Rowerowego jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

  • 22. Wielki Przejazd Rowerowy // mat.prasowe