Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja #wGdyni // Fot Karol Stańczak

227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja #wGdyni // Fot Karol Stańczak

Gdynia obchodzi 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Z tej okazji w gdyńskim porcie wszystkie okręty Marynarki Wojennej podniosły dziś wielką galę banderową, odbyła się msza święta w intencji ojczyzny i uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.


Msza święta w imieniu ojczyzny odbyła się w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli ulicami: Świętojańską, Żwirki i Wigury i Słowackiego pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Tam, o godz. 11.30, odbyły się główne uroczystości. W tym roku wydarzenie odbyło się w strugach deszczu. W uroczystości brał udział prezydent miasta, Wojciech Szczurek oraz radni miasta.  

- To wielka radość dla nas, mieszkańców Gdyni i wszystkich Polaków, że mamy możliwość życia w wolnym, demokratycznym kraju. Pamiętamy o tych, którzy ponad dwa wieki temu uchwalili tę konstytucję i dali podwaliny, abyśmy dziś mogli być wolnymi Polakami, pamiętamy również o tych, którzy przez te lata oddali życie w myśl tej wolności - mówiła podczas uroczystości Elżbieta Sierżęga, radna miasta. - Dzisiaj również musimy przejawiać patriotyzm i to dotyczy nie tylko żołnierzy, policjantów, strażaków, czy strażników miejskich. Każdy z nas ma jakąś służbę i obowiązki. Wszystko, co służy naszemu krajowi, miastu i naszym najbliższym powinniśmy wykonywać z ogromnym oddaniem. Życzę wszystkim dużo radości z tego dnia, refleksji i abyśmy byli dumni z tego, że jesteśmy Polakami - podkreśliła. 

Pod pomnikiem reprezentanci Sejmu, Senatu, miasta, wojska, służb mundurowych, portu,  gdyńskich uczelni, organizacji pozarządowych, kombatanci a także mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów. Dla podkreślenia rangi święta, z armat okrętu ORP Błyskawica oddano 21 wystrzałów. To największa możliwa liczba salw honorowych oddawana podczas najważniejszych świąt wojskowych i państwowych. Dodatkowo w gdyńskim porcie wszystkie okręty Marynarki Wojennej podniosły wielką galę banderową.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.05.2018 14:00
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.05.2018 14:18
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze