Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

A więc wojna – Gdynia solidarna z Ukrainą

Budynek Urzędu Miasta Gdyni podświetlony narodowymi barwami Ukrainy w geście solidarności. Fot. Michał Puszczewicz

Budynek Urzędu Miasta Gdyni podświetlony narodowymi barwami Ukrainy w geście solidarności. Fot. Michał Puszczewicz

W obliczu tragicznych wydarzeń ostatniej nocy, czyli militarnego ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, cały wolny i demokratyczny świat musi głośno i twardo powiedzieć: NIE! Solidarność, wsparcie i pomoc niepodległej Ukrainie i jej mieszkańcom to nasz obowiązek. Ukraińcy - Gdynia jest z Wami!


Choć mówiło się o tym od tygodni, ba, od lat – kiedy to Rosja zajęła Krym, a w Donbasie powstały separatystyczne republiki ludowe, to otwartego wypowiedzenia wojny i wtargnięcia rosyjskiej armii na terytorium niepodległej Ukrainy wielu ekspertów, polityków, dziennikarzy i ludzi się nie spodziewało.

Dlatego głośny sprzeciw całego demokratycznego, wolnego świata jest tak bardzo teraz potrzebny – by ratować Ukrainę i by nie dopuścić do dalszych kroków rosyjskiego dyktatora.

Gdynia w pełni solidaryzuje się z Ukrainą i narodem ukraińskim. O naszym wsparciu mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, zapewniając o gotowości na przyjęcie wojennych uchodźców.
- Dziś w nocy rosyjskie wojska zaatakowały niepodległą Ukrainę. To zbrodnia! Wyobrażamy sobie, co czują teraz Ukraińcy – mieszkańcy terenów, na które wjechały rosyjskie czołgi i mieszkańcy ostrzeliwanych miast. Gdynianie całym sercem są z Ukraińcami, z tymi, którzy dzielnie walczą z nikczemnym wrogiem i z tymi, którzy chronią to, co najcenniejsze – swoje rodziny. Jesteśmy także z tymi, którzy od dawna mieszkają poza swoim krajem, również w Gdyni, a teraz zamartwiają się o swoich bliskich w ojczyźnie. Jesteśmy przygotowani, by przyjąć w naszym mieście szukających schronienia przed wojną Ukraińców. Przyjaciele Ukraińcy – jesteśmy z Wami! - mówi Wojciech Szczurek.


Oprócz przekazywania słów wsparcia mieszkańcy chcą także działać, by nie pozostać biernymi i bezradnymi.

Pierwszą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym na miejscu militarnej agresji zorganizowała już Fundacja Pomagam.pl

- Uruchamiamy oficjalną zbiórkę, która jest wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami, a jednocześnie zapewni konkretną pomoc poszkodowanym na miejscu. Nie wiemy, jak sytuacja będzie rozwijać się w kolejnych dniach, ale jedno jest pewne - już teraz nasze wsparcie może zmienić los Ukraińców, którzy zostali dotknięci wrogimi działaniami Rosji. Żeby zapewnić jak najskuteczniejszą pomoc, zebrane środki przekażemy ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną. Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują w tych trudnych chwilach - informuje fundacja.


Cel można wesprzeć, wpłacając pieniądze na stronie fundacji: pomagam.pl/solidarnizukraina

Również w mediach społecznościowych pojawiają się liczne słowa solidarności mieszkańców oraz organizują się pierwsze antywojenne protesty, a także zbiórki żywności i odzieży.

Poniżej załączamy informację sztabu kryzysowego Prezydenta Miasta Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 24.02.2022 13:50
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.03.2022 08:50
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze