Co nowego

„Akcja – Trakcja – Trajtek” – świętuj z ZKM Gdynia

fot. ZKM Gdynia

fot. ZKM Gdynia

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni świętuje w tym roku 30. rocznicę działalności. Z tej okazji zaprasza na wyjątkową grę miejską. „Akcja – Trakcja – Trajtek”, bo tak nazywa się wydarzenie, odbędzie się już 17 września.


Gra miejska „Akcja – Trakcja – Trajtek” towarzyszyć będzie obchodom 30-lecia powstania ZKM Gdynia oraz tradycyjnemu, corocznemu Europejskiemu Tygodniowi Zrównoważonego Transportu. W ramach wydarzenia mieszkańcy Gdyni wyruszą na szlak pełen zagadek, przepięknych pojazdów oraz inspirujących przygód. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 17 września. Start zabawy o godzinie 11:00.

- W tym roku ZKM Gdynia obchodzi 30-lecie swojego powstania i z tej okazji – a także z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – zapraszamy wszystkich na wyjątkową grę miejską. To okazja do doskonałej zabawy, ale także do poznania historii gdyńskiej komunikacji miejskiej oraz promocji transportu publicznego. Gdynia od lat zachęca mieszkańców, by samochód osobowy zamienili właśnie na trolejbus czy autobus. W dobie zmian klimatycznych to bardzo istotne. Idea zrównoważonego transportu jest dla nas niezwykle ważna – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Trolejbusy są rozpoznawalnym w całym kraju symbolem Gdyni. Dzięki grze uczestnicy prześledzą zmiany, jakie zaszły przez ostatnie dziesięciolecia w zakresie gdyńskiego transportu. Celem gry jest zarówno przybliżenie dziejów Gdyni, jak i wskazanie przyjaznych dla środowiska rozwiązań komunikacyjnych. To nie tylko zabawa, ale również przedsięwzięcie edukacyjne, w którym proponowane zadania będzie można rozwiązywać w dowolnej kolejności.

Na pomysł organizacji gry miejskiej wpadł Rafał Smirnow z ZKM Gdynia. Jak sam mówi – zainspirowały go podobne wydarzenia, które odbywały się w naszym mieście. Mowa o grach terenowych poświęconych m.in. postaciom Eugeniusza Kwiatkowskiego, Franciszki Cegielskiej czy Tadeusza Wendy.

- Uważam, że 30-lecie powołania ZKM jest doskonałą okazją do zabawy nawiązującej do najnowszej historii komunikacji miejskiej ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia ekologii i ochrony środowiska – mówi Rafał Smirnow z ZKM Gdynia, inicjator i organizator gry.

Za scenariusz gry odpowiadają gdyńscy animatorzy kultury: Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni oraz Adam Labuhn z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, którzy od lat działają przy organizacji zaskakujących i edukujących gier miejskich poświęconych gdyńskiej historii i wspomnianych wyżej ważnych dla miasta postaci.

- Szlak zadań związanych z komunikacją miejską wyznaczać będą nie tylko pojazdy, linie lub przystanki. Dorośli dzięki zadaniom będą mogli wzbogacić swoją wiedzę o mieście oraz przypomnieć sobie dawne, kultowe lokale i miejsca. Najmłodsi oraz nastolatkowie poznają zaś miasto z innej perspektywy – atrakcją dla wszystkich będzie możliwość przeniesienia się w czasie i przestrzeni dzięki spotykanym postaciom z epoki, granych przez gdyńskich aktorów – mówi Michał Miegoń, współorganizator i autor scenariusza gry.Jak można wziąć udział w grze? Zgłoszenia przyjmowane są od 1 września pod adresem gra@zkmgdynia.pl. Udział w zabawie jest bezpłatny, nie ma ograniczeń wiekowych. Można wyruszyć indywidualnie, rodzinnie lub w zorganizowanych zespołach, liczących maksymalnie do 5 osób.
W zgłoszeniu należy podać przewidywaną liczbę osób w zespole. Uczestnicy otrzymają maila zwrotnego z informacją dotyczącą szczegółów związanych z rozpoczęciem gry.

- W sposób interaktywny przedstawimy uczestnikom gry historię gdyńskiej komunikacji miejskiej, jej rozwój oraz współczesne funkcjonowanie. Każda z organizowanych przez nas gier miejskich nieco różni się swoim charakterem, gra „Akcja – Trakcja – Trajtek” zapowiada się niezwykle wyjątkowo – gracze będą rozwiązywali zadania m.in. z udziałem pojazdów gdyńskiej komunikacji miejskiej – zabytkowych i nowoczesnych – mówi Adam Labuhn, wykładowca WSAiB w Gdyni i współautor zadań gry.

Ze względów organizacyjnych liczba uczestników jest ograniczona. W przypadku osiągnięcia limitu liczby zgłoszeń poinformujemy o zakończeniu zapisów. O szczegółach przeczytać można w regulaminie, który dostępny jest w formie załącznika na końcu artykułu. Start gry zaplanowano na godzinię 11:00 w sobotę, 17 września.

Organizatorami gry są ZKM Gdynia i „Inne Szlaki”. Partnerami wydarzenia zostali Polsat Plus Arena Gdynia, Gdynia Rowerowa, Gdyńskie Centrum Sportu, Agencja Rozwoju Gdyni, Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, PKA Gdynia, PKT Gdynia. Grę patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Gdyni – Wojciech Szczurek.

  • ikonaOpublikowano: 01.09.2022 08:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.09.2022 15:48
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze