Co nowego

„Albatrosy” nadlecą później – zgłoszenia do konkursu trwają

fot. Anna Rezulak

fot. Anna Rezulak

04.05.2020 r.

Do 31 sierpnia młodzi filmowcy mogą przesyłać swoje zgłoszenia do udziału w 13. edycji Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich „Albatrosy”. Termin przedłużono ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, która utrudnia pracę nad filmami. A więc nie czekajcie i chwytajcie za kamery! „Albatrosy” to konkurs dla uczniów szkół średnich z całej Polski, których pasją jest kinematografia. Więcej czasu na dokończenie swoich produkcji mają również uczestnicy festiwalu „Młode Albatrosy” dla uczniów szkół podstawowych. W tym przypadku przesyłanie zgłoszeń przedłużono do 15 września.

Głównym celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży tworzeniem filmów oraz prezentacja indywidualnych pasji. To również okazja do podniesienia swoich umiejętności. Młodzi twórcy najpierw będą muszą przygotować scenariusz, a później zabrać się za filmowanie, reżyserowanie, grę aktorską, montaż i udźwiękowienie. To kształci zdolność pracy zespołowej, a także pomaga w doskonaleniu uważnego słuchania innych. Tworząc samodzielnie film młodzież uczy się też kreatywnego patrzenia na rzeczywistość.

Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich „Albatrosy” jest skierowany do uczniów szkół średnich, którzy nie są jednocześnie słuchaczami szkół filmowych i nie ukończyli 20 lat. Wszyscy zainteresowani udziałem muszą samodzielnie, pod okiem nauczyciela, stworzyć dokument, animację, film fabularny lub eksperymentalny na dowolny temat. Produkcja powinna mieć od 5 do 25 minut. Gotowy materiał musi być zapisany w formacie zgodnym z DVD-Video.

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać film – w formie linku internetowego (np. na YouTube lub Vimeo) – na adres: m.drankiewicz@festiwalgdynia.pl z dopiskiem w tytule „Albatrosy 2020 – Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich”. Do zgłoszenia trzeba też dołączyć kartę zgłoszeniową, którą można pobrać tutaj. Czas na zgłoszenia miał minąć na początku maja, jednak ze względu na trwająca pandemię i licznie prośby młodych twórców, termin przedłużono do 31 sierpnia. Uwaga: konkursowy film może zgłosić wyłącznie reżyser lub nauczyciel prowadzący. Każdy uczestnik ma jednak możliwość przesłania dowolnej liczby różnych produkcji.

Nadesłane filmy zostaną ocenione przez konkursowe jury. Wyłoni oni laureatów najlepszego krótkiego filmu fabularnego, najlepszego filmu dokumentalnego oraz najlepszej animacji lub filmu eksperymentalnego. Nagroda za zwycięstwo w każdej z tych kategorii to statuetka, a także 1500 złotych. Natomiast dla twórców wszystkich wyróżnionych prac przewidziane są nagrody rzeczowe. Filmy o szczególnych walorach będą pretendowały do nagrody specjalnej jury – akredytacji na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Młode Albatrosy


Przeglądowi Amatorskich Filmów Uczniowskich „Albatrosy” towarzyszy analogiczny konkurs dla najmłodszych kinematograficznych talentów. Chodzi o Ogólnopolski Festiwal Filmów Uczniowskich „Młode Albatrosy”. W tym roku odbywa się jego 6. edycja. Tutaj w szranki stają uczniowie szkół podstawowych z całego kraju.

Młodzi twórcy mają za zadanie przygotować film fabularny, dokumentalny, eksperymentalny lub animację o dowolnej tematyce. Praca nie może mieć więcej niż 10 minut i powinna być zapisana na płycie DVD lub CD w formacie .mp4. Płyta musi być czytelnie opisana i zawierać: tytuł, imię i nazwisko reżysera oraz czas projekcji.

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać dwie kopie filmu na płytach na adres organizatora: Szkoła Podstawowa nr 51, ul. Słowackiego 53, 81-392 Gdynia, z dopiskiem „Młode Albatrosy 2020”. Do zgłoszenia trzeba też dołączyć kartę zgłoszeniową, którą można pobrać tutaj. Tutaj termin nadsyłania prac również przedłużono. Teraz jest na to czas do 15 września. Uwaga: do udziału w konkursie nie będą dopuszczone filmy wykonane na odpłatne zlecenie lub nakręcone przed rokiem 2019.

Nadesłane prace oceni konkursowe jury. Autorzy trzech najlepszych filmów otrzymają statuetki oraz nagrody. Dodatkowo zostanie też powołane jury młodzieżowe, które przyzna swoją nagrodę. Komisja konkursowa może także przyznać nagrody indywidualne (np. za: scenariusz, oryginalną muzykę, najlepszą rolę aktorską, montaż, reżyserię czy zdjęcia).

Finał na jesień


Oba konkursy zakończy pokaz finałowych filmów oraz gala wręczenia nagród, która jest planowana na październik w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Regulamin i szczegółowe informacje na temat „Albatrosów” zamieszczono na stronie internetowej konkursu. Natomiast więcej o „Młodych Albatrosach” można przeczytać tutaj

Organizatorem przeglądu „Albatrosy” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni przy współpracy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Z kolei festiwal „Młode Albatrosy” to wspólne przedsięwzięcie: Szkoły Podstawowej nr 51 w Gdyni, Pomorskiej Fundacji Filmowej oraz Fundacji Inicjatyw Twórczych „Fordewind” (Dom Filmowy).