Co nowego

Betlejemskie Światło Pokoju w weekend dotrze do Gdyni

Betlejemskie Światełko Pokoju przyleci do Gdyni na pokładzie samolotu. Wszystko dzięki lotnikom z GBLMW (zdjęcie archiwalne) // fot. kmdr ppor. Marcin Braszak

Betlejemskie Światełko Pokoju przyleci do Gdyni na pokładzie samolotu. Wszystko dzięki lotnikom z GBLMW (zdjęcie archiwalne) // fot. kmdr ppor. Marcin Braszak

W niedzielę, 12 grudnia do naszego kraju trafi Betlejemskie Światło Pokoju, które symbolizuje bezpieczeństwo, braterstwo oraz spokój. Jeszcze tego samego dnia ruszy ono w dalszą podróż po kraju. Do naszego miasta przyleci z Krakowa. Wszystko dzięki lotnikom z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.


Grota Narodzenia Pańskiego w Betlejem to miejsce, gdzie płonie ogień, który potem przekazują sobie skauci z wielu krajów świata. Betlejemskie Światło Pokoju przekracza granice państw i województw. Podawane jest z miasta do miasta. Pod koniec listopada z Betlejem przyleciało samolotem do Austrii. W niedzielę, 12 grudnia polskim harcerzom przekażą je skauci ze Słowacji. Jeszcze tego samego dnia płomień pokoju dotrze do Gdyni. Do naszego miasta trafi z Krakowa. Na prośbę harcerzy z gdańskiej chorągwi ZHP z południa na północ naszego kraju przetransportują go lotnicy z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Samolot wyleci z Gdyni w niedzielę o godz. 12.00. Z Krakowa wróci około godz. 17.00. Na jego pokładzie będą harcerze z Betlejemskim Światłem Pokoju. Po wylądowaniu zostanie ono przekazane kolejnym harcerzom, którzy będą oczekiwać na płycie lotniska. Oni zaniosą ogień dalej – do pomorskich instytucji, urzędów i okolicznych miast. Światełko jest przekazywane jako znak i symbol pokoju, spokoju i bezpieczeństwa oraz narodzin Pana Jezusa.

Hasło tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju to „Światło Nadziei”.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 roku w austriackim Linzu jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później tamtejsi skauci objęli patronat nad wydarzeniem.

  • ikonaOpublikowano: 11.12.2021 14:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.12.2021 21:40
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze