Co nowego

Biblioteka Gdynia promuje czytelnictwo wśród najmłodszych

// fot. unsplash.com

// fot. unsplash.com

03.12.2021 r.

Czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy o emocjach, a także pozwala przeżywać wyjątkowe przygody. Po raz kolejny Biblioteka Gdynia bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. Inicjatywa ma na celu zachęcanie dzieci w wieku przedszkolnym do wejścia w świat literatury, poprzez wręczanie im specjalnych wyprawek.


Projekt „Mała książka – wielki człowiek” organizowany jest przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma on zachęcić najmłodszych i ich rodziny do wspólnego czytania oraz przypomnieć o korzystać z tego wynikających.

Obecna edycja projektu obejmuje młodych czytelników, urodzonych w latach 2015-2018. To właśnie oni mogą otrzymać Wyprawki Czytelnicze. Znajduje się w niej książka „Pierwsze czytanki dla...”, która zawiera starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.

Ważną rolę w kształtowaniu młodego czytelnika odgrywają biblioteki. To one rozwijają nawyk czytania i pogłębiania wiedzy, uczą samodzielności i rozwijają myślenie. Dlatego też program „Mała książka – wielki człowiek” odbywa się w ścisłej współpracy z publicznymi czytelniami i wypożyczalniami z całego kraju, także z Biblioteką Gdynia. Dlatego też w Wyprawce Czytelniczej znalazła się Karta Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, młody czytelnik otrzyma naklejkę. Po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Co należy zrobić, aby otrzymać Wyprawkę Czytelniczą? Dostanie ją każde dziecko z rocznika 2015-2018, które przyjdzie do filii Biblioteki Gdynia, z wyłączeniem Wypożyczalni Centralnej, Biblioteki z Pasją oraz Biblioteki Wiedzy.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” jest finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.