Co nowego

„Błyskawica” zniknie. Przejdzie większy remont

ORP Błyskawica zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

To jedna z popularnych atrakcji turystycznych, a przy okazji wojskowych uroczystości - reprezentacyjny okręt, fot. Marek Sałatowski / z naszej facebookowej grupy „Gdynia w obiektywie”

12.01.2021 r.

Już wkrótce legendarny niszczyciel ORP „Błyskawica”, jedna z turystycznych atrakcji Gdyni przejdzie większy remont. To pierwsza modernizacja popularnego okrętu-muzeum od 2014 roku. Prace związane z naprawą dokową wykona gdyńska PGZ Stocznia Wojenna, która wygrała w przetargu.


Jest nie tylko atrakcją, którą każdy turysta powinien zobaczyć w Gdyni, ale i lokalnym symbolem doskonale kojarzonym przez gdynian. To ORP „Błyskawica”, czyli polski niszczyciel na zasłużonej wojskowej emeryturze, który pełni rolę pływającego muzeum. Niedługo zniknie ze swojego stałego miejsca przy nabrzeżu Pomorskim, aby przejść poważniejszy remont.

Co dokładnie stanie się z 85-letnim okrętem? Przejdzie „naprawę dokową”. Dokładnych szczegółów remontu Komenda Portu Wojennego w Gdyni nie ujawnia. Wiadomo natomiast, że prace będą realizowane głównie po to, aby charakterystyczny okręt pomimo upływu lat nadal mógł pełnić rolę muzeum na wodzie i rolę reprezentacyjną podczas ważnych uroczystości wojskowych.

„Błyskawicy” nie zobaczymy zatem w charakterystycznym punkcie nawet przez 90 dni, bo taki maksymalny czas trwania prac remontowych dopuszcza zakończony przetarg. Przez ten okres okręt nadal będzie jednak przebywał w Gdyni – w PGZ Stoczni Wojennej. Spółka, która wygrała w przetargu ogłoszonym przez Komendę Portu Wojennego w Gdyni, przeprowadzi prace o wartości nieco ponad 7,1 mln złotych. Na wykonane naprawy stocznia udzieli 36-miesięcznej gwarancji, a ryzyko dodatkowych kosztów związanych z nieprzewidzianymi naprawami oszacowano na 11%.

Oprócz PGZ Stoczni Wojennej do przetargu stanęły też Gdańska Stocznia Remontowa i Stocznia Remontowa NAUTA w restrukturyzacji, których oferty okazały się droższe oraz obejmowały krótszy okres gwarancyjny.

O „Błyskawicy”


ORP „Błyskawica” to polski niszczyciel typu „Grom”, który został zbudowany w 1936 roku w brytyjskiej stoczni J. Samuel White w Cowes. W 1937 roku rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej, uczestnicząc w późniejszych latach w działaniach podczas II wojny światowej m.in. w kampanii norweskiej, operacji „Overlord” czy bitwie o Atlantyk. Później pełnił funkcję okrętu flagowego polskiej Marynarki Wojennej oraz stacjonarnego okrętu obrony przeciwlotniczej. W Gdyni „Błyskawica” funkcjonuje jako okręt muzealny już od 1976 roku. Obecnie jest najstarszym zachowanym niszczycielem na świecie.