Co nowego

Car-sharing odpalony

Car-sharing odpalony // fot. Magdalena Czernek

Car-sharing odpalony // fot. Magdalena Czernek

27.10.2017 r.

Już jest! Usługa car-sharingu, czyli współdzielenia samochodów w Trójmieście, jest dostępna. W piątek, 27 października, podczas konferencji w gdyńskim InfoBoksie oficjalnie zainaugurowano jej działanie. Pierwsze dwa auta, dostępne do wypożyczenia, stanęły już w czwartek przed Urzędem Miasta w Gdyni.

Car-sharing to nowy, wygodny sposób przemieszczania się po mieście. Umożliwia on korzystanie z samochodów bez konieczności ich zakupu – wypożyczając je do poruszania się na stosunkowo niewielkich dystansach. Od piątku, 27 października usługa jest już dostępna w kilkunastu dzielnicach Gdyni, Gdańska i Sopotu. Docelowo działać będzie jednak w siedmiu pomorskich miastach. Do Trójmiasta dołączy też: Rumia, Reda, Wejherowo i Pruszcz Gdański.


 
W Gdyni w ramach car-sharingu dostępnych jest na razie 50 aut, a w całym Trójmieście od dziś można korzystać ze 130 samochodów. W kolejnych tygodniach na ulicach pojawi się jeszcze 70 pojazdów. Docelowo będzie więc można wypożyczyć 200 aut na terenie całego Trójmiasta. Są to samochody ekologiczne – hybrydowe lub niskoemisyjne. Do roku 2020 mają one zostać zastąpione przez pojazdy elektryczne. Pierwsze dwa samochody stanęły już w czwartek, 26 października przed Urzędem Miasta Gdyni.Usługa car-sharingu została oficjalnie zainaugurowana podczas konferencji, która odbyła się 27 października w gdyńskim InfoBoksie. Podczas niej wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz oraz prezes firmy Traficar, Piotr Groński przedstawili zasady korzystania i plany związane z obecnością usługi w aglomeracji trójmiejskiej.


Firma Traficar, która jest dostawcą usługi car-sharingu podkreśla, że to dopiero początek współpracy i na pewno będzie się ona dalej rozwijać.
 
– Jesteśmy dumni, że inaugurujemy naszą usługę w Trójmieście. Będzie to druga pod względem wielkości flota w Polsce. Z czasem, kiedy klienci zapoznają się już z tym, jak to działa, będziemy poszerzać dostępność usługi i zwiększać liczbę pojazdów – mówi Piotr Groński, prezes firmy Traficar.
 
Samochody będzie można znaleźć w różnych lokalizacjach. Żeby wypożyczyć auto najpierw trzeba ściągnąć na telefon aplikację Traficar, a ta pokaże, gdzie znajduje się najbliższy pojazd i poinstruuje, co zrobić, żeby z niego skorzystać.

Gdzie obecnie można wypożyczyć auto w Gdyni, pokazuje poniższa mapka.


Mapka pokazująca lokalizacje aut Traficar w Gdyni

Car-sharing jest odpowiedzią na ciągle zmieniające się potrzeby mieszkańców. Dodatkowo koszty korzystania z usługi są mniejsze, niż cena podróży na tym samym dystansie taksówką.
 
Jak duże zalety dla mieszkańców ma car-sharing podkreślają władze Gdyni.
 
- Skorzystają na tym wszyscy. Nie trzeba posiadać samochodu, żeby z niego skorzystać. Z punktu widzenia mieszkańców jest to podniesienie jakości życia. To rozwiązanie proekologiczne i zmierzające do oddania jeszcze więcej przestrzeni miejskiej mieszkańcom – mówi wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.
 
Przypomnijmy, że w naszym regionie prace nad uruchomieniem car-sharingu rozpoczęły się w styczniu tego roku. Ich inicjatorem była właśnie Gdynia.
 
28 sierpnia w Gdyni przedstawiciele władz miast naszego regionu podpisali list intencyjny, deklarując wolę współpracy przy wdrażaniu usługi car-sharingu. W rozpoczęty z inicjatywy Gdyni projekt włączyły się Gdańsk, Sopot, Reda, Rumia, Wejherowo i Pruszcz Gdański. Oprócz włodarzy poszczególnych miast, sygnatariuszami porozumienia zostały także Innobaltica Sp. z o.o. oraz firmy wdrażające usługę – Keratronik, Panek i Traficar.
 
Idea „samochodu na godziny” jest coraz bardziej popularna w Europie. Tylko w Niemczech usługa dostępna jest w 600 miastach, a liczba korzystających z niej osób to 1,7 miliona rocznie. Również w naszym kraju znajduje ona coraz większe rzesze zwolenników – oferta dostępna jest już w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.

  • Car-sharing w Trójmieście już dostępny
  • Wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz  mówi o car-sharingu podczas inauguracji usługi w Infoboxie
  • Śniadanie prasowe inaugurujące usługę car-sharingu
  • Samochód Traficar, który można wypożyczyć
  • Samochód Traficar, który można wypożyczyć
  • Samochód Traficar obok Infoboxu
  • Samochód Traficar obok Infoboxu