Co nowego

Energetyczne deklaracje i wnioski od dziś złożysz w COM

Od 1 października gdyńskie Centrum Obsługi Mieszkańca poszerza zakres spraw do załatwienia / fot. gdynia.pl

Od 1 października gdyńskie Centrum Obsługi Mieszkańca poszerza zakres spraw do załatwienia / fot. gdynia.pl

01.10.2021 r.

To temat, który dotyczy wielu z nas, choć niektórzy jeszcze o nim nie słyszeli. Deklarację CEEB muszą złożyć wszyscy właściciele i zarządcy budynków. Od 1 października można to zrobić szybko i wygodnie nie tylko online. Wystarczy umówić się na wizytę w nowo otwartym Centrum Obsługi Mieszkańca. W placówce, która znajduje się w Centrum Riviera, można złożyć również wniosek o dotacje z programu „Czyste Powietrze”.

 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)

 
Każdy właściciel i zarządca budynku musi złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w skrócie: CEEB. Dotyczy to budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i lokali usługowo-handlowych. Zbieranie informacji dotyczących źródeł ich ogrzewania ma pomóc w wymianie pieców i walce ze smogiem. Ewidencję prowadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
 
Właściciele/zarządcy budynków, w których źródło ciepła lub spalania paliw było eksploatowane przed 1 lipca br., muszą złożyć deklarację do 30 czerwca 2022 roku. Z kolei dla nowo powstałych nieruchomości termin wynosi 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia. Podobnie jest w przypadku osób, które zmieniły źródło ciepła w swoim domu, budynku lub lokalu.
 
– Osoby mieszkające w blokach nie muszą samodzielnie składać deklaracji – jest za to odpowiedzialny zarządca budynku. Natomiast, jeżeli w lokalu znajduje się indywidualne źródło ciepła, np. kominek, to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie – wyjaśnia Jarosław Lipiński, koordynator ds. CEEB w Gdyni.

Deklarację można złożyć online poprzez portal ZONE. Aby rozpocząć proces, należy kliknąć w przycisk „Złóż deklarację”, a następnie system – krok po kroku – pozwoli nam na wypełnienie formularza. Procedura wymaga uwierzytelnienia za pomocą profilu zaufanego albo e-dowodu.
 
Instrukcję składania deklaracji, papierowe wzory do pobrania oraz katalog najczęściej zadawanych pytań dotyczących CEEB wraz z odpowiedziami można znaleźć TUTAJ.
 
– Zachęcam mieszkańców Gdyni do składania deklaracji w formie elektronicznej poprzez specjalną stronę internetową. Natomiast osoby, które nie mają takiej możliwości, od dziś mogą wygodnie złożyć deklaracje w wersji papierowej. Wystarczy umówić się na wizytę w Centrum Obsługi Mieszkańca, gdzie pomogą nam urzędnicy – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.Program „Czyste Powietrze”


Od 1 października w Centrum Obsługi Mieszkańca można też złożyć wniosek o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Przed tygodniem (22 września) odbyło się kolejne spotkanie online z mieszkańcami Gdyni, dotyczące wspomnianego projektu.
 
– Gdynia to miasto, którego powietrze należy do najczystszych w Polsce. Nie byłoby tak, gdybyśmy w przeszłości nie podjęli szeregu ważnych decyzji. W ten sposób zadbaliśmy o to, czym oddychamy – mówił na spotkaniu wiceprezydent Marek Łucyk.

Pracownicy Samodzielnego Referatu ds. Energetyki przybliżyli mieszkańcom przepisy uchwały antysmogowej, formy dofinansowania, które można uzyskać z Urzędu Miasta Gdyni, oraz powiedzieli, jak poprawnie złożyć deklarację Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
 
W ostatniej części spotkania szczegółowo omówiono zasady programu „Czyste Powietrze”. Uczestnicy dowiedzieli się, na czym on polega, w jakiej wysokości jest dofinansowany oraz jak złożyć wniosek. Podczas dyskusji mieszkańcy aktywnie zadawali pytania na temat dotacji.

„Czyste Powietrze” to ogólnopolski program mający na celu poprawę jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez dopłaty do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych.

Wniosek do programu można złożyć online poprzez portal beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a od 1 października – podobnie jak w przypadku deklaracji CEEB – również stacjonarnie w Centrum Riviera. Załatwienie obu spraw wymaga wcześniejszego umówienia wizyty. We wskazanym terminie należy udać się do Centrum Obsługi Mieszkańca, gdzie przy stanowisku nr 1 będzie można złożyć odpowiednie dokumenty:
  • w poniedziałki i środy – deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
  • we wtorki i czwartki – wnioski o dotacje z programu „Czyste Powietrze”.
 
W razie wątpliwości zachęcamy do kierowania zapytań do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego na adres: info-ceeb@gunb.gov.pl. Można też zadzwonić pod numer telefonu 58 668 23 52, gdzie pracownik Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni udzieli wszelkich informacji.

Informacje dotyczące programu „Czyste Powietrze” można uzyskać pod numerem telefonu 58 668 23 50.

Wizyty w Centrum Obsługi Mieszkańca można umawiać telefonicznie, dzwoniąc na infolinię: 58 626 26 26 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00), lub online na stronie rezerwacje.um.gdynia.pl.