Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Co nowego

Święto Morza zawsze w Gdyni

Piknik marynarski to jedna z atrakcji Święta Morza // fot. Karol Stańczak

Piknik marynarski to jedna z atrakcji Święta Morza // fot. Karol Stańczak

17.06.2019 r.

Widowiskowa nocna parada żeglarska, uliczne granie pod hasłem „50 nut dla Feliksa N”, strefa sportu dla każdego, akcje ekologiczne, wyjątkowa sekretna gra miejska i wiele innych uroczystości oraz wydarzeń. Od 21 do 30 czerwca nasze miasto wypełnią atrakcje związane z jego morską tożsamością i tradycjami. A wszystko w ramach tegorocznych gdyńskich obchodów Święta Morza. Każdy znajdzie podczas nich coś dla siebie. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Święto Morza to gdyńska tradycja. Po raz pierwszy zorganizowano je w naszym mieście w 1932 roku. Wtedy wzięło w nim udział sto tysięcy osób, z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim na czele. Pomysł obchodów wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej. Imprezę ponawiano co roku w czerwcu. Podczas wojny tradycję starano się kultywować na pokładach polskich okrętów. Natomiast w czasach PRL-u święto zmieniło swój charakter i wpisywało się w ówczesną rzeczywistość. Święto Morza w przedwojennym stylu udało się wskrzesić w Gdyni dopiero w 2013 roku. Od tego momentu jest organizowane cyklicznie. To coroczny hołd morzu, które przed laty stanowiło główny motor napędowy lokalnej gospodarki i było głównym impulsem do dynamicznego rozwoju miasta.

Nie inaczej będzie tym razem. Tegoroczne obchody to 10 dni wypełnionych atrakcjami i wiele okazji do bliższego poznania morskich tradycji miasta poprzez m.in. uroczystości, koncerty, okolicznościowe rejsy czy wystawy organizowane w przestrzeni publicznej. Gdynia świętuje od 21 do 30 czerwca.

Przygotowaliśmy mnóstwo aktywności. Będziemy świętować m.in. 50-lecie otwarcia bulwaru. Z tej okazji zagrają na nim młodzi muzycy, akustycznie, bez dużego nagłośnienia. Będą też działania dedykowane młodzieży, dzieciom i dorosłym. To m.in. jarmark morski i kiermasz kaszubski. Będą też aktywności proekologiczne i wiele atrakcji związanych z żeglarstwem, np. Nocna Parada Żeglarska – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.


 
Co będzie się działo? Szczegóły poniżej.
 

21 czerwca

Wszystko rozpocznie się w iście żeglarskim stylu od akcji „Pomorze na morze”. Miłośnicy morskich wypraw będą mogli się wybrać w bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej. I to na jednym z najstarszych drewnianych polskich żaglowców - „Balic Star”, który został zbudowany w 1947 roku. Taką morską przygodę będzie można przeżyć od 21 do 23 czerwca. Chętni wypłyną w około dwugodzinne rejsy. Żaglowiec będzie wyruszać kilka razy dziennie: o godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00 z nowej Mariny Yacht Park (obok Sea Towers).
Aby wziąć udział w rejsie, trzeba się wcześniej zapisać. Rejestracja będzie prowadzona tuż przed wypłynięciem. Zbiórka chętnych przed furtką do mariny (na końcu nabrzeża Prezydenta) kilkanaście minut przed wypłynięciem. Wszyscy zainteresowani muszą zgłosić się do przedstawiciela Polskiego Związku Żeglarskiego obecnego na miejscu i wpisać się na listę pasażerów „Baltic Star”.
 
Pomorski Związek Żeglarski przygotował też wystawę marynistycznych akwarel Jerzego Józefa Tyszki. Można ja oglądać od godz. 8.00 do godz. 16.00 w siedzibie związku.
 
O godz. 11.00 na molo Południowym odbędzie się odsłonięcie tablicy pamięci poświęconej kpt. Mamerta Stankiewicza.

Natomiast w samo południe na wodach Zatoki Gdańskiej złożone zostaną wieńce w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę.
 
Od godz. 12.00 do godz. 18.00 przy Akwarium Gdyńskim stanie Grohe Truck. To największa mobilna ekspozycja sanitarna w Europie, w której przygotowano wiele atrakcji.

Muzeum Miasta Gdyni, między godz. 15.00 a 17.00, przeprowadzi tego dnia akcję społeczno-botaniczną „Latem Muzeum przesadza!”. W ten sposób przywita wakacje.
 
Ostatnią atrakcją tego dnia będzie koncert na pokładzie okrętu ORP Błyskawica o godz. 17.00. Wystąpią: Zagan Acoustic i Joanna Knitter.
 

22 czerwca

To kolejna szansa na obejrzenie wystawy marynistycznych akwarel Jerzego Józefa Tyszki. Można ja oglądać od godz. 10.00 do godz. 16.00 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
 
Sobota, 22 czerwca, to także drugi dzień, w którym poszukiwacze morskich wrażeń mogą liczyć na wyprawę w ramach akcji „Pomorze na morze”. To bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej. I to na jednym z najstarszych drewnianych polskich żaglowców - „Balic Star”, który został zbudowany w 1947 roku. Chętni wypłyną w około dwugodzinne rejsy. Żaglowiec będzie wyruszać kilka razy dziennie: o godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00 z nowej Mariny Yacht Park (obok Sea Towers).
Aby wziąć udział w rejsie, trzeba się wcześniej zapisać. Rejestracja będzie prowadzona tuż przed wypłynięciem. Zbiórka chętnych przed furtką do mariny (na końcu nabrzeża Prezydenta) kilkanaście minut przed wypłynięciem. Wszyscy zainteresowani muszą zgłosić się do przedstawiciela Polskiego Związku Żeglarskiego obecnego na miejscu i wpisać się na listę pasażerów „Baltic Star”.
 
Od godz. 11.00 do godz. 17.00 na bulwarze Nadmorskim będzie można odwiedzić specjalne stanowiska przygotowane przez Gdyńskie Centrum Sportu. W tym samym czasie i również na gdyńskim bulwarze stanie także strefa aktywności Portu Gdynia.

Największa mobilna ekspozycja sanitarna w Europie, w której przygotowano wiele atrakcji, czyli Grohe Truck pojawi się przed Akwarium Gdyńskim między godz. 12.00 a 18.00. Tego dnia przeprowadzona zostanie akcja ,,Jestem Eko” - Wymień 10 butelek plastikowych na sadzonkę aloesu.

Od godz. 12.00 do godz. 18.00 na parkingu przy ul. Zawiszy Czarnego oraz na placu Grunwaldzkim działać będzie strefa dzienna Cudawianki – pełna atrakcji i foodtrucków.
 
W Muzeum Miasta Gdyni - Światowy Dzień Uchodźcy! Dostępna sobota: Niecodzienna sobota – warsztaty z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Od godz. 14.00 poprowadzi je Izabela Meronk.

Również o godz. 14.00 rozpocznie się Puchar Bombardierów z wybrzeża. To turniej bokserski, który będzie można oglądać na skwerze Arki Gdynia.
 
Atrakcje przygotowała też morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa  SAR. Od godz. 18.30 do godz. 20.00 przy nabrzeżu Prezydenta chętni będą mogli zwiedzić statki ratownicze.
 
O godz. 19.00 na scenie Cudawianków powitana zostanie żeglarka Joanna Pajkowska, która jest gościem honorowym „Nocnej Parady Żeglarskiej”. Parada jachtów żaglowych i motorowych przepłynie z Orłowa, wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego do gdyńskiej mariny. O godz. 20.00 jednostki biorące w niej udział zaczną gromadzić się przy molo w Orłowie, gdzie uformują szyk. Około godz. 22.00 wyruszą w stronę mariny. Parada będzie widowiskowa. Jachty będą oświetlone, a na wysokości bulwaru Nadmorskiego im. Feliksa Nowowiejskiego i plaży miejskiej załogi odpalą race. Dodatkowo żeglarze będą puszczać na wodę wianki.
 
W sobotę o godz. 19.00 do godz. 1.00 na plaży Śródmieście zabrzmi koncert Cudawianki.

fot. materiały prasowe

Ci, którzy chcieliby zanocować w muzeum, mają ostatnią szansę. O godz. 20.00 w Muzeum Miasta Gdyni zaplanowano „Noc na transatlantyku”. Szczegóły tutaj.

Ponadto:
- Bieg Kaprów - regaty 100-lecia sportów wodnych w Wojsku Polskim (od 20.06 do 23.06) - Jacht Klub MW Kotwica, Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego MW
- puchar Arki - Zatoka Gdańska
- 10.00 – 18.00  - wykwalifikowani instruktorzy Gdyńskiego Centrum Sportu poprowadzą na plaży Śródmieście zajęcia siatkówki, piłki nożnej i rugby.
- Wypożyczalnia sprzętu (plażowy sprzęt sportowy – piłki, siatki itp.) – codziennie od 10.00-18.00 (wypożyczenia do godz. 17.00).
 

23 czerwca

Kolejny dzień trwania wystawy marynistycznych akwarel Jerzego Józefa Tyszki. Można ja oglądać od godz. 10.00 do godz. 16.00 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
 
To także ostatnia szansa na morską przygodę w ramach akcji „Pomorze na morze” - bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej. I to na jednym z najstarszych drewnianych polskich żaglowców - „Balic Star”, który został zbudowany w 1947 roku. Chętni wypłyną w około dwugodzinne rejsy. Żaglowiec będzie wyruszać kilka razy dziennie: o godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00 z nowej Mariny Yacht Park (obok Sea Towers).
Aby wziąć udział w rejsie, trzeba się wcześniej zapisać. Rejestracja będzie prowadzona tuż przed wypłynięciem. Zbiórka chętnych przed furtką do mariny (na końcu nabrzeża Prezydenta) kilkanaście minut przed wypłynięciem. Wszyscy zainteresowani muszą zgłosić się do przedstawiciela Polskiego Związku Żeglarskiego obecnego na miejscu i wpisać się na listę pasażerów „Baltic Star”.
 
Niedziela upłynie też w rytmie muzyki. Od godz. 10.00 do godz. 20.00 bulwar Nadmorski opanuje uliczne granie pod hasłem „50 nut dla Feliksa N.”. To miejsce zamieni się w najdłuższą scenę w mieście. A wszystko z okazji okrągłej 50. rocznicy przekazania do użytku bulwaru, który odbudowano w 1969 roku. Wydarzenie ma uczcić jego patrona – słynnego kompozytora, autora „Hymnu do Bałtyku” i oddać ten najbardziej malowniczy deptak nad polskim morzem muzykom. Zapraszamy instrumentalistów i śpiewaków, zespoły i solistów do wspólnego ulicznego grania. Wystarczy przyjść na bulwar z instrumentem, zająć wyznaczone miejsce, wypełnić kartę udziału i… grać i śpiewać ile sił. To nie wszystko. Każdy, kto wypełni kartę udziału będzie miał szansę zdobyć m.in. perkusyjne lekcje warsztatowe, koszulki czy muzyczne gadżety. Losowanie nagród o godz. 18.00.
 
Od godz. 10.00 do godz. 20.00 na skwerze Arki Gdynia rozpocznie się Jarmark Morski, gdzie czeka wiele niespodzianek.
 
Natomiast o godz. 10.30 w kościele Redemptorystów, przy ul. Portowej, odbędzie się msza święta w intencji Gdyni i mieszkańców. Będzie połączona z przemarszem pod pomnik Polski Morskiej.
 
O godz. 12.00 zaplanowano coś dla prawdziwych detektywów. Wtedy w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni ruszy gra miejska „Sekretna Gdynia Rummla". Jej uczestnicy poznają wiele tajemnic naszego miasta związanych z współtwórcą idei Gdyni, inżynierem budowy okrętów - Julianem Rummlem. Zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych i osoby starsze. Można wystartować indywidualnie, rodzinnie lub w grupie przyjaciół. Udział bezpłatny, ograniczona liczba miejsc. Zapisy i szczegóły na: www.wsaib.pl/gramiejska.

fot. materiały prasowe
 
Będzie też kolejna okazja, żeby zobaczyć największą mobilną ekspozycję sanitarną w Europie, w której przygotowano wiele atrakcji, czyli Grohe Truck. Pojawi się on przed Akwarium Gdyńskim między godz. 12.00 a 18.00. Tego dnia przeprowadzona zostanie akcja ,,Jestem Eko” - Wymień 10 butelek plastikowych na sadzonkę aloesu.

Od godz. 12.30 do godz. 21.00 wszyscy, którzy zgłodnieją przemieszczając się między kolejnymi wydarzeniami gdyńskiego Święta Morza, mogą odwiedzić strefę ford trucków na parkingu przy ul. Zawiszy Czarnego.

Ponadto:
- 10.00 – 18.00  - wykwalifikowani instruktorzy Gdyńskiego Centrum Sportu poprowadzą  na plaży Śródmieście zajęcia siatkówki, piłki nożnej i rugby.
- Wypożyczalnia sprzętu (plażowy sprzęt sportowy – piłki, siatki itp.) – codziennie od 10.00-18.00 (wypożyczenia do godz. 17.00).

24 czerwca

Poniedziałek można rozpocząć od odwiedzenia wystawy marynistycznych akwarel Jerzego Józefa Tyszki. Jest ona do obejrzenia od godz. 10.00 do godz. 16.00 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Nie zabraknie też największej mobilnej ekspozycji sanitarnej w Europie, w której przygotowano wiele atrakcji, czyli Grohe Truck. Pojawi się on przed Akwarium Gdyńskim między godz. 12.00 a 18.00.

To również kolejny dzień trwania Jarmarku Morskiego, gdzie czeka wiele różnego rodzaju niespodzianek. Odbywa się on: od godz. 10.00 do godz. 20.00 na skwerze Arki Gdynia.

Ponadto:
- 10.00 – 18.00  - wykwalifikowani instruktorzy Gdyńskiego Centrum Sportu poprowadzą  na plaży Śródmieście zajęcia siatkówki, piłki nożnej i rugby.
- Wypożyczalnia sprzętu (plażowy sprzęt sportowy – piłki, siatki itp.) – codziennie od 10.00-18.00 (wypożyczenia do godz. 17.00).

25 czerwca

Kolejny dzień trwania wystawy marynistycznych akwarel Jerzego Józefa Tyszki. Można ja oglądać od godz. 10.00 do godz. 16.00 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Od godz. 10.00 do 20.00 można się wybrać na skwer Arki Gdynia, gdzie trwa Jarmark Morski. Nie zabraknie wielu atrakcji.
 
W samo południe na molo Południowym odbędzie się też uroczystość odsłonięcia tablic dedykowanych trzydziestu trzem marynarzom, w tym pięciu Polakom, którzy zginęli w katastrofie kontenerowca „El Faro”. Statek, który płynął pod banderą amerykańską z Florydy do Puerto Rico, zatonął 1 października 2015 roku podczas huraganu Joaquin w okolicy Bahamów. W ceremonii wezmą udział rodziny zmarłych, przedstawiciele amerykańskiego armatora, służb morskich i ratowniczych oraz gdyńskiego samorządu. Tablice poświęci ks. Marcin Jarosz z parafii św. Józefa w Gdyni Leszczynkach. Uroczystość zakończy modlitwa za tych, którzy zginęli na morzu. 
 
A od godz. 12.00 do godz. 18.00 po raz kolejny na molo Południowe zawita największa mobilna ekspozycja sanitarna w Europie, w której przygotowano wiele atrakcji, czyli Grohe Truck. Pojawi się on przed Akwarium Gdyńskim.

Ponadto:
- 10.00 – 18.00  - wykwalifikowani instruktorzy Gdyńskiego Centrum Sportu poprowadzą  na plaży Śródmieście zajęcia siatkówki, piłki nożnej i rugby.
- Wypożyczalnia sprzętu (plażowy sprzęt sportowy – piłki, siatki itp.) – codziennie od 10.00-18.00 (wypożyczenia do godz. 17.00).
- Kącik Malucha – czynny codziennie w godz. 10.00-16.00 (od 25.06)
 

26 czerwca

To kolejna szansa na obejrzenie wystawy marynistycznych akwarel Jerzego Józefa Tyszki. Można ja oglądać od godz. 10.00 do godz. 19.00 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
 
Środa to także następny dzień trwania Jarmarku Morskiego, gdzie czeka wiele różnego rodzaju niespodzianek. Odbywa się on: od godz. 10.00 do godz. 20.00 na skwerze Arki Gdynia.
 
Będzie też coś dla fanów sportu. O godz. 11.00 wystartuje turniej młodzieżowy Beach Soccer. Mogą wziąć w nim udział zawodnicy z rocznika 2002 i młodsi. Zapisy w godz. 10.30-11.00.
 
Nie zabraknie też największej mobilnej ekspozycji sanitarnej w Europie, w której przygotowano wiele atrakcji, czyli Grohe Truck. Pojawi się on przed Akwarium Gdyńskim między godz. 12.00 a 18.00. Tym razem wydarzenie odbędzie się pod hasłem: pokaż Euphorię pod prysznicem. Będą również konkursy i kącik malucha.

Dzień zakończy, o godz. 18.30, wodowanie książki Antoniego Komorowskiego „Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)”. Wydarzenie odbędzie się na Darze Pomorza.

Ponadto:
- 10.00 – 18.00  - wykwalifikowani instruktorzy Gdyńskiego Centrum Sportu poprowadzą  na plaży Śródmieście zajęcia siatkówki, piłki nożnej i rugby.
- Wypożyczalnia sprzętu (plażowy sprzęt sportowy – piłki, siatki itp.) – codziennie od 10.00-18.00 (wypożyczenia do godz. 17.00).
- Kącik Malucha – czynny codziennie w godz. 10.00-16.00 (od 25.06)

27 czerwca

Kolejny dzień trwania wystawy marynistycznych akwarel Jerzego Józefa Tyszki. Można ja oglądać od godz. 10.00 do godz. 16.00 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
 
Od godz. 10.00 do 20.00 można się wybrać na skwer Arki Gdynia, gdzie trwa Jarmark Morski. Nie zabraknie wielu atrakcji.
 
Miłośnicy morskiej fauny i flory powinni tego dnia wybrać się na obchody Światowego Dnia Rybołówstwa. Organizuje je Morski Instytut Rybacki. Z tej okazji od godz. 11.00 do godz. 15.00 na trawniku przy zachodniej ścianie Akwarium Gdyńskiego staną stanowiska, na których będzie można podglądać morskie stworzenia przez mikroskop. Przygotowane zostaną także wystawy, zabawy i konkursy.
 
Po raz kolejny zaprezentuje się największa mobilna ekspozycja sanitarna w Europie, w której przygotowano wiele atrakcji, czyli Grohe Truck. Ciężarówka pojawi się na molo Południowym przed Akwarium Gdyńskim między godz. 12.00 a 18.00. W czwartek po raz kolejny odbędą się venty: pokaż Euphorię pod prysznicem. Będą również konkursy i kącik malucha.
 
O godz. 14.00 rozpocznie się pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych na morzu. Będzie go można podziwiać z okolic Akwarium Gdyńskiego i plaży Śródmieście. Pokaz potrwa godzinę.

Natomiast o godz. 17.00 zaplanowano odsłonięcie nowej tablicy w Alei Statków Pasażerskich. Będzie ona poświęcona wycieczkowcowi Norwegian Getaway, który tego dnia zawita do Gdyni i zacumuje przy nabrzeżu Francuskim obok Muzeum Emigracji.

Ponadto:
Plaża Śródmieście - atrakcje sportowe Gdyńskiego Centrum Sportu - „Aktywne Lato 2019”:
- 10.00 – 18.00  - wykwalifikowani instruktorzy Gdyńskiego Centrum Sportu poprowadzą  na plaży Śródmieście zajęcia siatkówki, piłki nożnej i rugby.
- Wypożyczalnia sprzętu (plażowy sprzęt sportowy – piłki, siatki itp.) – codziennie od 10.00-18.00 (wypożyczenia do godz. 17.00).
- Kącik Malucha – czynny codziennie w godz. 10.00-16.00 (od 25.06)

28 czerwca

Piątek można rozpocząć od odwiedzenia wystawy marynistycznych akwarel Jerzego Józefa Tyszki. Jest ona do obejrzenia od godz. 10.00 do godz. 16.00 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

To też kolejna szansa odwiedzenia Jarmarku Morskiego. Odbywa się on od godz. 10.00 do godz. 20.00 na skwerze Arki Gdynia. Nie zabraknie wielu atrakcji.

Ponadto:
- Regaty 100-lecia Marynarki Wojennej RP - Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica, Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego MW 
- Regaty o Puchar YKP Gdynia - YKP Gdynia
Plaża Śródmieście - atrakcje sportowe Gdyńskiego Centrum Sportu - „Aktywne Lato 2019”:
- 10.00 – 18.00  - wykwalifikowani instruktorzy Gdyńskiego Centrum Sportu poprowadzą  na plaży Śródmieście zajęcia siatkówki, piłki nożnej i rugby.
- Wypożyczalnia sprzętu (plażowy sprzęt sportowy – piłki, siatki itp.) – codziennie od 10.00-18.00 (wypożyczenia do godz. 17.00).
- Kącik Malucha – czynny codziennie w godz. 10.00-16.00 (od 25.06)

29 czerwca

Sobota to ostania szansa na zobaczenie wystawy marynistycznych akwarel Jerzego Józefa Tyszki. Można ja oglądać od godz. 10.00 do godz. 15.00 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
 
Od godz. 10.00 do 20.00 można się wybrać na skwer Arki Gdynia, gdzie trwa Jarmark Morski. Nie zabraknie wielu atrakcji.
 
Sobota będzie należeć do smakoszy. Od godz. 10.00 na placu Kaszubskim wystartuje kaszubski kiermasz kulinarny i artystyczny. W programie: występy artystyczne, wystawa fotograficzna na 100-lecie placu Kaszubskiego, a także rękodzieło: hafty i rzeźby. Wydarzenie zakończy się o godz. 17.00. Organizuje je Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
 
Miłośnicy morskich przygód powinni udać się do Szkoły Morskiej w Gdyni przy ul. Polskiej 13A. 29 czerwca, od godz. 11.00 do godz. 15.00, organizuje ona dzień otwarty. Będzie możliwość przyjrzenia się symulatorom rejsów, a także przeżycia prawdziwej przygody. Chętni przepłyną tankowcem przez kanał La Manche lub kontenerowcem z Chin przez Cieśniny Duńskie.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych mieszkańców. O godz. 12.00 na placu Grunwaldzkim odbędzie się III edycja Festiwalu Baltic Souvenir. Tym razem zobaczymy widowisko „Witajcie w naszej bajce”, w którego programie znajdą się najsłynniejsze melodie i piosenki z bajek z całego świata.
 
Również o godz. 12.00 zaplanowano odsłonięcie tablicy w Alei Żeglarstwa Polskiego. Będzie ona poświęcona Aleksandrowi Bereśniewiczowi.
 
Wieczorem, o godz. 19.00 odbędzie się uroczysty capstrzyk z okazji Święta Marynarki Wojennej. Uczestnicy przemarszu przejdą z ul. 3 Maja pod pomnik Polski Morskiej.

Ponadto:
- Biała sobota w Centrum Medycyny Tropikalnej
Plaża Śródmieście - atrakcje sportowe Gdyńskiego Centrum Sportu - „Aktywne Lato 2019”:
- 10.00 – 18.00  - wykwalifikowani instruktorzy Gdyńskiego Centrum Sportu poprowadzą  na plaży Śródmieście zajęcia siatkówki, piłki nożnej i rugby.
- Wypożyczalnia sprzętu (plażowy sprzęt sportowy – piłki, siatki itp.) – codziennie od 10.00-18.00 (wypożyczenia do godz. 17.00).
- Kącik Malucha – czynny codziennie w godz. 10.00-16.00 (od 25.06)

30 czerwca - Święto Marynarki Wojennej

Ostatni dzień Święta Morza. Niedziela będzie poświęcona głównie Marynarce Wojennej. Gdynia będzie celebrować tego dnia święto tej formacji wojskowej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 8.30 na cmentarzu Marynarki Wojennej, gdzie złożone zostaną kwiaty. Potem o godz. 9.30 w Kościele Garnizonowym na Oksywiu odbędzie się msza św. O godz. 12.00 na molo Południowym główna część uroczystości. Zaplanowano uroczysty apel z okazji Święta Marynarki Wojennej. Pół godziny później Morskiej Jednostce Rakietowej wręczony zostanie sztandar. Święto zakończy piknik marynarski na molo Południowym. Prawdziwie morskie atrakcje potrwają tam od godz. 14.00 do godz. 18.00.
 
W tym dniu bezpłatnie będzie można zwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej.
 
Poza tym odbędą się także inne wydarzenia:
 
Tradycyjnie od godz. 10.00 do 20.00 można się wybrać na skwer Arki Gdynia, gdzie odbywać się będzie Jarmark Morski. Nie zabraknie wielu atrakcji.
 
Od godz. 10.30 rozpocznie się Turniej Open Mixtów Siatkówki Plażowej. Zapisy między godz. 10.00 a 10.20.
 
W Muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim zaplanowano event pod hasłem: Muszla na fali – daj się ponieść muzyce i zabawie. Nie zabraknie wystepó1) artystycznych. Start o godz. 12.00.

Z kolei o godz. 14.00 Muzeum Miasta Gdyni organizuje oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Przekaz”. Poprowadzą je dr Anna Śliwa i Michał Miegoń.

Ponadto:
Plaża Śródmieście - atrakcje sportowe Gdyńskiego Centrum Sportu - „Aktywne Lato 2019”:
- 10.00 – 18.00  - wykwalifikowani instruktorzy Gdyńskiego Centrum Sportu poprowadzą  na plaży Śródmieście zajęcia siatkówki, piłki nożnej i rugby.
- Wypożyczalnia sprzętu (plażowy sprzęt sportowy – piłki, siatki itp.) – codziennie od 10.00-18.00 (wypożyczenia do godz. 17.00).
- Kącik Malucha – czynny codziennie w godz. 10.00-16.00 (od 25.06)

Szczegółowe informacje na stronie Święta Morza.