Co nowego

Człowiek wobec sacrum na wystawie przed Muzeum Miasta

fot. Michał Puszczewicz

fot. Michał Puszczewicz

Uchwycić uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości w fotograficznym kadrze. Z tym niezwykle trudnym wyzwaniem zmierzył się Andrzej Ziółkowski. Podróżując przez Indie, Nepal i Tybet, zgromadził bardzo ciekawy materiał, który za sprawą wystawy oraz towarzyszącego jej albumu „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum” możemy teraz podziwiać w Gdyni.


W sobotę, 18 września odbył się wernisaż wyjątkowej i intrygującej wystawy fotografii autorstwa Andrzeja Ziółkowskiego. Prace wystawiono na placu przy ul. Zawiszy Czarnego. Wydrukowane w dużym formacie robią wrażenie. Bohaterów zdjęć łączy pragnienie kontaktu z sacrum. Fotograf pokazuje ich w najbardziej intymnych momentach przeżyć duchowych – podczas żarliwej modlitwy, pokuty, próby duchowego zespolenia z Praźródłem. Głęboko ludzkim i uniwersalnym zdjęciom towarzyszą krótkie teksty ze świętych ksiąg. Ta fotograficzna podróż pomaga zrozumieć, że mimo różnic w tradycjach religijnych, obrzędach czy formach ekspresji pragnienia wszystkich ludzi wiary są do siebie podobne. Zaczynamy dostrzegać, jak mało nas różni, a jak wiele łączy. W wernisażu wzięli udział mieszkańcy, a także przedstawiciele gdyńskiego samorządu – na czele z prezydentem Wojciechem Szczurkiem oraz Markiem Stępą, naczelnikiem Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.

Autor zdjęć Andrzej Ziółkowski oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek // fot. Michał Puszczewicz

Wernisażowi towarzyszyło spotkanie z autorem, które odbyło się w Muzeum Miasta Gdyni. Rozmowę poprowadziła publicystka Maja Jaszewska. Tworząc „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum”, Ziółkowski inspirował się duchowym testamentem angielskiego benedyktyna, mistyka i mędrca – Bede Griffithsa. Podczas gdyńskiego spotkania fotograf opowiedział o kulisach powstawania prac i swojej podróży przez azjatyckie kraje. 

fot. Michał Puszczewicz

Wystawę na placu przy ul. Zawiszy Czarnego będzie można podziwiać aż do 17 października.

Andrzej Ziółkowski urodził się w 1954 roku w Gdyni. W latach 70. studiował elektronikę w Gdańsku. Po wielu latach pracy w przemyśle elektronicznym, w tym dwudziestu lat w międzynarodowym koncernie elektronicznym w Singapurze, od roku 2005 oddaje się swej fotograficznej pasji.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 18.09.2021 19:04
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.09.2021 00:38
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze