Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
Co nowego

Dbajmy o siebie. Dziś Światowy Dzień Zdrowia

Plac Kaszubski w Gdyni. Ujęcie na chodnik, na którym widać przechodniów. Na pierwszym planie kobieta w maseczce zakrywającej usta i nos. W tle inni przechodnie oraz zabudowa placu Kaszubskiego w Gdyni.

fot. Paweł Kukla

07.04.2021 r.

7 kwietnia obchodzony jest na Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku święto ma inny motyw przewodni poświęcony ważnemu zagadnieniu z dziedziny zdrowia publicznego na całym globie. Tegoroczne hasło to „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”. Jest ono związane z sytuacją epidemiologiczną i przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.


Światowy Dzień Zdrowia po raz pierwszy obchodzono w 1950 roku. Datę 7 kwietnia wybrano nieprzypadkowo – tego dnia, dwa lata wcześniej, powstała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Święto ma upamiętniać to wydarzenie, a także zwracać uwagę na tematykę zdrowia publicznego. Co roku w ramach obchodów na pierwszym planie stawiane jest inne, istotne dla obecnej sytuacji zagadnienie. W tym roku motyw przewodni związany jest z pandemią koronawirusa.

– To, że tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia poświęcony jest sytuacji epidemiologicznej i związanymi z nią działaniami nie może nikogo dziwić. Koronawirus obecny jest w naszym życiu od przeszło roku. Warto rozmawiać o tym, jak zapobiegać jego dalszemu rozprzestrzenianiu się, ale również o tym, jak radzić sobie z jego konsekwencjami zdrowotnymi, dotyczącymi zarówno kondycji fizycznej, jak i psychicznej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Obecna sytuacja epidemiczna przyczyniła się do wprowadzenia licznych zmian w naszym codziennym życiu. Wiele osób pracuje lub uczy się zdalnie, ograniczając jednocześnie bezpośrednie kontakty z rodziną czy przyjaciółmi. Większość aktywności przeniosła się do świata wirtualnego. Przez internet nie tylko się komunikujemy, ale także robimy zakupy, zwiedzamy muzealne wystawy, oglądamy spektakle, koncerty i uczestniczymy w różnego rodzaju wydarzeniach. Takie zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym trudnym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jak to zrobić? Można skorzystać m.in. z zaleceń opublikowanych na rządowej stronie internetowej, a dotyczących właśnie zdrowia psychicznego.

10 rad dla wszystkich, jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii:

 1. Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój,
 2. Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób,
 3. Codziennie przez co najmniej 30 minut uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych aktywność fizyczną,
 4. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne - odżywiaj się prawidłowo, zadbaj o odpowiednio długi sen,
 5. Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj, jak spędzić czas izolacji,
 6. Postaraj się utrzymywać stały plan dnia,
 7. Dbaj o bezpieczeństwo w sytuacji, kiedy musisz wyjść z domu,
 8. Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek,
 9. Zastanów się, czy komuś z Twoich bliskich lub sąsiadów nie jest potrzebna pomoc,
 10. Chorzy i te osoby, które czekają na wyniki badań, czy odbywają kwarantannę, wymagają szczególnej troski i opieki.

Z koli zalecenia dotyczące zdrowego żywienia i stylu życia znaleźć można na stronach internetowych Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Również Gdyńskie Centrum Zdrowia podpowiada, jak zadbać o odpowiednie odżywianie się, publikując 10-punktowy poradnik.

10 zasad zdrowego stylu życia:

 1. Jedz posiłki regularnie,
 2. Pamiętaj o śniadaniu,
 3. Warzywa i owoce to moc witamin,
 4. Wybieraj produkty zbożowe pełnoziarniste,
 5. Zadbaj o odpowiednią ilość białka,
 6. Sięgaj po zdrowe tłuszcze,
 7. Unikaj szkodliwych składników diety,
 8. Pij wodę,
 9. Zadbaj o zdrowy sen, ogranicz stres,
 10. Dbaj o regularną aktywność fizyczną.
Szczegóły dostępne są na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Zdrowia.