Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Co nowego

„Do pracy jadę rowerem” - ruszyła kolejna edycja!

W tym roku już padł kolejny rekord liczby uczestniczących firm, kampania „Do pracy jadę rowerem” potrwa do 16 września, fot. mat. prasowe

W tym roku już padł kolejny rekord liczby uczestniczących firm, kampania „Do pracy jadę rowerem” potrwa do 16 września, fot. mat. prasowe

03.04.2018 r.

Rozpoczęło się wielkie rowerowe poruszenie! Pracownicy firm mających siedzibę na terenie Gdyni wsiedli na rowery i aż do 16 września będą uczestniczyć w nowej edycji kampanii „Do pracy jadę rowerem”. Już wiadomo, że w tym roku padł kolejny rekord liczby firm, a to nie koniec - do konkursu można przyłączyć się w każdym momencie trwania akcji. Jeśli twoja firma lub Ty nie zarejestrowaliście się jeszcze w konkursie, można to zrobić w każdej chwili!

Rusza rekordowa edycja


Tuż po Świętach Wielkanocnych rozpoczęła się już siódma edycja akcji. Z każdym rokiem kampania „Do pracy jadę rowerem” stale się rozwija. W 2012 roku, gdy startowała jej pierwsza odsłona, do udziału zgłosiło się kilkanaście osób z trzech gdyńskich firm. W zeszłym roku rowerowe wyzwanie przyjęło ponad 1500 osób ze 179 miejsc pracy, a teraz – jeszcze przed startem konkursu – padł kolejny rekord liczby zgłoszonych firm!

Kampania zachęca pracowników gdyńskich firm do zmiany ich nawyków transportowych – główny cel to przesiadka z samochodu na rower. Wiosna i lato to najlepsze warunki, ale wielu uczestników kontynuuje dojazdy do pracy rowerem również przy niższych temperaturach.
Rower jest dla każdego – udowadnia to różnorodność zawodów, które reprezentują uczestnicy. Do pracy na dwóch kołach dojeżdżają między innymi pracownicy IT, pracownicy fizyczni, nauczyciele, żołnierze, spedytorzy, a także lekarze oraz sami właściciele firm.

- Rower jest o tyle fajnym środkiem transportu, że zastępuje poranną kawę. Człowiek dojeżdżając do pracy jest od razu gotowy do działania, ma mnóstwo endorfin w sobie i nie potrzebuje czasu, żeby się rozbudzić - przekonuje Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.Akcja sięga daleko również pod względem geograficznym - zarejestrowało się wiele firm z różnych części Gdyni, zarówno z ulicy Hutniczej, Śródmieścia, ulicy Łużyckiej czy ulicy Rdestowej. Jeździć mogą wszyscy, zarówno małe biznesy liczące do dziesięciu osób, ale i wielkie firmy, które zgłaszają uczestników dosłownie w setkach. Co ważne, w kampanii „Do pracy jadę rowerem” biorą udział nie tylko mieszkańcy Gdyni. Najbardziej „wymagające” przypadki dojazdów to osoby, które do pracy przyjeżdżają z Gdańska, Redy czy Wejherowa, udowadniając tym samym, że nic nie stoi na przeszkodzie!

Jak jeździć? To naprawdę proste


Na czym polega sam udział w konkursie? Każdy zarejestrowany w kampanii pracownik wpisuje swoje podróże rowerem na stronie internetowej konkursu. Zasada zliczania wyniku jest prosta, podróż do pracy to jedna podróż, podróż z pracy do domu to już kolejna podróż. Rowerzyści, którzy odbędą w tygodniu minimum 6 podróży rowerem otrzymają w kolejnym tygodniu roboczym tak zwane „śniadanie rowerowe" – będzie na nich czekać pożywna kanapka oraz deser! To nie koniec niespodzianek, bo każdy kto w czasie trwania akcji odbędzie co najmniej 35 podróży lub przejedzie minimum 280 kilometrów rowerem będzie mógł wylosować jedną z 30 nagród pieniężnych po 500 złotych! Losowanie odbędzie się podczas oficjalnego zakończenia konkursu w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności.

Nagrodzone zostaną też najlepsze firmy - jedną z kategorii jest np. nagroda za najwięcej zainwestowanych środków w rozwój lub promocję ruchu rowerowego wśród pracowników. Dzięki temu poprawia się rowerowa infrastruktura w Gdyni. W zeszłym roku PKP SKM w Trójmieście wybudowała zadaszony parking rowerowy „Gdynia Cisowa Rowerowa” w miejscu, które było wykorzystywane wcześniej jako parking dla samochodów!

Dołącz do pracowników na rowerach


Cały czas można jeszcze dołączyć do akcji „Do pracy jadę rowerem”, wystarczy tylko w kilku prostych krokach zarejestrować się na stronie internetowej dopracyjaderowerem.mobilnagdynia.pl. Tam można się też zapoznać z regulaminem konkursu. Kampania potrwa do 16 września, prowadzi ją Samodzielny Referat Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Dodatkowych informacji o konkursie udziela Agata Lewandowska – przez e-mail: konkursrowerowy@zdiz.gdynia.pl oraz pod nr telefonu: 58 764 40 09.