Co nowego

Dron czuwa, zwolnij na obwodnicy

Podgląd z drona na Obwodnicę Trójmiasta pozwolił na zauważenie ciężarówek ignorujących zakaz wyprzedzania, fot. Komenda Miejska Policji w Gdyni / mat. prasowe

Podgląd z drona na Obwodnicę Trójmiasta pozwolił na zauważenie ciężarówek ignorujących zakaz wyprzedzania, fot. Komenda Miejska Policji w Gdyni / mat. prasowe

Widok policyjnego radiowozu czy alerty w popularnych aplikacjach nie zawsze uchronią kierowców przed mandatem. Ruch na trójmiejskiej obwodnicy kontroluje policyjny dron, który z powietrza wyłapuje m.in. drogowe przewinienia kierowców ciężarówek i busów. W ten sposób wykryto już kilkaset przypadków złamania przepisów.


Noga z gazu, uwaga na znaki – policja czuwa nawet wtedy, gdy nie widzą jej kierowcy! Specjalistyczny dron używany przez mundurowych w ostatnim czasie pracował nad Obwodnicą Trójmiasta, biorąc pod lupę (a ściślej: pod oko kamery) kierowców pojazdów ciężarowych.

W ten sposób tylko w zeszły czwartek 9 razy kierujący ciężarówkami, ku własnemu zaskoczeniu, zostali zatrzymani przez policjantów za złamanie zakazu wyprzedzania. Na jednego z nich nałożono dwukrotnie mandat o wartości 1000 złotych.

Ciężarowe pod kontrolą


Jak to działa? W tym konkretnym przypadku policjanci współpracowali na miejscu z Inspekcją Transportu Drogowego. Informacja o popełnionym i zarejestrowanym wykroczeniu była przekazywana funkcjonariuszom w pojazdach, którzy dokonywali dynamicznego zatrzymywania pojazdów w miejscu bezpiecznym, na dalszym odcinku obwodnicy.

Podgląd z drona na Obwodnicę Trójmiasta pozwolił na zauważenie ciężarówek ignorujących zakaz wyprzedzania, fot. Komenda Miejska Policji w Gdyni / mat. prasowe
Podgląd z drona na Obwodnicę Trójmiasta, fot. Komenda Miejska Policji w Gdyni / mat. prasowe

Wspólna akcja mundurowych z zeszłego tygodnia to tzw. działania „Truck & Bus”, czyli cykl kontroli nastawionych na przyjrzenie się wykroczeniom popełnianym przez pojazdy użytkowe. Na trójmiejskiej obwodnicy ich nie brakuje – w końcu to wyjątkowo ruchliwa droga, z której w ciągu doby korzysta średnio około 100 tysięcy pojazdów, w tym także ciężarówki kierujące się do portu w Gdyni czy innych przemysłowych destynacji.

„Truck & Bus” poza obwodnicą objęło też drogi na terenie całego województwa i przyniosło łącznie aż 1283 kontrole – wśród nich te, które ujawniły np. naruszenia kontroli z tachografów i czasu pracy kierowców, nieprawidłowo zabezpieczone ładunki czy przeciążenia ciężarówek.

Nie warto szaleć za kółkiem


Dron to dodatkowa pomoc w pracy policjantów drogówki, do której obecności trzeba już się przyzwyczaić – tak samo jak do myśli, że coraz rzadziej kierowcom będzie uchodziło „na sucho” łamanie przepisów na ruchliwych arteriach.

Policjanci wcześniej wykorzystywali też bezzałogowca w Gdyni m.in. do kontroli okolic przejść dla pieszych, gdy podgląd z góry pozwalał na przykład na zauważenie kierowców ignorujących czerwone światło. Kiedy przejechali przez skrzyżowanie, zostawali zatrzymywani do kontroli przez ustawiony dalej radiowóz, a tam czekało na nich nagranie z ich wykroczeniem. Zresztą możliwości jest więcej.

- Działania z wykorzystaniem policyjnego drona będą powtarzane. Z powietrza doskonale widać sytuację na drodze oraz wykroczenia popełniane przez kierowców. Możliwości kamery pozwalają na ujawnienie niekorzystania z pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe przewożenie pasażerów, a nawet rozmawianie przez telefon w sposób niezgodny z przepisami – informuje w komunikacie Komendy Miejskiej Policji w Gdyni asp. Jolanta Grunert.

  • ikonaOpublikowano: 08.02.2022 11:13
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.02.2022 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze