Co nowego

Drugi powszechny punkt szczepień w Gdyni

Konferencja prasowa przed budynkiem, widocznych sześć osób. Wojciech Szczurek przemawia do mikrofonu, w tle ścianka z logotypem Gdyni i wejście do budynku

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek (przy mikrofonach) zachęca gdynian do zaszczepienia się w jednym z dostępnych w mieście punktów, fot. Kamil Złoch

04.05.2021 r.

Od dziś w Gdyni działa drugi punkt szczepień powszechnych – w budynku Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Gdynianie mogą się tam zaszczepić przeciw koronawirusowi przez sześć dni w tygodniu, a razem z punktem w Gdynia Arenie na chętnych czeka 26 stanowisk do konsultacji i szczepień.


Popołudniowe szczepienia w UCMMiT


Od teraz wszyscy chętni, którzy mają już swoje e-skierowanie, mogą zaszczepić się przeciw koronawirusowi w kolejnym miejscu w Gdyni. Powszechny punkt szczepień w budynku należącym do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Redłowie będzie czynny od poniedziałku do soboty, oferując dogodne terminy tym, którzy mają wolne popołudnia.

Za nami konferencja prasowa związana z uruchomieniem drugiego punktu w Gdyni, w której udział wzięli: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, dyrektor UCMMiT - prof. Marcin Renke i dyrektor pomorskiego oddziału NFZ - Monika Kasprzyk.– Kolejny punkt, który otwieramy w Gdyni, po 37 normalnych punktach, które na co dzień szczepią mieszkańców naszego miasta, po punkcie uruchomionym w hali Gdynia Arena, po uruchomionym drive-thru, który także działa przy Gdynia Arenie. Dzisiaj otwieramy powszechny punkt szczepień w gdyńskim UCMMiT. Wierzę w to, że to wielkie wyzwanie dla gdynian, dla Pomorzan i Polaków, by jak najszybciej się zaszczepić, dzięki takim punktom, dzięki pracującym tu osobom staje się rzeczywistością – mówił podczas konferencji Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Na Pomorzu powinniśmy dzisiaj przekroczyć liczbę 800 tysięcy osób zaszczepionych przynajmniej pierwszą dawką i 200 tysięcy osób, które przyjęły już drugą dawkę. Można stwierdzić, że ich odporność powinna już za chwilę być pełna – mówił Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Nowy punkt szczepień w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej będzie działał od poniedziałku do piątku w godzinach 14:30-20:00 oraz w soboty od godz. 8:00 do godz. 13:30. Na miejscu jest łącznie 6 stanowisk – 3 stanowiska konsultacyjne oraz 3 stanowiska przeznaczone do szczepień.

Oba gdyńskie punkty szczepień powszechnych – ten w UCMMIT i ten otwarty w zeszłym tygodniu w Gdynia Arenie – dysponują w tej chwili łącznie 26 stanowiskami.

W ramach Powszechnego Punktu Szczepień w budynku UCMMiT funkcjonuje łącznie 6 stanowisk, fot. Kamil Złoch
W ramach Powszechnego Punktu Szczepień w budynku UCMMiT funkcjonuje łącznie 6 stanowisk, fot. Kamil Złoch
W ramach Powszechnego Punktu Szczepień w budynku UCMMiT funkcjonuje łącznie 6 stanowisk, fot. Kamil Złoch

– Staraliśmy się niwelować wszelkie bariery, jakie gdynianki i gdynianie mogą mieć w tym, aby się szczepić. To nie tylko kwestia komunikowania o zaletach, jakie niosą ze sobą szczepienia, ale to także kwestia tak prozaicznych rzeczy, jak chociażby godziny pracy. Dziś spotykamy się w punkcie, który będzie działać przede wszystkim w godzinach popołudniowych. Te godziny, mamy nadzieję, będą sprzyjać wszystkim, którzy mogą się zaszczepić po godzinach pracy – podkreślił Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Podmiotem medycznym odpowiedzialnym za działanie drugiego gdyńskiego punktu szczepień powszechnych jest Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, które wspiera gdynian od samego początku pandemii. To właśnie UCMMiT prowadził także funkcjonujący w Gdyni w długi majowy weekend punkt, w którym można było przyjąć szczepionki Johnson & Johnson.

Dyrektor gdyńskiego UCMMiT, profesor Marcin Renke, fot. Kamil Złoch
Dyrektor gdyńskiego UCMMiT, profesor Marcin Renke, fot. Kamil Złoch

– Myślę, że bardzo pozytywnym impulsem były te szczepienia, które odbyły się teraz, w trakcie majówki. Owszem, był to dodatkowy wysiłek dla części pracowników, natomiast jeszcze jedna grupa, która powinna być wymieniona, to studenci. Dzięki nim ten punkt tak naprawdę w dużej mierze funkcjonował. Oni wspierają nas właściwie od zeszłego roku, początkowo w punkcie wymazowym, później na oddziale, teraz w punktach szczepień są z nami. To jest też bardzo pozytywna informacja dla nas wszystkich, że nowe pokolenia tak zaangażowanych pracowników służby zdrowia za chwilę będą na rynku pracy – mówił prof. dr hab. n. med. Marcin Renke, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Jak dojechać i się szczepić?


Drugi gdyński punkt szczepień powszechnych mieści się w budynku UCMMiT przy ul. Powstania Styczniowego 9B – tym samym, w którym na co dzień działa m.in. Laboratorium Bruss oraz oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wejście znajduje się z tyłu budynku.

Na miejsce można dojechać autobusami linii W, 105, 125 i 180 (przystanek Powstań Chłopskich) oraz linii R i S (przystanek Zwycięstwa – Wielkopolska) lub trolejbusami linii 21, 23, 24, 26, 27, 29, 31 i 33 oraz SKM – przystanek Redłowo i przystanek Orłowo. Dla podróżujących samochodem w pobliżu znajduje się parking – na terenie należącym do UCMMiT oraz na ul. Legionów (w pobliżu pętli autobusowej).

Mapkę dojazdu do punktu można pobrać tutaj.

Mapa dojazdu do Punktu Szczepień Powszechnych w UCMMiT

Na szczepienie można zarejestrować się na kilka sposobów:

 • przez infolinię 989,
 • wysyłając SMS – o treści „SzczepimySie” pod numer 880 333 333,
 • poprzez kontakt z gdyńską infolinią o numerze 58 505 52 91.

Przed szczepieniem pamiętaj o tym, by:

 • wziąć dowód osobisty lub paszport,
 • wziąć maseczkę,
 • zjeść lekki posiłek,
 • zażyć brane stale i/lub przepisane przez lekarza leki,
 • ewentualnie wziąć ze sobą małą butelkę wody – według uznania i potrzeby.


Ważne:


Prosimy, by do punktu szczepień nie przychodzić na długo przed wyznaczoną godziną szczepienia.
Prosimy o przestrzeganie zaleceń służb mundurowych, służb porządkowych i personelu punktu szczepień powszechnych.

Uwaga:

 • zanim wejdziesz do punktu szczepień, upewnij się, że masz przy sobie wydrukowane i wypełnione kwestionariusze,
 • osoby, które nie miały możliwości wydrukowania kwestionariuszy, otrzymają je w rejestracji w punkcie szczepień.


Procedura szczepienia: krok po kroku


 • Przyjdź do punktu szczepień z odpowiednim, niewielkim wyprzedzeniem.
 • Po wejściu do budynku, dezynfekcji rąk i zmierzeniu temperatury skieruj się do rejestracji, w której potwierdzisz swoją tożsamości i godzinę szczepienia.
 • Przejdź do poczekalni znajdującej się w holu budynku.
 • We właściwej kolejności godzinowej przejdź do punktu konsultacyjnego, w którym lekarz lub inna uprawniona osoba zakwalifikuje Cię do szczepienia.
 • Po pozytywnej kwalifikacji możesz przejść do stanowiska szczepień.
 • Następnie, w strefie po szczepieniu, spędzisz 15 do 20 minut. Po tym czasie możesz opuścić punkt szczepień.

Ważne:

 • w punkcie szczepień znajduje się punkt pierwszej pomocy, w którym dyżuruje wykwalifikowany personel medyczny,
 • wszelkie niepożądane objawy, które wystąpiły w związku czasowym ze szczepieniem (NOP), ale po opuszczeniu punktu szczepień, należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu.