Co nowego

Dziekani prawa na wydarzeniu bez precedensu

W inauguracji Forum udział wzięła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni // fot. Paweł Kukla

W inauguracji Forum udział wzięła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni // fot. Paweł Kukla

Dziekani i przedstawiciele wydziałów prawa z przeszło stu najlepszych uczelni, a także wybitni prawnicy piastujący najwyższe urzędy w swoich krajach przez najbliższe pięć dni gościć będą w Trójmieście. Wszystko za sprawą Światowego Forum Dziekanów Prawa oraz konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Prawa organizowanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w partnerstwie z samorządami Gdyni, Gdańska i Sopotu. Oba wydarzenia odbędą się po raz pierwszy w Polsce. W uroczystej inauguracji wydarzenia uczestniczyła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. Kongres stanowi wyjątkową okazję do poważnej debaty i wymiany poglądów na najbardziej aktualne tematy z dziedziny prawa.

Po raz pierwszy w swojej wieloletniej historii kongres odbywa się w Polsce. Wydział Prawa i Administracji UG, a także Gdynia, Gdańsk i Sopot dołączają tym samym do grona takich uczelni i miast gospodarzy jak Doha, San Francisco, Buenos Aires, Mediolan, Madryt, Singapur, Canberra czy Montreal.

Pięciodniowy kongres łączy ze sobą dwa ważne wydarzenia: Światowe Forum Dziekanów Prawa oraz doroczne spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Prawa. Podczas pierwszego z nich, w dniach od 18 do 20 września, w zaplanowanych spotkaniach i panelach dyskusyjnych przedstawiciele władz wydziałów prawa z przeszło stu uczelni z całego świata będą debatować na temat nowego podejścia do edukacji prawniczej oraz jej strategicznych wizji i standardów. Jak podkreśla organizator i gospodarz wydarzenia, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG, prof. dr hab. Wojciech Zalewski, myślenie o edukacji prawnej, to temat bardzo szeroki, a niezwykle ważnym i charakterystycznym elementem Forum jest fakt, że porusza zagadnienia dotyczące nie tylko nauczanych treści, ale również sposobu w jaki przekazuje się je studentom. Jak podkreśla Dziekan Zalewski, wydziały prawa muszą uczyć nie tylko tekstu, ale w równym stopniu przekazywać studentom wartości, które prawo powinno odzwierciedlać i urzeczywistniać.     

- To niezwykle prestiżowa impreza, grupująca w Trójmieście dziekanów szkół prawa z całego świata. Wydarzenie absolutnie bez precedensu, dotąd takiego nie było. Dlatego ogromnie się cieszymy, że możemy być jego partnerem i tych wybitnych ludzi, którzy zajmują się kształceniem młodych studentów na całym świecie przyciągnąć do Trójmiasta i pokazać im nasz kraj i nasze małe ojczyzny - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki - To również ogromnie ważne wydarzenie samo w sobie, dlatego, że rozmawiamy o uczeniu prawa. Bardzo głęboko wierzę, że zasada rządów prawa leży u absolutnych podstaw naszych cywilizacji. To jak będzie ona realizowana zależy od tego, jak wykształcimy młodych ludzi. Te obrady służą właśnie temu, żeby zastanawiać się, jak to robić.W programie Forum znajdą się także panele poruszające kwestie związane z rolą uczelni i sądownictwa w kształtowaniu rozumowania prawniczego, czy też związane z relacjami pomiędzy prawem a biznesem, kulturą i nowymi technologiami.

- Chodzi o zapewnienie, że prawnicy z różnych kultur prawnych i różnych części świata mają okazję do wymiany poglądów i próby odpowiedzi na fundamentalne pytania: Po co sędzia? Jak interpretować prawo? Jak uczyć prawników? Czego uczyć prawników? - tłumaczy profesor Tomasz T. Koncewicz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego - Wymiana myśli i interakcja w świecie, który dzisiaj jest w nieustannym ruchu, ma ogromne znaczenie. Próbujemy w ramach Forum poszukiwać tych elementów, które nas łączą jako prawników i jako profesorów.

Inauguracja Światowego Forum Dziekanów Prawa // fot. Paweł Kukla

Bezpośrednio po zakończeniu Forum, w piątek 20 września, w Muzeum Emigracji w Gdyni zostanie zainaugurowane doroczne spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Prawa. W jego ramach dyskutowane będą m.in. współczesne problemy metodologii nauczania prawa.

- To, co jest dla mnie ważne podczas tego kongresu to możliwość wymiany doświadczeń z moimi kolegami i koleżankami. Każde z nas ma nieco inną perspektywę i to, że mogę uczyć się od ludzi z Ameryki, Afryki czy Europy jest bardzo odświeżające. Polska również stanowi ważny przykład dla innych państw europejskich, dlatego cieszę się, że tu jestem - mówi profesor Marc De Werd, sędzia Sądu Apelacyjnego w Amsterdamie.

Doroczne spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Prawa jest największym wydarzeniem tego typu. Jest ono otwarte zarówno dla członków IALS, jak i osób spoza stowarzyszenia. W wydarzeniu biorą udział dziekani i pracownicy wydziałów prawa, studenci, praktycy prawa, sędziowie i organizacje prawnicze.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Szkół Prawa jest prywatną, apolityczną organizacją non-profit. W jej skład wchodzi przeszło 4500 członków wydziałów prawa z ponad 155 szkół z 55 krajów świata. Jego głównym zadaniem jest stała poprawa standardów nauczania prawa na uczelniach na całym świecie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.09.2019 13:23
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.09.2019 14:50
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze