Co nowego

Dzień Babci i Dziadka w Gdyni

materiały promocyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego (z lewej) i Biblioteki Gdynia (z prawej)

materiały promocyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego (z lewej) i Biblioteki Gdynia (z prawej)

13.01.2022 r.

Kochają swoje wnuki, a wnuki kochają ich. Babcie i dziadkowie już niedługo obchodzić będą swoje święto. Z tej okazji w Gdyni odbędzie się szereg atrakcji przeznaczonych dla dzieci i seniorów.


21 i 22 stycznia obchodzone są odpowiednio Dzień Babci i Dzień Dziadka. Święto od lat pomaga zacieśniać więzy rodzinne i budować pomost między pokoleniami. W te dni najmłodsi często obdarowują ukochane babcie i dziadków drobnym upominkiem czy też własnoręcznie zrobioną laurką. W tym wypadku z pomocą do młodych gdynian wychodzi Biblioteka Gdynia.

W ramach przygotowań do tego wyjątkowego święta, dwie biblioteczne filie zapraszają na warsztaty z tworzenia laurek.

Pierwsza okazja ku temu nadarzy się już w najbliższy wtorek – 18 stycznia o godzinie 17:00. W Bibliotece Obłuże (ul. Boisko 6) odbędą się warsztaty zatytułowane „Robimy kwiatki dla babci i dziadka w Bibliotece Obłuże”. W ramach zajęć dzieci (od 5 roku życia) będą mogły wykonać wyjątkowe prace plastyczne z myślą o sprezentowaniu ich swoim babciom i dziadkom.

Z kolei dwa dni później – 20 stycznia – również o godzinie 17:00 w Bibliotece Chylonia (ul. Opata Hackiego 33) odbędą się warsztaty „Laurki dla babci i dziadka”. Poprowadzi je instruktorka rękodzieła - Magdalena Studzińska.

Na oba wydarzenia obowiązują zapisy:
  • 18 stycznia – Biblioteka Obłuże – email: filianr1@bibliotekagdynia.pl / telefon: 58 625 08 16,
  • 20 stycznia – Biblioteka Chylonia – telefon: 58 623 00 11.

Poza wręczeniem babciom i dziadkom laurek, warto spędzić też z nimi nieco czasu. Z ciekawą propozycją wyszło Gdyńskie Centrum Filmowe, które zaprasza do wspólnej wizyty w kinie. Wszystko w ramach popularnego i lubianego cyklu poranków filmowych w GCF, którego najbliższa edycja odbędzie się w sobotę, 22 stycznia o godz. 10:00, a więc dokładnie w Dzień Dziadka.

W programie zestaw polskich filmów animowanych, których motywem przewodnim są relacje rodzinne i wesołe przygody, jakie przeżywają wspólnie wnuczęta i dziadkowie. Zaprezentowane zostaną dwa bloki filmowe (do 30 minut każdy) dla dzieci w wieku przedszkolnym, złożone zarówno z najnowszych polskich animacji, jak i starszych filmów. W przerwie zaprosimy widzów do wspólnej zabawy! Całość potrwa około 90 minut.

W zestawie bajek prezentowanych z tej okazji znajdą się wybrane odcinki kilku seriali animowanych. Będą to:
  • „Przedszkolaki” odcinek „Teatrzyk”,
  • „Pamiętnik Florki” odcinek „Prezent”,
  • „Kuba i Śruba” odcinek „Babcia Czerwonego Kapturka”,
  • „Opowiadania z piaskownicy” odcinek „Starszy brat” i „Koszula w kratkę”,
  • „Nasz Dziadzio” odcinki „Moja pierwsza podróż” i „Jak zostałem aktorem filmowym”.

Szczególną uwagę warto zwrócić na ostatnią z wymienionych propozycji. „Nasz Dziadzio” to klasyczna animacja z 1967 roku, wyprodukowana przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, które odpowiedzialne jest m.in. za kultowych „Bolka i Lolka”. To bajkowa przygoda dla najmłodszych i sentymentalna podróż do lat dzieciństwa dla tych już nieco starszych.

Szczegóły i bilety znaleźć można na stronie www.gcf.org.pl.