Co nowego

Gdynia ugości liderów outsourcingu i usług dla biznesu

PPNT Gdynia to najlepsze miejsce do rozwoju i współpracy, fot. Tomasz Kamiński

PPNT Gdynia to najlepsze miejsce do rozwoju i współpracy, fot. Tomasz Kamiński

22.01.2018 r.

Przed nami The BSS Forum. To najważniejsza impreza dla branży outsourcingowej i nowoczesnych usług dla biznesu. Zaszczyt bycia jej gospodarzem i głównym partnerem przypadł Gdyni. Podobnie jak w przypadku powiązanej z forum Gali Outsourcing Stars. Wyjątkowe wydarzenie zagości w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz w Gdynia Arenie. Wszystko już w czwartek, 25 stycznia.

Wielkimi krokami nadchodzi jedno z ważniejszych spotkań tzw. branży BSS, czyli Business Support Systems (systemy wspomagające procesy biznesowe). „The BSS Forum”, które organizuje Pro Progressio, a którego głównym partnerem jest Gdynia, odbędzie się 25 stycznia na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Forum uroczyście otworzy prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Przez blisko osiem godzin przedstawiciele branżowych potentatów będą mieli okazję wysłuchać aż 50 prelegentów, w tym także wiceprezydentów Gdyni – Katarzyny Gruszeckiej-Spychały oraz Michała Gucia.

- BSS to sektor, który w biznesowej Gdyni zajmuje bardzo ważną pozycję. Firmy takie jak Asseco, Thomson Reuters czy WNS to duże korporacje o jeszcze większych możliwościach. Wybrały Gdynię jako najlepsze miejsce do prowadzenia i rozwoju swojej działalności. Teraz biorą udział w najważniejszym branżowym wydarzeniu, czyli The BSS Forum oraz Gali Outsourcing Stars – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.


 
Na scenie pojawią się też przedstawiciele firm doradczych, agencji rządowych i branż Human Resources oraz Business Process Outsourcing z Polski, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Wieczorem centrum wydarzeń przeniesie się natomiast do hali Gdynia Areny, gdzie rozpocznie się Gala Outsourcing Stars – branżowe podsumowanie 2017 roku z nagrodami i wyróżnieniami dla tych, którzy w ciągu minionych 12 miesięcy świętowali największe sukcesy.

- Branża BSS w Gdyni już teraz stanowi ważną siłę, ale pamiętajmy przy tym, że ciągle przed sobą mamy rozwój tego sektora na terenie miasta. Proces przyspieszą nowe inwestycje biurowe, które będą powstawały w różnych częściach miasta w kolejnych latach – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


O wszystkim, co najważniejsze dla branży

The BSS Forum w tym roku przyświeca energiczne hasło „Rock Your Business”. Organizatorzy zadbają o to, żeby szeroko pojętej branży outsourcingowej dać potężny, wręcz rock’n’rollowy impuls do dalszego rozwoju. Firmy, których przedstawiciele będą uczestniczyć w forum – łącznie mowa o około 300 osobach – na co dzień zajmują się np. tworzeniem specjalistycznego oprogramowania na potrzeby biznesu, systemami telefonicznej i elektronicznej obsługi klientów lub poszukiwaniem wykwalifikowanych pracowników-specjalistów.

Konferencja w PPNT to głównie panele dyskusyjne. W programie znalazło się miejsce dla kilkunastu tematów wiodących:
 • Sektor BSS w Europie wczoraj, dziś i jutro
 • Rozwój talentów i kompetencji, czyli edukacja w outsourcingu
 • Prawdy i mity o Software Development - świat najbardziej pożądanych usług outsourcingowych na świecie
 • 7 zasad dobrej oferty dla pracownika - praktyczny warsztat o pozyskiwaniu kadr
 • Hard Talk: Techniczna strona Call Contact Center. Potrzeby branży vs. Oferta dostawców
 • Idealne Centrum Operacyjne BSS
 • Transformacja - koło napędowe innowacji w centrach BPO/SSC/GBS i CoE
 • Jak sprzedawać klientom z Wielkiej Brytanii?
 • Proces wdrożenia RODO w firmach sektora BSS
 • Employer Branding, czyli trudna sztuka przyciągania Ygreków i Zetów
 • Hard Talk: Pozyskiwanie Inwestycji BSS
 • Delegowanie pracowników - czyli wysyłamy pracownika do pracy za granicę. Co przyniosły nam zmiany w Unii Europejskiej?
 • Największe wyzwania i zagrożenia sektora BSS na rok 2018

Gdynia - dobre miejsce dla BSS

Prelekcje doświadczonych fachowców i rzeczowe dyskusje to pokłady cennej wiedzy i doświadczeń dla firm, które chcą dyktować tempo zmian w swojej branży. „The BSS Forum” odbywa się dopiero po raz drugi – rok temu przedsiębiorcy spotkali się w Lublinie. Teraz głównym partnerem i jednocześnie gospodarzem wydarzenia została Gdynia, która od lat stawia na rozwój nowoczesnego biznesu.

The BSS Forum w Gdyni, fot. www.bssforum.com

To właśnie tutaj działa szereg międzynarodowych firm, które każdego dnia dają pracę tysiącom wykwalifikowanych ekspertów w swoich dziedzinach – wymieniając chociażby Thomson Reuters czy WNS. W Gdyni swój biznes ulokowało łącznie kilkadziesiąt podmiotów z szeroko pojętej branży BSS, np. Asseco, Seagull Maritime AS, Soldevelo, Speednet, Benetel, Space Forest czy Geoban. Od lat w mieście funkcjonuje też Nordea IT, która jesienią 2017 roku przeniosła się do nowej siedziby.

Nowa, otwarta w 2017 roku siedziba Nordea IT w Gdyni, fot. Michał Kowalski

Dla miasta to rozwojowa gałąź biznesu, w najbliższych latach na terenie Gdyni powinno przybyć miejsc biurowych, a co za tym idzie – najprawdopodobniej wzrośnie też liczba firm z sektora BSS.

- Pracodawcy lubią prowadzić swoje firmy w miejscu, gdzie koniunktura wspierająca działalność gospodarczą jest bardzo sprzyjająca. Bliskość lotniska, jak i coraz atrakcyjniejsze połączenia lotnicze, dostęp do morza, sprawna komunikacja kolejowa oraz dostęp do autostrad – to tylko niektóre zalety tej lokalizacji. Jest to wspaniała alternatywa do miast wojewódzkich – mówi Mariusz Bessman, prezes zarządu JIT Solutions, czyli jednej z „gdyńskich” firm działających w branży BSS. - Zdecydowaliśmy się wziąć udział w Outsourcing Stars, bo to właśnie outsourcing stanowi punkt ciężkości naszego biznesu. Im więcej spotykamy się z naszymi partnerami, ludźmi z branży czy nawet z przedstawicielami władz – tym lepiej i skuteczniej jesteśmy w stanie poruszać się w realiach prowadzenia naszego biznesu oraz zainspirować się nowymi informacjami ze świata – dodaje Bessman.

Gala wskaże najlepszych

Po niemal całodziennej dyskusji i prelekcjach czołówka branży przeniesie się na wieczorną Galę Outsourcing Stars do Gdynia Areny. Czym w skrócie jest Gala? To merytoryczne podsumowanie roku dla branży outsourcingowej – przygotowany w wyjątkowej oprawie finał konkursu, w którym wyłaniane są najszybciej rozwijające się firmy i organizacje z otoczenia biznesu. To także wydarzenie, które daje gościom okazję do skorzystania z międzynarodowego networkingu, wymiany doświadczeń i budowania biznesowych relacji.

Również i w tym przypadku kluczowe będzie wspomniane hasło „Rock Your Business”. Organizatorzy chcą podkreślić, że branża usług dla biznesu rozwija się w świetle jupiterów i co roku przynosi coś nowego. Dla firm z całego świata outsourcing to w tej chwili przede wszystkim okazja do zminimalizowania kosztów i jednoczesnego otrzymania gotowych produktów wysokiej jakości. W tym roku Gala Outsourcing Stars jest organizowana już po raz piąty, ale – co warte podkreślenia – po raz pierwszy gości w Gdyni. Można spodziewać się spektakularnej oprawy rodem z innych ceremonii z wręczeniem nagród.

Miasto Gdynia to główny partner zarówno The BSS Forum, jak i Gali Outsourcing Stars. Warto dodać, że oba wydarzenia są wspierane także przez inne instytucje, m.in. patronat honorowy objęła Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a partnerami zostały międzynarodowe organizacje. Patronat medialny objęły czołowe branżowe media.