Co nowego

Gdynia pierwsza w programie UNICEF

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny Beata Szadziul oraz Dyrektor Generalny UNICEF Polska Marek Krupiński podpisali porozumienie o uczestnictwie Gdyni w pilotażowym programie UNICEF „Miasto Przyjazne Dzieciom” // fot. Kamil Złoch

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny Beata Szadziul oraz Dyrektor Generalny UNICEF Polska Marek Krupiński podpisali porozumienie o uczestnictwie Gdyni w pilotażowym programie UNICEF „Miasto Przyjazne Dzieciom” // fot. Kamil Złoch

Gdynia i UNICEF Polska podpisały dziś porozumienie o uczestnictwie naszego miasta w pilotażowym programie UNICEF „Miasto Przyjazne Dzieciom”. Tym samym staliśmy się pierwszym w Polsce miastem kandydującym do otrzymania tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom”.

– Polityka rodzinna, którą realizujemy konsekwentnie od blisko 20 lat, przynosi bardzo konkretne efekty i daje w perspektywie samorządowej dużą satysfakcję wsparcia tego ważnego obszaru rozwoju. To sprawia, że dzisiaj chcemy stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej. Chcemy szukać dobrych wzorców i współpracować w dalszym budowaniu działań w tym zakresie, także korzystając z doświadczeń globalnych – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.– „Miasto Przyjazne Dzieciom” jest to program UNICEF oparty o podstawową zasadę kierowania się zawsze dobrem dziecka, szczególnie na poziomie lokalnym. W ten sposób chcemy wesprzeć samorządy w realizacji w praktyce Konwencji o Prawach Dziecka – tłumaczy Marek Krupiński, dyrektor generalny UNICEF Polska.
 
Motywacją do przyłączenia się do programu jest chęć dalszego ulepszania i rozwijania systemowego podejścia do polityki rodzinnej w Gdyni oraz otwartość na wyzwania i innowacyjne rozwiązania.
 
– Cieszymy się, że będziemy pierwszym miastem w Polsce, które wdroży założenia „Miasta Przyjaznego Dzieciom”. W Gdyni głosy, potrzeby, priorytety i prawa dzieci są integralną częścią miejskich polityk, programów i decyzji. Dzieci mają pełne prawo czuć się podmiotowo i z pewnością mają nam wiele do powiedzenia. Będziemy jeszcze bardziej wsłuchiwać się w ich słowa – zaznacza Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny. 
 
Gdynia przystępując do programu zobowiązuje się do rozwijania polityki rodzinnej nie tylko w kontekście udzielania wsparcia i pomocy, ale także wdrażając różnorodne działania takie jak promowanie wiedzy o prawach dziecka i ich egzekwowania, wspieranie integracji międzypokoleniowej, rozwijanie kompetencji rodzicielskich, budowanie odpowiedzialności obywatelskiej, inspirowanie do spędzania czasu w gronie rodziny, integrowanie środowisk i dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
 
Program „Miasto Przyjazne Dzieciom” to międzynarodowa inicjatywa UNICEF istniejąca od 1996 r. Celem programu jest wsparcie lokalnych społeczności w implementacji Konwencji o Prawach Dziecka. Program działa w 31 krajach i ponad 1000 miastach na całym świecie, m.in. w Paryżu, Londynie, Kolonii, Aberdeen czy Quebecu. Więcej informacji można znaleźć na stronie unicef.pl/miastoprzyjaznedzieciom.


Więcej o wszystkich projektach realizowanych w ramach gdyńskiej polityki rodzinnej na stronie Gdynia Rodzinna.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.09.2018 15:45
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.09.2018 15:46
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze