Co nowego

Gdynia pozarządowa ma 20 lat!

20 lat współpracy Gdyni z działającymi w mieście organizacjami pozarządowymi minęło jak jeden dzień. Ale był to czas niezwykle owocny. 21 listopada 2016 r. obyło się jubileuszowe „Forum Pozarządowe", podsumowujące dwie dekady działalności Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Podczas uroczystości zorganizowanej w PPNT Gdynia, po raz pierwszy wręczono nagrody „Srebrnego Śledzia".Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: „Postacią Roku" uznano Angelikę Boniuszko, Bazarek na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z gdyńskiego hospicjum wygrał za „Projekt Roku", natomiast Fundacja Oderwij się zdobyła nagrodę jako „Start-up Roku".

Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych to współfinansowana ze środków miejskich jednostka, odpowiedzialna za współpracę z sektorem pozarządowym. Centrum powstało w 1996 roku, z inicjatywny między innymi prezydent Franciszki Cegielskiej. Od lipca 2015 roku prowadzeniem GCOP zajmują się dwa gdyńskie stowarzyszenia: Stowarzyszenie In Gremio oraz Stowarzyszenie OVUM. Pełnomocnikiem prezydenta Gdyni ds. aktywności obywatelskiej jest Michał Guć. Do jednych z głównych zadań, mieszczącego się przy ulicy 3 Maja 27/31 centrum należy, oprócz ogólnie pojmowanej współpracy z gdyńskimi organizacjami, przeprowadzanie inicjatyw mających na celu integrację środowiska sektora obywatelskiego oraz promowanie działań NGO-sów wśród mieszkańców Gdyni.

Wyróżnieni oraz laureaci nagrody w pierwszej edycji konkursu Srebrnego Śledzia, fot. Łukasz Zieliński

Należy podkreślić, że gdyński sektor pozarządowy to ponad 700 organizacji i grup nieformalnych, których członkowie każdego dnia działają na rzecz gdynian, a także regionu. Wiele organizacji swoimi działaniami wychodzi daleko poza granice administracyjne Gdyni, a czasami także poza granice Polski.

fot. Łukasz Zieliński

ikona

Najnowsze