Co nowego

Gdynia rezygnuje z plastiku

Jedną ze zmian w kierunku pro-środowiskowym jest zastąpienie wody mineralnej w plastikowych butelkach i zgrzewkach na taką, która dostarczana jest w opakowaniach ze szkła. (fot. Kamil Złoch)

Jedną ze zmian w kierunku pro-środowiskowym jest zastąpienie wody mineralnej w plastikowych butelkach i zgrzewkach na taką, która dostarczana jest w opakowaniach ze szkła. (fot. Kamil Złoch)

17.04.2019 r.

Gdyński ratusz oficjalnie żegna się z plastikiem. W odstawkę idą m.in. plastikowe kubeczki, sztućce, słomki, torebki i pojemniki na żywność. Zastąpią je wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz te nadające się do wielokrotnego użytku. To kolejny krok urzędników w kierunku ograniczenia wykorzystywania materiałów, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko.

Co roku coraz więcej odpadów z tworzyw sztucznych gromadzi się w morzach i oceanach, gdzie stanowią one ok. 70% wszystkich śmieci. Ich ilość cały czas rośnie, co w połączeniu z długim czasem rozkładu, stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla przyrody. Pozostałości po plastiku można znaleźć u niektórych gatunków ryb lub skorupiaków, a koniec końców, trafiają więc one także do ostatniego ogniwa łańcucha pokarmowego, czyli człowieka.

Postępując zgodnie z zasadą „myśl globalnie, działaj lokalnie”, gdyński magistrat, miejskie jednostki organizacyjne oraz inne jednostki budżetowe stawiają na wykorzystanie produktów wykonanych ze szkła, papieru, drewna i innych zamienników plastiku, które po zużyciu pozwalają na poddanie ich recyclingowi lub są biodegradowalne. Podjęte działania dotyczą również wszelkiego rodzaju spotkań i imprez organizowanych i współorganizowanych przez miasto.
 
Jedną ze zmian w kierunku pro-środowiskowym jest zastąpienie wody mineralnej w plastikowych butelkach i zgrzewkach na taką, która dostarczana jest w opakowaniach ze szkła. W odstawkę idą także m.in. plastikowe kubeczki, sztućce, słomki, mieszadełka, torebki i pojemniki na żywność. Zastąpią je wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz te nadające się do wielokrotnego użytku. Prezydent Gdyni zaapelował również do pracowników o ograniczone zużycie materiałów biurowych, w szczególności papieru do drukarek, tzw. „koszulek” czy plastikowych okładek na dokumenty.
 
Zgodnie z przygotowaną przez Unię Europejską tzw. „dyrektywą plastikową”, od 2021 roku na terenie wspólnoty ma obowiązywać zakaz obrotu 10 produktami plastikowymi jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki (talerzykami i sztućcami, patyczkami kosmetycznymi, kijkami do balonów, styropianowymi pudełkami i kubkami (EPS), produktami wykonanymi z oxo-degradowalnych tworzyw). Dokument uzyskał akceptację w Parlamencie Europejskim i jest obecnie na etapie zatwierdzania przez Radę Europejską. Gdynia, nie czekając do 2021 roku, już teraz przygotowuje się do koniecznych zmian.
 
- Chcemy prowadzić w urzędzie politykę proekologiczną. Jako jednostka i instytucja publiczna odpowiadamy za tworzenie pozytywnego przykładu i zachęcania mieszkańców do zmian nawyków na korzyść dla środowiska – mówi Jerzy Zając, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.