Co nowego

Gdynia rozwinie „Żagle Wolności”

„Dar Młodzieży” szykuje się do rejsu dookoła świata // fot. Magdalena Czernek

„Dar Młodzieży” szykuje się do rejsu dookoła świata // fot. Magdalena Czernek

18.05.2018 r.

To już w najbliższą niedzielę, 20 maja, „Dar Młodzieży" wyruszy w podróż dookoła świata. Będzie to wyjątkowa wyprawa, gdyż organizowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednostkę pożegnamy w samo południe. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wiele atrakcji, które rozpoczną się już w piątek 18 maja pod hasłem „Żagle Wolności”. Wstęp wolny.

„Dar Młodzieży" uda się w roczny rejs upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na pokładzie jednostki podróżować będą studenci Akademii Morskiej w Gdyni oraz laureaci konkursu Rejs Niepodległości – młodzi ambasadorowie Polski. Żaglowiec podczas rejsu zawinie do największych portów świata, w których odbędą się wydarzenia promujące nasz kraj. Szczególnym portem na trasie będzie Panama, gdzie załoga weźmie udział w „Światowych Dniach Młodzieży”.

Dla uczczenia tego szczególnego wydarzenia Gdynia przygotowała moc atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i nieco starszych. Trzydniowe uroczystości pożegnania „Daru Młodzieży” odbywające się pod hasłem „Żagle Wolności” będą doskonałą okazją do bliższego spotkania z najpiękniejszą polską fregatą oraz z tematyką marynistyczną. W programie nie zabraknie również widowiskowego mappingu, spektakularnego pokazu fajerwerków, czy możliwości bezpłatnego zwiedzania planetarium i symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej.

Świętowanie rozpoczynamy w piątek dniem szantowym, dniem morskim. O godzinie 17.00 rozpocznie się festyn dla mieszkańców Gdyni, Trójmiasta i dla wszystkich gości, którzy na uroczystości przyjadą z całej Polski, aby wspólnie pożegnać załogę „Daru Młodzieży" – mówi Agnieszka Czarnecka pełnomocnik rektora ds. mediów Akademii Morskiej. I dodaje – W rejs dookoła świata wypływa nie tylko 400 laureatów konkursu Rejs Niepodległości z całego kraju, ale również 530 studentów Akademii Morskiej, uczniów szkół średnich morskich ze Świnoujścia i Szczecina. W sumie w tej wyprawie weźmie udział około 1000 młodych ludzi.

Również w piątek w godz. 17.00 – 19.00 odbywać się będą pokazy w planetarium Akademii Morskiej, zaś wieczorem na uczestników wydarzenia czekają występy Zespołu Jackpot oraz koncert szantowy Johny Roger.
 
Z kolei sobota zapowiada się koncertowo. Tego dnia przed publicznością wystąpią znani polscy wokaliści. O godz. 19.00 na scenie vis a vis Akwarium Gdyńskiego pojawi się Grzegorz Hyży. Zaraz po nim usłyszymy Natalię Szroeder oraz gwiazdę wieczoru - Justynę Steczkowską. Koncerty poprowadzą Tomasz Kammel i Aleksandra Kostka.
 
Tego dnia w programie zaplanowano również widowiskowy historyczny mapping 4D na budynku MIRu, ilustrujący drogę Polski do uzyskania niepodległości. Na koniec zaś czeka spektakularny pokaz fajerwerków.

„Żagle Wolności” zakończą się w niedzielę oficjalną uroczystością pożegnania „Daru Młodzieży" wypływającego w roczny rejs dookoła świata.

Program:

18 maja
14.00-00.00-Dzień morski


 • od. godz. 14.00 – atrakcje dla dzieci i dorosłych,
 • godz. 17.00-19.00 – pokazy w Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego (budynek Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3),
 • godz. 20.00-00.00 – wieczór morski,
 • godz. 20.00-21.00 – koncert Zespołu Jackpot,
 • godz. 21.00-00.00 – koncert szantowy Johny Roger.
 
19 maja
10.00-23.00-Dzień koncertowy

 • godz. 12.00-17.00 – darmowe wejścia do Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego i symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym oraz inne liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych,
 • godz. 18.00-19.00 – zespół Navi,
 • godz. 19.00-20.00 – koncert Grzegorza Hyżego,
 • godz. 21.00-22.00 – koncert Natalii Szroeder,
 • godz. 21.45-22.30 – koncert Justyny Steczkowskiej,
 • godz. 22.30 – widowiskowy mapping 4D,
 • godz. 22.45 – pokaz fajerwerków,
 • do godz. 1.00 – Noc Muzeów w Gdyni.
 
20 maja
10.00-16.00-oficjalna ceremonia wypłynięcia Daru Młodzieży w roczny rejs dookoła świata

 • godz. 9.00 – parada „Niepodległości” wyruszająca sprzed kościoła Stella Maris,
 • godz. 10.00-11.00 – msza św. na Darze Młodzieży,
 • godz. 11.00-12.00 – część oficjalna,
 • godz. 12.00 – wyjście Daru Młodzieży w roczny rejs dookoła świata,
 • godz. 12.00-16.00 – atrakcje dla całych rodzin.

Miejsce: nabrzeże w Gdyni, Dar Młodzieży, budynek Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni oraz budynek Akwarium Gdyńskiego.

Więcej informacji na temat „Żagli Wolności” oraz „Rejsu Niepodległości” znajduje się na stronie internetowej www.am.gdynia.pl.

W związku z organizacją wydarzenia od 18 maja, godz. 6.00 do 20 maja, godz. 15.00 wyłączony zostanie parking przy Akwarium Gdyńskim oraz część Alei Jana Pawła II (odcinek od restauracji Róża Wiatrów do przedmiotowego parkingu). Ponadto 20 maja o godz. 9.00 rozpocznie się procesja, która przejdzie następującą trasą: ul. Portową, pl. Kaszubskim, ul. Świętojańską (od pl. Kaszubskiego do ul. 10 Lutego), skwerem Kościuszki i al. Jana Pawła II. Na czas przejścia uczestników procesji nastąpi czasowe wstrzymanie ruchu na wyszczególnionych ulicach. Wszystkich kierowców prosimy o dostosowanie się do poleceń kierujących ruchem.

 • Mapa rejsu „Daru Młodzieży" // fot. mat. prasowe Akademii Morskiej w Gdyni
 • „Żagle Wolności” // fot. mat. prasowe Akademii Morskiej w Gdyni
 • Konferencja prasowa „Żagle Wolności” // fot. Agnieszka Wołowicz
 • Konferencja prasowa „Żagle Wolności” // fot. Agnieszka Wołowicz