Co nowego

Gdynia świętuje 133. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego

fot. Paweł Kukla

fot. Paweł Kukla

Eugeniusz Kwiatkowski był reformatorem polskiego przemysłu, a przede wszystkim budowniczym Gdyni. Przyszedł na świat 133 lata temu – 30 grudnia 1888 roku w Krakowie. W rocznicę jego urodzin w naszym mieście odbyła się uroczystość, podczas której uczczono pamięć o nim, składając kwiaty przed pomnikiem przy ul. 10 Lutego.


Uroczystość odbyła się w samo południe przed pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. 10 Lutego. W honorowej asyście wojskowej Marynarki Wojennej kwiaty złożyli m.in. wiceprzedowniczący Rady Miasta Gdyni – Jakub Ubych, prezes Towarzystwa Miłośników Gdyni – Wojciech Kodłubański, przedstawiciele Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu, której Eugeniusz Kwiatkowski jest patronem, parlamentarzyści oraz reprezentanci gdyńskich instytucji i organizacji pozarządowych.

- Eugeniusz Kwiatkowski, choć jest postacią wyjątkową dla naszego kraju, to szczególne miejsce zajmuje w sercach gdynianianek i gdynian. To dzięki jego determinacji i odwadze powstało polskie okno na świat - czyli port w Gdyni. Wiedział, jak ważna jest gospodarka dla rozwoju kraju po odzyskaniu niepodległości. To dzięki jego wizji możemy cieszyć się z życia w wyjątkowym mieście, które jeszcze przed wojną bylo małą wioską rybacką – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.Jak co roku z okazji rocznicy urodzin budowniczego miasta odbywa się gra miejska „Sekretna Gdynia Kwiatkowskiego”. Inicjatywa organizowana jest przez Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu, której patronem jest właśnie Eugeniusz Kwiatkowski. Tegoroczna edycja odbyła się w przeddzień urodzin budowniczego Gdyni – w środę 29 grudnia. Zagadki, które czekały na szlaku na uczestników, przygotował Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni. Całość wydarzenia przygotował Parlament Studentów uczelni. Honorowy patronat nad grą objęli prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni – Joanna Zielińska.

Mimo trudnych warunków pogodowych frekwencja dopisała. Udział w zmaganiach wzięły nie tylko osoby z Gdyni, ale także mieszkańcy Lęborka czy nawet Warszawy.

- Gra miała bardzo rodzinną atmosferę. Czasami w zabawie brały udział nawet trzy pokolenia. Były też grupy przyjaciół z jednej klasy szkolnej. Wszyscy żądni dobrej i bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu oraz wiedzy i wielu ciekawostek o Gdyni z czasów działalności jednego z jej twórców, Eugeniusza Kwiatkowskiego – komentuje wydarzenie Lechosław Dzierżak, Radny Miasta Gdyni.

Start i meta gry terenowej miały miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu, której patronem jest Eugeniusz Kwiatkowski // fot. materiały WSAiB
Start i meta gry terenowej miały miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu, której patronem jest Eugeniusz Kwiatkowski // fot. materiały WSAiB

Eugeniusz Kwiatkowski urodził się 30 grudnia 1888 roku w Krakowie. Był ministrem przemysłu i handlu, wicepremierem II RP i ministrem skarbu, a także wizjonerem i człowiekiem czynu. Po II wojnie światowej – piastując funkcję pełnomocnika ds. odbudowy Wybrzeża – działał na rzecz odbudowy Gdyni.

W 1928 roku miasto nadało mu tytuł Honorowego Obywatela Gdyni. Jako pierwszy uzyskał tytuł doktora honoris causa nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Jest też patronem medalu przyznawanego przez Radę Miasta Gdyni za wybitne zasługi dla miasta. W październiku 1994 roku w Gdyni odsłonięto jego pomnik. Rzeźba stoi przy ul. 10 Lutego 16, a powstała z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.12.2021 08:07
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.12.2021 11:06
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze