Co nowego

Gdynia uczciła 103. rocznicę polskiej niepodległości

Gdynianie z entuzjazmem celebrowali Święto niepodległości i chętnie korzystali z przygotowanych atrakcji // fot. Karol Stańczak

Gdynianie z entuzjazmem celebrowali Święto niepodległości i chętnie korzystali z przygotowanych atrakcji // fot. Karol Stańczak

Radośnie, wzniośle i w biało-czerwonych barwach – Gdynia godnie uczciła 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy pomnikach Józefa Piłsudskiego oraz Polski Morskiej odbyły się oficjalne miejskie uroczystości. Nie zabrakło również wielu innych atrakcji, dzięki którym przez cały dzień mieszkańcy mogli świętować w rodzinnym gronie.


11 listopada na ulicach naszego miasta jak zwykle dominowała biel i czerwień. Tegoroczne Gdyńskie Urodziny Niepodległej, choć inne niż do tej pory, bo bez tradycyjnej parady, pomogły przywołać radosną atmosferę, jaka towarzyszyła pierwszym chwilom po odzyskaniu niepodległości. Mieszkańcy z entuzjazmem ruszyli, by wspólnie świętować i oddać hołd wolności, którą możemy się cieszyć od 103 lat.

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się na placu Wolnej Polski, gdzie m.in. samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej i Związku Piłsudczyków RP złożyli kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, spełniały się marzenia wielu pokoleń Polaków. Bywa, że na co dzień spieramy się między sobą o różne ważne rzeczy, ale doceńmy to, że spieramy się w kraju wolnym i niepodległym, że każdego dnia możemy budować swoją przyszłość w tym kraju, że warto się angażować w różne działania, by Polska była lepsza. Ważne, byśmy zawsze pamiętali i oddawali cześć oraz szacunek tym, którzy sprawili, że możemy żyć w wolnym kraju – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.



Kolejnym punktem była msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26. Natomiast główna część uroczystości odbyła się przy pomniku Polski Morskiej. Zgromadzili się tam m.in. parlamentarzyści, gdyńscy samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy. O godz. 12.00 uczestnicy obchodów odśpiewali hymn narodowy. Nie zabrakło też tradycyjnego świątecznego salutu z pokładu niszczyciela ORP „Błyskawicy”, apelu poległych, salwy honorowej, defilady oraz okolicznościowych przemówień. Podczas uroczystości głos zabrała Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

– Jak co roku spotykamy się tutaj w najważniejsze święto w naszej ojczyźnie. 11 listopada 1918 roku, po latach wysiłków i zmagań, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Mimo iż przez 123 lata nasz kraj nie istniał na mapie, Polacy nie stracili ducha patriotyzmu. Naród wyszedł z tej próby zwycięsko. Dzisiaj żyjemy w innych czasach, które nie wymagają od nas heroicznych czynów. Możemy dużo i pięknie mówić o patriotyzmie, ale jego sprawdzianem są czyny, a nie słowa. Bądźmy patriotami, szanując symbole narodowe, bierzmy udział w uroczystościach ważnych dla naszego kraju. W ten sposób dajemy przykład młodemu pokoleniu – mówiła podczas uroczystości Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
 
Na koniec uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Całość uświetniły Kompania Reprezentacyjna oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.
 

Rodzinnie i patriotycznie


Jak co roku Gdynia przygotowała również szereg atrakcji, które umożliwiły mieszkańcom świętowanie w rodzinnym gronie. Podczas 103. Gdyńskich Urodzin Niepodległej można było spojrzeć na wolność i niepodległość z perspektywy zmian i wolności niesionej przez lokalne szczegóły.
 
Najwięcej działo się na placu Grunwaldzkim. Przez cały dzień mieszkańcy mogli tam oglądać wystawę „Wczoraj i dziś”. Zaprezentowano na niej zdjęcia, które obrazowały zmiany, jakie zaszły na ulicach Gdyni w ciągu 103 lat. Ponadto wszyscy chętni mieli okazję wziąć udział w warsztatach „Zaginione w czasie”. W tym celu na placu stanęły specjalne namioty. Odwiedzając je, można było dowiedzieć się więcej o repasacji pończoch, przygotować odświętną, biało-czerwoną wstążkę, a także poznać przepis na blok czekoladowy. Z kolei w muszli koncertowej odbył się koncert pod hasłem „10 dekad radości”. Studenci Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni zaprezentowali podczas niego największe polskie przeboje z lat 1918-2021.
 
Tuż obok, bo w Teatrze Muzycznym, można było posłuchać poezji niepodległościowej. Znane utwory odczytali aktorzy teatru: Katarzyna Więcek, Katarzyna Wojasińska, Filip Bieliński, Andrzej Śledź i Tomasz Więcek. Ponadto pieśni patriotyczne wykonał chór ze Szkoły Podstawowej nr 21 pod kierownictwem Izabeli Pilarskiej.



Wszyscy, którzy spacerowali ulicą 10 Lutego mogli z kolei spotkać gości z przeszłości. Pojawili się tam bowiem rekonstruktorzy, którzy zabrali mieszkańców w sentymentalną podróż.

Kinomani mogli się udać do Gdyńskiego Centrum Filmowego. Odbywał się tam „Dzień Kina Polskiego”. W repertuarze znalazły się polskie produkcje m.in. „Legiony”, „Chrzciny”, „Zupa nic”, „Teściowie”, „Wszystkie nasze strachy” czy „Śmierć Zygielbojma”.
 
W tym ważnym dniu chętni mieli też szansę bezpłatnie zwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej oraz okręt-muzeum ORP „Błyskawica”. Była też gra miejska. A Muzeum Miasta Gdyni zaprosiło mieszkańców na molo Rybackie, gdzie przy pomniku Tadeusza Wendy można było otrzymać sadzonkę drzewa. Wszystko w ramach akcji „103 drzewa na 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”. Ponadto
 
Jak gdynianie  spędzili ten dzień i co powiedzieli o gdyńskich atrakcjach?
 
– Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami, dlatego trzeba takie dni świętować. Chodzi o to, żeby się spotkać i być razem. Oglądaliśmy, jak Marynarka Wojenna świętuje. Potem przyszliśmy na plac Grunwaldzki. Dziewczyny zrobiły sobie piękne kokardy. Również i ja mam jedną. Uważam, że przesympatycznie jest razem świętować. Właśnie takie atrakcje budują społeczność – mówi Łukasz Kowalik, gdynianin.

– Co roku uczestniczymy w obchodach Święta Niepodległości, zwykle przychodzimy na paradę. Chcemy pokazywać dziecku Gdynię i uczyć je historii. Jest kameralnie, ale gdyńsko, po naszemu, fajnie – mówi Magdalena, gdynianka.
 
To jednak jeszcze nie koniec świętowania. Po zmroku nasze miasto rozbłyśnie narodowymi barwami. Na biało-czerwono zostaną podświetlone: iglice kościoła pw. św. Antoniego, Urząd Miasta Gdyni, InfoBox, Muzeum Miasta Gdyni czy budynek dowództwa Marynarki Wojennej. Iluminacje można oglądać do godz. 23.00.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.11.2021 18:27
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.11.2021 12:11
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze