Co nowego

Gdynia w czerwonej strefie zakażeń COVID-19

materiały Gdynia.pl

materiały Gdynia.pl

Decyzją rządu od najbliższej soboty, 17 października Gdynia zostanie objęta czerwoną strefą COVID-19. Miasto przygotowuje się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń i zasad bezpieczeństwa. Gdyński sztab kryzysowy na bieżąco monitoruje liczbę zakażeń i łóżek dostępnych w szpitalach. Na zmiany gotowy jest również gdyński ZKM, który m.in. przygotował nadprogramowe pojazdy do obsługi połączeń bisowych.


Od soboty, 17 października Gdynia zostanie objęta czerwoną strefą epidemii koronawirusa. Zaleca się nie wychodzenie z domu bez wyraźnej konieczności. Wiążę się to z wprowadzeniem w mieście dodatkowych zasad reżimu sanitarnego. Zmniejszą się m.in. limity osób mogących podróżować pojazdami komunikacji miejskiej, a także uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych lub imprezach rodzinnych.

- Gdyński sztab kryzysowy na bieżąco monitoruje sytuację, w tym przede wszystkim liczbę osób, które są chore i liczbę zajętych łóżek w szpitalach. Szukamy najlepszych rozwiązań, które mogą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Koncentrujemy się także na informowaniu gdynian o tym, co decyduje o zakażeniach - czyli jaki dystans należy utrzymywać oraz o konieczności zasłaniania nosa i ust. Ściśle współpracujemy z Sanepidem i innymi służbami - wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Obostrzenia dotyczą różnych obszarów życia, m.in. korzystania z gastronomii czy organizacji wydarzeń kulturalnych.

Zmiany czekają również pasażerów gdyńskiej komunikacji miejskiej.

- Wszystkie pojazdy kursujące w ramach sieci ZKM Gdynia zostaną odpowiednio oznaczone – pojawi się na nich informacja o limicie miejsc zmniejszonym do 30% ich nominalnej pojemności. Odtwarzana będzie również przypominająca o tym fakcie informacja dźwiękowa. W wybranych kursach – do obsługi linii komunikacyjnych – pojazdy przegubowe zastąpią te o standardowej długości. Działająca całodobowo we wszystkie dni tygodnia Centrala Ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni monitorować będzie zapełnienia pojazdów i w razie potrzeby włączać pojazdy rezerwowe na kursy bisowe, dublujące kursy przewidziane w rozkładach jazdy. Pojazdy te umożliwią bezpieczny i zgodny z ograniczeniami przewóz pasażerów - tłumaczy Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Pasażerowie będą mogli korzystać z funkcjonującej całodobowo infolinii ZKM, pod numerami telefonu: 695 174 194 oraz 801 174 194.

Od soboty mieszkańców i osoby przebywające w Gdyni obowiązywać będą nowe, dodatkowe zasady przewidziane w strefie czerwonej COVID-19.

materiały Gdynia.pl

STREFA CZERWONA – ZASADY


 • Zakrywanie ust i nosa
Podobnie jak dotychczas w każdej przestrzeni publicznej należy zasłaniać usta i nos. Nakazem tym nie zostały objęte plaże, lasy, parki, zieleńce czy ogrody botaniczne. Należy jednak pamiętać, by zasłonięte były zarówno usta, jak i nos. Niepoprawne jest noszenie maseczki na brodzie lub z odkrytym nosem.


 • Komunikacja miejska
W stosunku do strefy żółtej zmieni się limit osób mogących podróżować pojedynczym pojazdem komunikacji miejskiej. Od soboty w autobusach i trolejbusach w Gdyni, ale także w pociągach SKM i PKM, dostępne będzie 50% wszystkich miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc (siedzących i stojących).


 • Zgromadzenia i imprezy okolicznościowe
Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób oraz od 19 października zakaz organizowania imprez okolicznościowych (np. wesel).


 • Edukacja
Szkoły wyższe i ponadpodstawowe (m.in. licea, technika) prowadzić będą nauczanie zdalne. Wyjątkiem są objęte zajęcia praktyczne.

materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
 • Handel
W placówkach handlowych obowiązuje limit 5 osób na 1 kasę.


 • Gastronomia
Lokale gastronomiczne takie jak restauracje, puby, czy kawiarnie będą mogły być otwarte jedynie w określonych godzinach, tj. od 6:00 do 21:00. Po tym czasie jedzenie może być sprzedawane jedynie na wynos. Jednocześnie co drugi stolik w lokalu ma pozostać wolny.


 • Wydarzenia kulturalne i sportowe
W strefie czerwonej wydarzenia kulturalne (np. kinach, klubach muzycznych, teatrach, filharmoniach, operach, salach widowiskowo-sportowych) mogą odbywać się przy maksymalnym obłożeniu 25% dostępnej liczby miejsc na widowni

Imprezy sportowe, ale także zajęcia sportowe mogą być organizowane bez udziału publiczności.

Zakazem objęta jest organizacja kongresów i targów, a także organizowania imprez tanecznych w klubach czy dyskotekach.


 • Siłownie, kluby fitness, aquaparki i baseny
 Zawieszona zostaje działalnośc siłowni, klubów fitness, a także basenów i aquaparków.


 • Hotele i uzdrowiska oraz parki rozrywki
Działalność hotelarska będzie mogła być prowadzona na dotychczasowych zasadach, przy czym z użytku wyłączone zostaną kluby i dyskoteki oraz miejsca do tańczenia. Znajdujące się w hotelach, pensjonatach czy uzdrowiskach baseny, siłownie oraz restauracje mogą funkcjonować zgodnie z zasadami przewidzianymi dla danego rodzaju aktywności.

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w sanatorium jest otrzymanie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Próbka musi zostać pobrana w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.

W czerwonej strefie obowiązywał będzie zakaz działalności parków rozrywki i wesołych miasteczek.


 • Kościoły i miejsca kultu religijnego
Dla ceremonii kultu religijnego odbywających się w budynkach świątyń (np. w kościołach) obowiązuje limit maksymalnie 1 osób na 7m2.

materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Oznaczenie danego regionu jako strefy żółtej lub czerwonej odbywa się na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dni. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, jeżeli na danym terenie odnotowano między 6 a 12 nowych zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców, zostaje on objęty strefą żółtą. Natomiast jeżeli nowych zachorowań jest powyżej 12 na 10 tysięcy mieszkańców, wówczas objęty zostaje strefą czerwoną.


Szczegółowe informacje dostępne są na stronach rządowych.

Aktualną ilość zachorowań (z podziałem na województwa) można sprawdzić na rządowej mapie zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2).

O zmianach związanych z epidemią koronawirusa w Gdyni będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej miasta oraz kanałów w mediach społecznościowych.

 • ikonaOpublikowano: 15.10.2020 16:40
 • ikona

  Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 16.10.2020 08:38
 • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze