Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Gdynia wspiera Ukraińców w znalezieniu pracy

Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni wesprze obywateli Ukrainy w znalezieniu zatrudnienia // źródło: gdynia.praca.gov.pl

Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni wesprze obywateli Ukrainy w znalezieniu zatrudnienia // źródło: gdynia.praca.gov.pl

Ukraińcy, którzy przybędą do naszego miasta, uciekając przed wojną, mogą liczyć na wsparcie w znalezieniu pracy. Powstaje baza firm gotowych zatrudnić cudzoziemców. Warto również pamiętać, że obywatele Ukrainy, którzy posiadają paszport biometryczny, mogą legalnie pracować w Polsce przez 90 dni, a jednocześnie starać się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.


W Gdyni pojawili się już pierwsi Ukraińcy, którzy opuścili swój ogarnięty wojną kraj. Jednak w najbliższym czasie w naszym mieście może się pojawić więcej przybyszów zza wschodniej granicy. Poza bezpiecznym miejscem pobytu będą oni potrzebować również wsparcia w znalezieniu pracy. Miejscy urzędnicy są gotowi, aby im w pomóc.
 
Aby jak najbardziej usprawnić proces legalizacji pracy cudzoziemców, zespół Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni został wzmocniony. W razie potrzeby będzie pomagał obywatelom Ukrainy także poza standardowymi godzinami pracy.
 
– W pierwszych godzinach po ucieczce z kraju ogarniętego wojną pewnie nikt nie myśli o podjęciu pracy. Jednak po paru dniach z pewnością pojawi się pytanie: Z czego będę żył i jak sobie zorganizuję nowe życie na czas wojny? Dlatego kwestie zatrudnienia są niezwykle ważne. To, co jest niezmiernie istotne, to powiedzenie, że każda osoba narodowości ukraińskiej, która przybywa do naszego kraju i przekracza granicę w dowolny sposób, na przejściu granicznym, jest tutaj legalnie. W tej chwili szykowane są przepisy, które pozwolą wszystkim tym osobom również legalnie pracować. W tej kwestii wypowiedziała się w nocy Komisja Europejska, która zapowiedziała, że pobyt Ukraińców będzie legalny  przez co najmniej 3 lata od wjazdu do każdego z państw należących do Unii Europejskiej. Już teraz, zanim te przepisy wejdą w życie, osoby, które posiadają paszport biometryczny, mogą legalnie pracować, ale aby to się mogło zdarzyć, pracodawcy, którzy mają dla nich miejsca, muszą to zarejestrować w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni. Wiemy, że wielu przedsiębiorców z naszego regionu chętnie przyjmuje do pracy Ukraińców, pozwalając im tym samym zarabiać i uzyskać ubezpieczenie. Chcemy maksymalnie usprawnić procedury z tym związane. Dlatego wzmocniliśmy obsadę Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. Urzędnicy są gotowi do realizowania niezbędnych procedur nawet w rytmie całodobowym. Zarówno w urzędzie, jak i zdalnie – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
 


Na wsparcie mogą liczyć wszyscy. Żeby uzyskać pomoc, nie trzeba być zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy. Można umówić się na wizytę i zapytać o dostępne oferty. Urzędnicy przekażą zainteresowanym osobom kontakt do potencjalnych pracodawców.
 
Warto jednak przypomnieć, że rejestracja jako osoba poszukująca pracy lub bezrobotna daje więcej możliwości.
 
Każdy obywatel Ukrainy, który uzyska status uchodźcy lub któremu zostanie przyznana ochrona międzynarodowa, będzie traktowany jak Polak i może zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni jako osoba bezrobotna. W ten sposób uzyska prawo do ubezpieczenia zdrowotnego oraz wszelkich usług urzędu, w tym doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy czy szkoleń.
 
Natomiast do rejestracji jako osoba poszukująca pracy wystarczy ukraiński paszport biometryczny. Uprawnia on do podjęcia legalnej pracy. Jakie są korzyści z rejestracji jako osoba poszukująca pracy? Daje ona dostęp do bezpłatnych szkoleń i pośrednictwa pracy.
 
Obywatele Ukrainy mogą być legalnie zatrudnieni w Polsce, jeśli pracodawca złoży w Powiatowym Urzędzie Pracy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Taki dokument dotyczy konkretnej osoby. Obecnie powstaje baza pracodawców, którzy chcą zatrudnić Ukraińców.
 
– Tworzymy bazę firm, które są gotowe przyjąć cudzoziemców do pracy. W ubiegłym tygodniu rozesłaliśmy już informacje do związków pracodawców, aby one rozesłały je dalej do swoich członków – tak, aby jak najwięcej firm dowiedziało się o tym, że oczekujemy tych deklaracji. Pozwoli to zbudować dla obywateli Ukrainy szybką ścieżkę pozyskania pracy. Dzięki temu będą oni mogli zarabiać, a także utrzymać siebie i swoje rodziny w tym trudnym czasie – mówi Ewa Andziulewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. 
 

Jak zarejestrować się w urzędzie i umówić na wizytę?


Strona Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni jest dostępna również w ukraińskiej wersji językowej. Dlatego przybysze zza wschodniej granicy nie powinni mieć żadnego problemu ze znalezieniem potrzebnych informacji.
 
Najważniejsze informacje w pigułce można znaleźć poniżej.
 
Jako osoba poszukująca pracy lub bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni można się zarejestrować na dwa sposoby: drogą elektroniczną lub stacjonarnie.
 
Formalności związane z rejestracją można załatwić przez internet. Wystarczy wejść na stronę praca.gov.pl i wypełnić wniosek o dokonanie rejestracji jako osoba poszukująca pracy lub bezrobotna. Jeśli cudzoziemiec nie ma możliwości podpisania dokumentu za pomocą odpowiedniego certyfikatu lub  profilu zaufanego, nie ma powodów do obaw. Musi wtedy podać swój numer telefonu, a urzędnicy skontaktują się z nim w celu umówienia wizyty w urzędzie.
 
Każdy cudzoziemiec może również przyjść osobiście do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni, aby dopełnić formalności na miejscu. W tym przypadku musi się wcześniej umówić na wizytę. Jak? Można to zrobić telefonicznie, dzwoniąc pod nr tel.: (58) 776-12-23, (58) 776-12-24 lub (58) 776-12-26.
 
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni.
 

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę


Ukraiński paszport biometryczny uprawnia do legalnej pracy w Polsce przez 90 dni. W tym czasie można się też ubiegać o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na terenie Polski.
 
Odpowiednie dokumenty należy złożyć do wojewody. Przyjmuje i rozpatruje je Oddział ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
 
Niezbędne informacje, wnioski oraz formularze można znaleźć na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

  • ikonaOpublikowano: 28.02.2022 13:43
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.03.2022 08:50
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze