Co nowego

Gdyńskie Galiony rozdane!

Fot. Sylwester Ciszek

Fot. Sylwester Ciszek

16.04.2018 r.

Po raz kolejny wręczono Gdyńską Nagrodę Artystyczną - Galion. Wyróżnienie otrzymali: Marcin Borchardt, Paweł Huelle, Małgorzata Polakowska, Grzegorz Mołda, Wojciech Marczewski oraz Kopczyński adwokaci i radcowie prawni jako mecenat gdyńskiej kultury.

Gala rozdania Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni, Galion Gdyński, za rok 2017 odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Prezydent Wojciech Szczurek wręczył sześć statuetek, pięć powędrowało do twórców, a jedna do mecenasa kultury.

- To wielki zaszczyt, że gdyński samorząd może uhonorować tych niezwykłych ludzi sztuki, kultury, którzy zmieniają rzeczywistość nie tylko w wymiarze Gdyni, ale także całego kraju. Sprawiacie państwo, że każdego dnia stajemy się lepsi, wrażliwsi. Mamy takie marzenie byście nas państwo inspirowali, byście nas buntowali, bo tylko wtedy mamy szansę na prawdziwą rozmowę, mamy szansę na prawdziwą zmianę – mówił podczas gali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Nagrodzono najlepszych

Nagrodę za Debiut Artystyczny otrzymał Grzegorz Mołda – za film Koniec widzenia, który walczył o Złotą Palmę w konkursie filmów krótkometrażowych na festiwalu w Cannes.

Tytuł Animatora Kultury odebrała Małgorzata Polakowska - za projekt teatralny z udziałem więźniarek; projekty w rewitalizowanych dzielnicach oraz Teatrze Gdynia Główna.

- To dla mnie ogromne wyróżnienie znaleźć się w takim gronie, myślałam sobie dzisiaj rano, co jest powodem, dla którego kocham teatr zaangażowany, teatr, który się wtrąca i wiem, że to wynika z buntu. Ale nie takiego biernego, tępego, tylko takiego, który mobilizuje do działania i prowokuje zmiany - mówi Małgorzata Polakowska.

W kategorii Kreacja Artystyczna zwyciężył Marcin Borchardt – za film dokumentalny "Beksińscy. Album wideofoniczny" oraz Paweł Huelle – za sztukę "Kursk".

- Jestem szalenie wdzięczny za to, że Gdynia naprawdę kocha film i jest w stanie uwierzyć w projekty filmowe, których akcja nie koniecznie rozgrywa się tutaj, u nas, ale które są ważne w kontekście nas, Polaków - mówi Marcin Borchardt.

Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał Wojciech Marczewski. Wybitny scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. Jego filmy, m. in. Zmory, Dreszcze, Ucieczka z kina wolność, Waiser, były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Wykłada na polskich i zagranicznych uczelniach. Członek Instytutu Polskiej Sztuki Filmowej, w latach 2011-2014 jej przewodniczący. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Od roku 2017 przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Nagrodę dla Mecenasa Kultury odebrała firma Kopoczyński adwokaci i radcowie prawni − za wspieranie Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz szerzenie kultury poprzez samodzielną organizację licznych spotkań z udziałem naukowców i artystów.

Nagroda z tradycją

Galion Gdyński jest przyznawany od 1995 roku i od tego czasu stał się ważnym elementem budowania gdyńskiego środowiska kulturalnego. Do tej pory wśród nominowanych znalazło się wiele ważnych postaci gdyńskiej, ale także ogólnopolskiej sceny artystycznej. Osoby biorące udział w konkursie to najczęściej aktorzy, reżyserzy, pisarze czy wokaliści.

Tegoroczną galę poprowadził Krzysztof Dąbrowski, a o muzyczną oprawę zadbało trio w składzie: Marcin Stefaniak (saksofon), Ignacy Wiśniewski (piano), Paweł Urowski (kontrabas).

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek
 • Fot. Sylwester Ciszek