UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
Co nowego

Gdyńskie szkoły uczą się o morzu i dla morza

Jeszcze w ubiegłym roku szkolnym przeprowadzono m.in. warsztaty środowiskowe w gdyńskiej marinie (zdjęcie po lewej). Natomiast obecny rok szkolny rozpoczął się od kampanii na ulicach miasta. Na zdjęciu (po prawej) plakat na przystanku przy ul. Świętojańskiej // fot. materiały Akwarium Gdyńskiego

Jeszcze w ubiegłym roku szkolnym przeprowadzono m.in. warsztaty środowiskowe w gdyńskiej marinie (zdjęcie po lewej). Natomiast obecny rok szkolny rozpoczął się od kampanii na ulicach miasta. Na zdjęciu (po prawej) plakat na przystanku przy ul. Świętojańskiej // fot. materiały Akwarium Gdyńskiego

09.09.2021 r.

Trwa projekt „Europejska Sieć Niebieskich Szkół”. W inicjatywie udział bierze 11 gdyńskich placówek. Dzięki niej uczniowie poznają tajemnice podwodnego życia i poszerzą swoją wiedzę na temat tego, jak chronić morza i żyjące w nich organizmy. W ramach projektu są prowadzone rozmaite działania. Jednym z nich są plakaty w morskim klimacie, informujące o inicjatywie, które od poniedziałku można zobaczyć na gdyńskich przystankach komunikacji miejskiej.


Udział gdyńskich placówek w programie „Europejska Sieć Niebieskich Szkół” koordynują Akwarium Gdyńskie i Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. To tzw. projekt aktywnej edukacji, który polega przede wszystkim na dostarczaniu uczniom rzetelnych informacji na temat mórz i oceanów, wspieraniu inicjatyw na rzecz ochrony wód, budzeniu w młodym pokoleniu ciekawości i wrażliwości czy stworzeniu spotkań edukacyjnych – przestrzeni do wymiany myśli, opinii i doświadczeń.

Zaangażowane w niego szkoły mają za zadanie określić temat związany ze środowiskiem morskim, który jest istotny dla uczniów. W dalszej części tworzą projekt dotyczący zgłoszonego zagadnienia. Na koniec placówki uczestniczące w projekcie otrzymują certyfikat Europejskiej Niebieskiej Szkoły (European Blue School) i trafiają na mapę „Europejskiej Sieci Niebieskich Szkół”. Szanse ma na to aż 11 gdyńskich szkół. To:
 • Zespół Wczesnej Edukacji nr 1,
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6,
 • Szkoła Podstawowa nr 8 im. Obrońców Helu,
 • Szkoła Podstawowa nr 21,
 • Szkoła Podstawowa nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi,
 • Szkoła Podstawowa nr 35 im. kpt Stanisława Kosko,
 • Szkoła Podstawowa nr 37,
 • Szkoła Podstawowa nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta,
 • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Profesora Kazimierza Demela,
 • Prywatna Szkoła Podstawowa Liber
 • Gdyńska Szkoła Społeczna.

W ramach projektu odbyły się zajęcia laboratoryjne z tematu „Geologia Morza Bałtyckiego” // fot. materiały Akwarium Gdyńskiego
W ramach projektu odbyły się zajęcia laboratoryjne „Geologia Morza Bałtyckiego” // fot. materiały Akwarium Gdyńskiego

Tzw. Niebieskie Szkoły to placówki oświatowe, które do swojego programu nauczania włączają edukację z zakresu świadomości morskiej. Może się to odbywać na wiele sposobów, m.in. poprzez realizację projektów szkolnych czy przez włączanie wiedzy o morzu do lekcji biologii, geografii, plastyki, muzyki, a nawet języków obcych.

W roku szkolnym 2020/2021 w ramach inicjatywy odbyły się spotkania z nauczycielami, zrealizowano zajęcia o Bałtyku, a część grup biorących udział w projekcie wzięła udział w warsztatach środowiskowych z zakresu oceanografii.

Nowy rok szkolny to nowe działania. Uczestnicy projektu rozpoczęli go symboliczną kampanią na ulicach miasta. Oprócz tego skupiają się też na rozwijaniu pomysłów szkół na autorski projekt, kontynuacji lekcji prowadzonych przez Akwarium Gdyńskie, które wspomagają projekty szkolne, oraz planowaniu spotkań przygotowujących nauczycieli do przejścia przez wymogi Komisji Europejskiej.

W ramach wspomnianej kampanii na wybranych przystankach komunikacji miejskiej pojawiły się plakaty w morskim klimacie, które informują o projekcie i o tym, że zaangażowały się w niego gdyńskie szkoły.

Do tej pory na mapie Polski znajduje się tylko jedna placówka z certyfikatem Europejskiej Niebieskiej Szkoły. To Technikum Hotelarsko-Gastronomiczne, które zdobyło go przy udziale Akwarium Gdyńskiego. Obecnie prowadzony projekt znakomicie wpisuje się w Dekadę Oceanów, którą zainaugurowała w tym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, a która potrwa do 2030 roku. Dzięki wsparciu finansowemu miasta projekt aktywnej edukacji morskiej w Gdyni może być realiowany na szeroką skalę.

Plakat w wiacie przystankowej przy ul. Władysława IV // fot. materiały Akwarium Gdyńskiego
Plakat w wiacie przystankowej przy ul. Władysława IV // fot. materiały Akwarium Gdyńskiego