Co nowego

Gospodarka morska - „Morze możliwości”

Kadr z filmu

Kadr z filmu "Morze możliwości" nagrodzonego w konkursie "Morze mnie kręci" // fot. materiały prasowe

Opowiada o spełnianiu dziecięcych marzeń i miłości do morza. Produkcja „Morze możliwości” wygrała w tegorocznej edycji konkursu „Morze mnie kręci” na najlepszy film promujący gospodarkę morską. Autorami zwycięskiego pomysłu są Tomasz Smykalski i Mateusz Wiskulski.


„Morze mnie kręci” to konkurs filmowy dla młodych twórców. Od wielu lat jest elementem Forum Gospodarki Morskiej. To ważne wydarzenie dla branży morskiej w tym roku zostało odwołane w związku z trwającą pandemią. Sam konkurs udało się jednak zorganizować. Jego uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie filmu promującego gospodarkę morską. Swoje pomysły mogli zgłaszać twórcy w wieku od 20 do 35 lat.

Spośród nadesłanych propozycji wyłoniono pięć najlepszych: „Liczy się to, co lubisz” Anthony'ego Carmargo, „Może morze” Katarzyny Lewińskiej, „Morze możliwości” Tomasza Smykalskiego i Mateusza Wiskulskiego, „Przywieź mi cały świat” Klaudii Fortuniak oraz „Kolację” Tomasza Bizewskiego. Ich autorzy zostali finalistami konkursu i otrzymali szansę na dopracowanie swoich scenariuszy pod okiem ekspertów z Gdyńskiej Szkoły Filmowej. A wszystko podczas specjalnych warsztatów, które odbyły się w sierpniu.

– Konkurs „Morze mnie kręci” to już gdyńska tradycja. Co roku możemy podziwiać kreatywność młodych twórców, którzy udowadniają, że gospodarka morska ma wiele obliczy i jest także wdzięcznym tematem filmowym. Nie inaczej było tym razem. Cieszy nas duże zainteresowanie konkursem i mimo że Forum Gospodarki Morskiej w tym roku się nie odbyło, to film promujący branżę morską pójdzie w świat – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu zostali Tomasz Smykalski i Mateusz Wiskulski - autorzy pomysłu na film „Morze możliwości”. To pozytywna opowieść o pracy w gospodarce morskiej, która jest często spełnieniem dziecięcych marzeń. Poza pomysłem na fabułę kapituła doceniła też proponowane ciekawe zabiegi produkcyjne, które pozwolą zapewnić atrakcyjny dla widza efekt finalny. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych umożliwiła autorom realizację pomysłu. Efekty możemy zobaczyć poniżej.– Chcieliśmy połączyć w tym pomyśle dwa silne uczucia, których każdy człowiek na jakimś etapie życia doświadcza. W oparciu o nie budujemy najgłębsze i najbardziej wartościowe relacje z otoczeniem. Tak powstała krótka opowieść o przyjaźni, która przetrwała długie lata oraz o miłości do morza, mającej źródło w dziecięcej fascynacji ogromnym statkiem. Aby zaś uciec od sztampowej, wielokrotnie wykorzystywanej postaci kapitana, zaprezentowaliśmy bohaterów w pięknej przestrzeni portowej. Świetnie było również dwukrotnie zobaczyć Gdynię - podczas sierpniowych warsztatów i wrześniowej realizacji. To miasto z bogatą filmową tradycją. Już teraz myślimy o kolejnych odwiedzinach – mówi Mateusz Wiskulski, jeden z autorów filmu.
  
Kapituła konkursu przyznała również wyróżnienie. Otrzymał je Tomasz Bizewski za film „Kolacja”. Pomysł doceniono za klarowną komunikacyjnie, ciekawie opowiedzianą historię z bardzo dobrą puentą.

Laureatów wyłoniła kapituła konkursu w składzie: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Sławomir Kalicki - lider Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, Robert Gliński - reżyser filmowy, Leszek Kopeć - dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Jerzy Rados – zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Filip Marczewski- reżyser filmowy i scenarzysta oraz Jan Majle- copywriter, dyrektor kreatywny Change Integrated.

Konkurs „Morze mnie kręci” zorganizowało miasto GdyniaPomorska Fundacja Filmowa oraz Gdyńska Szkoła Filmowa.

  • ikonaOpublikowano: 09.10.2020 10:09
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2020 14:38
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także

Najnowsze