Co nowego

Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!

W Gdyni zaczynamy już w sobotę! fot. Łukasz Widziszkowski

W Gdyni zaczynamy już w sobotę! fot. Łukasz Widziszkowski

07.01.2019 r.

Przed nami już 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W tym roku pieniądze ze zbiórek i aukcji zostaną przeznaczone na sprzęt medyczny, który pomoże ratować życie i zdrowie najmłodszych pacjentów specjalistycznych szpitali. W Gdyni gramy cały weekend. Będzie się działo!

Tradycyjnie w Gdyni będą działać trzy główne sztaby, które przy wsparciu setek wolontariuszy i wielu instytucji zagrają dla najbardziej potrzebujących. W tegorocznej edycji zbieramy na sprzęt medyczny dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W Gdyni Orkiestra gra cały weekend, jednak najwięcej atrakcji czeka na uczestników 13 stycznia.Zaczynamy już w sobotę. Od godz. 11.00 w Centrum Handlowym Batory będzie można wziąć udział w licytacjach, kupić wielkoorkiestrowe gadżety i zobaczyć występy zespołów tanecznych, muzycznych i sportowych. O godz. 17.30 na scenie zagra gwiazda wieczoru, zespół Detko Band. WOŚP wesprze także Galeria Szperk, która przygotowała szereg atrakcji. Od godz. 11.00 odbędzie się „Akcja Książka". Organizatorzy zachęcają do przynoszenia lektur, które za symboliczną opłatą będzie można wylosować podczas finału. Nie zabraknie także wydarzeń muzycznych i tanecznych, jak na przykład, rozpoczynająca się o godz. 15.00 akcja „Tańczymy Poloneza po Galerii”. Jednak głównym punktem programu będą dwie licytacje. Pierwszą, o godz. 16.00 poprowadzi Marcin Majek, wójt Gminy Kosakowo. Drugą, o godz. 17.00 prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Swój udział w tegorocznym finale zapowiedziało także Centrum Handlowe Klif, gdzie w godz. 11-20 można wziąć udział w zabawie fantowej i kupić gadżety Orkiestry.

Moc atrakcji czeka na gdynian również w Centrum Riviera, gdzie swoją siedzibę ma sztab Stowarzyszenia In gremio i Społecznej Jedynki, czyli Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni im. Dzieci Zjednoczonej Europy. Działania sztabu w tym roku będą trwały dwa dni. Jednak te najbardziej spektakularne odbędą się sobotę. Przez cały dzień będzie można wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez gdyńskie organizacje pozarządowe m.in. z ratownictwa medycznego czy dogoterapii. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, w tym roku organizatorzy przygotowali strefy o bardzo dużym nacisku na pracę twórczą. Do wybory strefa małego architekta, kreatywności, programowania czy robotyki. Miłośnicy tańca irlandzkiego i dobrej muzyki także znajdą coś dla siebie. Przed godz. 13.00 na scenie zagości szkoła tańca irlandzkiego ISTA, o godz. 15.00 wystąpi znany trójmiejskiej publice zespół Ortalion, o godz. 17.00 zagra gwiazda wieczoru, czyli zespołu Future Folk. Występem kończącym całodniowe aktywności będzie koncert Ambershire. Przez cały dzień będą trwały również licytacje – wśród prowadzących nie zabraknie prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, który po godz. 16.00 będzie prezentował unikatowe przedmioty. Wśród rzeczy, które można licytować będą m.in. pamiątki z autografami Lecha Wałęsy, Filipa Chajzera czy zawodników Arki Gdynia. Tradycyjnie będą też przedmioty limitowane, jak jeden z 1000 globusów Polski znanych z serialu komediowego „Ucho Prezesai to z autografami głównych bohaterów – tytułowego Prezesa i Mariusza.

W niedzielę, 13 stycznia startują wydarzenia przygotowane przez miejski sztab zlokalizowany w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza przy ul. Bema 26. Przed uczestnikami cały dzień atrakcji, którego zwieńczeniem będzie wielka orkiestrowa licytacja. Od godz. 13.00 w bogatym programie swoje umiejętności zaprezentują dzieci i młodzież z pracowni taneczno-gimnastycznych, wokalnych, instrumentów klawiszowych, ukulele oraz gitary klasycznej Młodzieżowego Domu Kultury. Na deskach teatru nie zabraknie również najmłodszych reprezentantów MDK-u, czyli Klubu Małolata. Niedzielne granie wyjdzie także poza mury teatru. W godz. 14-15 przed budynkiem zaparkują pojazdy Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej, które będzie można obejrzeć od środka. O godz. 15.00 Formacja Artystyczna Osiedlowego Klubu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Bałtyk” oraz Towarzystwo Miłośników Gdyni wystawią „Burzę” Williama Shakespeare’a. W przedstawieniu wezmą udział seniorki (najstarsza ma 94 lata) uczęszczające regularnie na warsztaty aktorskie. Tuż przed godz.16.00 grupy taneczne ze Studia Tańca FEST zaprezentują swoje najlepsze układy. Tuż po nich, o godz. 16.15 wyjątkowy koncert, w którym wystąpią dzieci od 6 miesięcy do 6 lat uczęszczające na zajęcia muzyczno-ruchowe w Studiu Edukacji Muzycznej IMPRESJA. Główny punkt finału, czyli wielka orkiestrowa licytacja odbędzie się o godz. 18.00. W foyer teatru czynny będzie także sklepik z gadżetami. Chętni będą mogli również zbadać poziom cukru. Do wspólnego grania przyłączyło się także Muzeum Marynarki Wojennej. W niedziele wejście na wystawy odbywać się będzie w zamian za dary wrzucane do puszek. To w godz. 10-17Do wspólnego grania na rzecz Orkiestry przyłączyło się także Centrum Aktywności Seniora przy ul. 3 Maja 27-31. W siedzibie CAS działać będzie orkiestrowa kawiarenka. Oprócz kosztowania przysmaków i pysznej kawy w programie pokaz mody, koncerty, poezja i wspólne śpiewanie. W zlokalizowanej na Molo Południowym (al. Jana Pawła II 2) restauracji Róża Wiatrów, w godz. 10-20 odbędą się licytacje. Wśród przedmiotów m.in. złote serca, vouchery do hoteli, zaproszenia do restauracji i kawiarni, wycieczki Stena Line, czy niespodzianki od Arki Gdynia. Ponadto sklepik z gadżetami wielkoorkiestrowymi, występy zespołów tanecznych i grup sportowych. Wieczór umili występ Detko Band. To o godz. 19.00. To nie koniec atrakcji na Molo Południowym. W budynku Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (al. Jana Pawła II 3) o pełnych godzinach (między 12 a 16) odbywać się będą pokazy w Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego (wejście główne do budynku). Będzie można również zapoznać się z działaniem symulatora manewrowego, na którym to studenci Wydziału Nawigacyjnego uczą się m.in. manewrowania statkiem. Specjalnie z okazji 27. finału WOŚP studenci i pracownicy UM wykonali niezwykłe, industrialne, a zarazem marynistyczne lampy i kinkiety. Niektóre z nich są już dostępne na internetowej licytacji.

Kolejny z głównych sztabów w mieście, czyli gdyńska YMCA wraz z Gdynią Rowerową przygotowała niezwykły przejazd rowerowy. W zeszłym roku przejazd „Mikołajów na rowerach” wzbudził dużą sensację na ulicach Gdyni i Sopotu. Start zaplanowano na godz. 12.00. Trasa będzie wiodła od Ergo Areny w Sopocie w stronę Wydziału Transportu Uniwersytetu Morskiego, gdzie na uczestników czekają loterie i inne atrakcje przygotowane przez UM. Będzie się działo też w siedzibie sztabu, przy ul. Stefana Żeromskiego 26. Między 12.00 a 17.00 odbędą się warsztaty z brazylijskiego tańca Zouk, organizowane we współpracy z Zouk Revolution Tricity. Ciekawie zapowiada się również finał Orkiestry na Dąbrowie. W Zespole Szkolno–Przedszkolny nr 3 (SP 47), w godz. 10-16 odbędzie się loteria i wydarzenia artystyczne. Dodatkowo będzie działać także orkiestrowa kawiarenka.

W Gdyni Orkiestra gra cały weekend, jednak najwięcej atrakcji czeka na uczestników 13 stycznia, fot. materiały prasowe

Przedmioty wystawiane przez gdyńskie sztaby można już licytować na specjalnym profilu WOŚP: aukcje.wosp.org.pl.
Licytując masz okazję, nie tylko pomóc, ale również wziąć udział dobrej zabawie i wylicytować atrakcyjne przedmioty, jak na przykład płaskorzeźbę z wizerunkiem znanego polskiego grafika Karola Śliwki autorstwa gdyńskiego Banksy’ego, fartuch Wojciecha Modesta Amaro z autografem, czy rejs legendarnym jachtem Copernicus lub zjeść kolację z Januszem Palikotem. Wyjątkową atrakcję przygotowała też Biblioteka Gdynia. Zwycięzca licytacji będzie mógł zostać bibliotekarzem na jeden dzień w jednej z filii miejskiej biblioteki.

Jednak to nie koniec. Gdyńskie sztaby wciąż przyjmują przedmioty na licytacje. Jeśli ktoś w ten sposób chce pomóc Orkiestrze wystarczy, że zgłosi się do jednego z nich już teraz poprzez strony: sztab YMCA, sztab w Teatrze Miejskim oraz sztab In gremio. Przyjmowany jest każdy rodzaj wsparcia, od rzeczy na licytację, po ciepłe napoje dla wolontariuszy.

  • Moc atrakcji czeka na gdynian również w Centrum Riviera, gdzie swoją siedzibę ma sztab Stowarzyszenia In gremio i Społecznej Jedynki, fot. materiały prasowe