Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Co nowego

Historyczny hit dla posiadaczy Karty Mieszkańca

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - dostępne bezpłatnie dla użytkowników gdyńskiej Karty Mieszkańca

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - dostępne bezpłatnie dla użytkowników gdyńskiej Karty Mieszkańca

19.06.2020 r.

Jedno z najnowocześniejszych i największych miejsc w Polsce poświęconych historii już  od najbliższego weekendu jest dostępne do zwiedzenia za darmo dla posiadaczy gdyńskiej Karty Mieszkańca. Do  grona jej ponad 70 partnerów dołącza Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Od dwóch tygodni gdynianie mogą korzystać z nowej odsłony Karty Mieszkańca. W tym czasie nowe karty założyło 1100 osób. Łącznie gdyńskiej Karty Mieszkańca używa już ponad 50 tysięcy gdynian. Dlaczego warto? Powodów jest wiele: posiadacze karty mogą w systemie elektronicznym rezerwować wizyty w Urzędzie Miasta w celu załatwienia spraw, zarządzać obecnością swoich dzieci w przedszkolu, korzystać ze zniżek u Partnerów Karty. Zintegrowana z Kontem Mieszkańca, Karta umożliwia dostęp do wielu miejskich usług w jednym miejscu.

– Karta Mieszkańca nieustannie poszerza swoje możliwości, a do nowych funkcjonalności online dołączają również następne bardzo wartościowe propozycje spotkań z nauką i kulturą. Cieszę się, że dzięki Karcie Mieszkańca gdynianie mają ułatwiony dostęp do trójmiejskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych, które opowiadają o naszej wspólnej przeszłości także wykorzystując cyfrowe narzędzia. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Przed kilkoma dniami Gdynia wraz z Trójmiastem i Zakopanem otrzymała prestiżową nagrodę Human Smart City, która doskonale odzwierciedla gdyńskie ambicje i starania w budowaniu nowoczesnego miasta, w którym nowe technologie są rozwijane wokół potrzeb ludzi.

M2WŚ – historia na światowym poziomie

Posiadacze Karty Mieszkańca, już od najbliższego weekendu, mogą raz w ciągu roku skorzystać z darmowego wstępu na wystawę Muzeum II Wojny Światowej. Sercem tej instytucji jest wystawa główna, która zajmuje ponad 5 tys. metrów kwadratowych, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Jest zlokalizowana 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to miejsce pamięci historycznej, ale również przestrzeń spotkań i dyskusji. Poza wystawą główną można tu również zwiedzić wystawy czasowe, obejrzeć film w Kinie Muzeum lub skorzystać ze Strefy Nowych Technologii. Muzeum oferuje także eleganckie apartamenty, nowoczesne centrum konferencyjne oraz dwie propozycje gastronomiczne - bistro i restaurację.

Wszystko na jedną Kartę

– Karta Mieszkańca funkcjonuje w Gdyni od września 2018 roku w ramach programu Moje Miasto Gdynia. – mówi Małgorzata Czaja, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Jakości Życia i Integracji Systemów Zarządzania – Karta została stworzona, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do bogatej oferty miejskich atrakcji oraz usług miejskich. Dziś korzysta z niej już blisko 50 tys. osób. Dzięki prezentowanej właśnie świeżej odsłonie swojego portalu, Karta Mieszkańca wyznacza pionierski standard w usługach oferowanych dla mieszkańców oraz w nowy sposób prezentuje oferty partnerów, których liczba nieustanie się powiększa.

Posiadacze Karty Mieszkańca mogą zarezerwować online wizytę w Urzędzie Miasta, czy to w celu rejestracji pojazdu, czy załatwienia sprawy w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Rodzice mogą kompleksowo zarządzać obecnością dziecka w przedszkolu – od zgłoszenia nieobecności, sprawdzenie opłat, po wskazanie osób uprawnionych do odbioru przedszkolaka po zajęciach.

Karta jest zintegrowana z programem Gdynia Rodzinna i projektem Gdynia Senior Plus, pozwala dzieciom i młodzieży szkolnej na korzystanie z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską bez konieczności posiadania legitymacji, może pełnić funkcję eBiletu, pozwala na łatwiejsze ewidencjonowanie pobytu czasu dziecka w przedszkolu, a także daje możliwość wypożyczania książek w gdyńskich bibliotekach.

Użytkownicy Karty mogą korzystać przez cały rok z bezpłatnych wejść do Muzeum Emigracji i  Muzeum Miasta Gdyni, a raz w roku także do Teatru Miejskiego, Gdyńskiego Centrum Filmowego, Gdyńskiego Centrum Kultury, na mecze Arki Gdynia i Bałtyku Gdynia oraz zyskują dostęp do zniżek związanych z programem Gdynia Rodzinna i projektem Gdynia Senior Plus.

Karta umożliwia skorzystanie z niższych cen usług u ponad 70 Partnerów. Wśród nich znajdują się m.in. evi-MED, Laboratoria BRUSS, Centrum U7, Jumpcity, czy Air Space.

Jak założyć Kartę Mieszkańca?

Kartę Mieszkańca mogą założyć wszystkie osoby zameldowane lub rozliczające w Gdyni PIT. Aby cieszyć się ze wszystkich możliwości, jakie daje Karta, wystarczy mieć Konto Mieszkańca (Rejestracji Konta mieszkańca można dokonać na stronie gdynia.pl/konto) i wysłać online krótki, łatwy do wypełnienia wniosek, a potem odebrać ją w gdyńskim Infoboxie.

  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - dostępne bezpłatnie dla użytkowników gdyńskiej Karty Mieszkańca
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - dostępne bezpłatnie dla użytkowników gdyńskiej Karty Mieszkańca
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - dostępne bezpłatnie dla użytkowników gdyńskiej Karty Mieszkańca
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - dostępne bezpłatnie dla użytkowników gdyńskiej Karty Mieszkańca