Co nowego

HydroBaza zaprasza do środka

HydroBaza to kopuła geodezyjna wyposażona w system nawadniania, która pełni funkcje szklarni. // fot. Weronika Rozbicka

HydroBaza to kopuła geodezyjna wyposażona w system nawadniania, która pełni funkcje szklarni. // fot. Weronika Rozbicka

16.06.2021 r.

Jak z dachu tuBazy zbierana jest deszczówka? W jaki sposób ta woda trafia później do kopuły i nawadnia rośliny? Kto nad tym czuwa i wreszcie – jak zacząć przygodę z ekologiczną uprawą warzyw i ziół? Odpowiedzi na te pytania udzielą twórcy HydroBazy, kopuły geodezyjnej, podczas dnia otwartego, który odbędzie się 19 czerwca.

 
HydroBaza powstała przy tuBazie na Kolibkach. To kopuła geodezyjna wyposażona w system nawadniania, która pełni funkcję szklarni. Twórcy hodują tu od ziarenek wiele owoców, warzyw i ziół. Znajdziemy tu m.in. kolendrę, melisę, truskawki czy sałatę rzymską. HydroBaza została stworzona przez tuBazę oraz zaprzyjaźnione, lokalne firmy i jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą przyjrzeć się funkcjonowaniu tego małego ekosystemu i zobaczyć, jak wyglądają rośliny w różnych fazach rozwoju.

HydroBaza w Kolibkach, przy tuBazie. // fot. Weronika Rozbicka

Kopuła geodezyjna ma przypominać o kilku kwestiach. Jedną z nich jest uświadomienie, jak wiele czasu i zasobów potrzeba, aby wyhodować żywność. Mejsce to ma też zwracać uwagę na problem marnotrawstwa żywności. W czasach, gdy jedzenia nie trzeba samodzielnie uprawiać i hodować lub zdobywać, z łatwością przychodzi nam jego marnowanie. Nie zastanawiamy się nad tym, że wyrzucamy do kosza nie tylko pieniądze, ale także zasoby: wodę, żyzną glebę czy ropę potrzebną do transportu.
 
Projekt wpisuje się w ideę zero waste. Skrzynki na warzywa i zioła pochodzą z recyklingu, a woda do podlewania to… deszczówka, która jest zbierana i magazynowana w dwóch zbiornikach znajdujących się obok HydroBazy. Twórcy wykorzystali również nowoczesną technologię pozwalającą im na bieżąco kontrolować warunki panujące w szklarni. Rośliny można podlać na przykład przy użyciu aplikacji na smartfona. Zainstalowano również specjalne wsporniki, które przy wysokiej temperaturze same otwierają okno, by wpuścić nieco świeżego powietrza.

HydroBaza w tuBazie. Zdjęcie zrobione wewnątrz kopuły, w której znajdują się doniczki z ziołami i warzywami.// fot. Weronika Rozbicka

tuBaza zaprasza wszystkich zainteresowanych założeniem własnych, przydomowych szklarni, a także szeroko rozumianą ekologią, na dzień otwarty HydroBazy. W sobotę, 19 czerwca w godz. 11.00-16.00 osoby zaangażowane w stworzenie kopuły geodezyjnej na Kolibkach odpowiedzą na wszelkie pytania związane z procesem powstawania szklarni, uprawą ziół i warzyw, a także wymienią się spostrzeżeniami oraz doświadczeniem. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na Facebooku.
 
Dzień otwarty HydroBazy – 19 czerwca (sobota), godz. 11.00-16.00.
Miejsce: tuBaza, al. Zwycięstwa 291
Wydarzenie na Facebooku

Grafika wydarzenia na Facebooku. // mat. prasowe

Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Gdynia.

  • HydroBaza.  Na zdjęciu grządki z sałatą rzymską. // fot. Weronika Rozbicka
  • Na zdjęciu mężczyzna przycinający kolendrę. // fot. Weronika Rozbicka
  • System nawadniania truskawek. // fot. Weronika Rozbicka
  • System nawadniania truskawek. // fot. Weronika Rozbicka
  • System nawadniania roślin w HydroBazie. // fot. Weronika Rozbicka
  • System nawadniania roślin w HydroBazie. // fot. Weronika Rozbicka
  • HydroBaza przy tuBazie. // fot. Weronika Rozbicka