Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Weekend 13-15 grudnia/collage z mat. prasowych

Weekend 13-15 grudnia/collage z mat. prasowych

12.12.2019 r.

Najbliższy weekend upłynie pod znakiem radosnego oczekiwania na święta, spędzania czasu z najbliższymi i korzystania z uroków łagodnej zimy. Na placu Grunwaldzkim na gdynian czeka świąteczne miasteczko, a w nim pyszności, święty Mikołaj, karuzela i multimedialna choinka. O krok od tego miejsca jest Kino Studyjne, a dalej inne instytucje, które na ten weekend przygotowały moc wydarzeń.

Pierwszy Gdyński Jarmark Świąteczny

Dekoracje, rozgrzewające napoje, ciastka, wędliny – to tylko niektóre z rzeczy, które można znaleźć na gdyńskim jarmarku świątecznym. Po raz pierwszy do miasta przybyła bożonarodzeniowa tradycja znana na całym świecie.
Przy pl. Grunwaldzkim stanęły charakterystyczne stoiska, w których można od teraz niemal aż do samych świąt zaopatrzyć się we wszystko to, co się z nimi kojarzy: od słodyczy po pieczywo, sery, wędliny, ozdoby, rękodzieło czy drobne upominki.
Teren jarmarku to stoiska ze sklepikami i gastronomią, kolorowa karuzela dedykowana najmłodszym, efektowne, świąteczne oświetlenie i… Święty Mikołaj. Samych stoisk jest ponad 20, więc łatwo znaleźć coś dla siebie. Z atrakcji można korzystać codziennie.
Jarmark zaprasza do 22 grudnia włącznie, od poniedziałku do czwartku w godz. 13.00-19.00, w piątki w godz. 13.00-21.00, a w soboty i niedziele jarmark można odwiedzać w godz. 11.00-21.00. Każdego dnia będzie obecny Święty Mikołaj, w muszli koncertowej przewidziano też występy.
Podczas jarmarku działają też pokazy multimedialnej choinki, którą uruchomiono podczas gdyńskich mikołajek. 

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza 14 i 15 grudnia na premierowe, jubileuszowe spektakle arcydramatu Adama Mickiewicza „Dziady” w reż. Krzysztofa Babickiego.
„Dziady” to ponadczasowa opowieść o szalonej miłości i niespełnieniu. O bohaterach, którzy zmagają się ze swoją tożsamością narodową. O nienawiści i zemście, które, niestety, są przekleństwem jednostek i narodów. Wykorzystując wszystkie części dramatu: część II, IV, III łącznie z fragmentami Ustępu oraz część I Widowisko staramy się znaleźć odpowiedź, na przyprawiające o dreszcz pytanie, które Mickiewicz zadawał w swoich tekstach: „A wiesz ty, co to będzie z Polską za lat dwieście?” – czyli dzisiaj…

Teatr Gdynia Główna zaprasza

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– 14 grudnia godz. 19.00 na „Próby Józefa K.” wg „Procesu” Franza Kafki w reż. Ewy Ignaczak. Obsada: Marek Kościółek i Jakub Kornacki.
Główny bohater „Procesu” Franza Kafki jest człowiekiem, który nie umie wziąć odpowiedzialności za własną egzystencję. Nie stać go na poświęcenie się żadnej idei. W adaptacji Ewy Ignaczak tytułowy proces jest więc ostatnim momentem, w którym K. może odmienić swoje życie. Jednak zamiast tego staje się jeszcze bardziej egocentryczny, interesowny, niesamodzielny i powierzchowny. Czy sytuacja aresztowania wywoła w nim jakąkolwiek refleksję na temat jego płaskiej i „letniej” egzystencji?
Bilety: 30/35 zł.
Rezerwacja biletów: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632 i mail: teatr@teatrgdyniaglowna.pl.

„Świadectwo”

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza 13 grudnia o godz. 20.00 na koncert Jacek Kaczmarski „Świadectwo” do Kościoła oo. franciszkanów (ul. Ujejskiego 40).
Jeden z ostatnich koncertów Jacka Kaczmarskiego odbył się 13 grudnia 2001 r. w kościele oo. franciszkanów. Zorganizowano go z myślą o upamiętnieniu 20. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Koncert „Świadectwo” ma nawiązać do tamtego wydarzenia. W tym samym miejscu usłyszymy utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego w interpretacji Jacka Bończyka – śpiewającego aktora, reżysera. W koncercie weźmie udział również Jacek Kleyff – żywa legenda piosenki studenckiej i kabaretowej, bard, poeta, kompozytor.
Koncert został objęty patronatem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25), CultureBox w Gdyni i na godzinę przed wydarzeniem w kościele oo. franciszkanów.

Koncerty

Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra zaprasza 15 grudnia o godz. 19.00 do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli (pl. św. Andrzeja 1) na kolejny koncert cyklu „Wieczory z muzyką organową”. Gościem tego cyklu muzycznego będzie Piotr Rojek.
W programie m.in. utwory Feliksa Nowowiejskiego oraz improwizacje na tematy pieśni adwentowych.
Wstęp wolny.
***
Żeński Klub Kameralny „Cantate Corde” pod dyrekcją Małgorzaty Bednarek oraz uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego zapraszają 14 grudnia o godz. 17.00 na koncert w ramach „Muzycznych Wieczorów u Plastyków”.
Wstęp wolny.

Spotkanie z książką

13 grudnia o godz. 17.00 odbędzie się premiera książki Jerzego Gucia „Listy do syna”.
Spotkanie wokół książki odbędzie się w Księgarni Vademecum (ul. Świętojańska 5-7).
Wstęp wolny.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz specjalny „Krainy miodu”, wyjątkowego filmu dokumentalnego, który jest macedońskim kandydatem do Oscara. W Kinie Studyjnym GCF można też zobaczyć kolejny film z cyklu „Kino Jazz”, a w najbliższą sobotę – poranek filmowy dla dzieci z cyklu Bajka w Centrum.
„Kraina miodu” to wielki zwycięzca festiwalu Sundance i tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity, gdzie film Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej zdobył aż 4 statuetki, w tym Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni. Po projekcji z widzami spotka się pszczelarz Mieczysław Białobrzeski. Seans i spotkanie z gościem specjalnym odbędą się 13 grudnia o godz. 18.00.
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza najmłodszych widzów wraz z opiekunami na kolejne spotkanie z cyklu „Bajka w Centrum” 14 grudnia o godzinie 10.00. Dzieci zobaczą wybrane odcinki serii „Zima w Dolinie Muminków”: „ Sen o zimie”, „Śnieg w dolinie”, „Wieczór wigilijny”. Przed seansem dzieci czeka naukowa ekspedycja z Centrum Nauki Experyment, podczas której zaprezentowany zostanie bajkowy science show. Nie zabraknie mgły, piorunów oraz zmian kolorów.
15 grudnia Gdyńskie Centrum Filmowe i Nowe Horyzonty zapraszają na trwający 8 godzin i 25 minut (z dwiema przerwami) pokaz specjalny węgierskiego czarno-białego filmu Béli Tarra „Szatańskie tango” z 1994 roku.
W repertuarze Kina Studyjnego GCF w tym tygodniu są też między innymi filmy: „Dwóch papieży”, „Ratujmy Florę”, „Nadzwyczajni”, „1800 gramów”.
Szczegóły na stronie www.gcf.org.pl. Bilety na film kosztują 18, 15 i 12 złotych (normalny/ulgowy/grupowy).

Zwierzęta też chcą mieć Święta!

Co roku akcja „Zwierzęta też chcą mieć Święta” organizowana w gdyńskim schronisku Ciapkowo cieszy się ogromną popularnością.
Dzięki wielkim sercom gdynian i wszystkich sympatyków „Ciapkowa”, od czterech lat mieszkańcy schroniska mogą liczyć na dużo radości w tym czasie. Celem akcji jest wsparcie najbardziej potrzebujących psiaków i kociaków, które ze względu na swój wiek lub stan zdrowia mają większe potrzeby niż zwykła karma bytowa. Potrzebne są przede wszystkim preparaty wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu, leczenie, podnoszące odporność bądź będące uzupełnieniem niedoborów witamin i minerałów.
Prezenty zwierzakom z OTOZ Animals – Schronisko w Ciapkowie będzie można podarować 14 grudnia w godz. 11.00-17.00. Wtedy pracownicy oprowadzą po schronisku i pokażą najbardziej potrzebujących podopiecznych.
Na terenie schroniska stanie ogromna choinka, pod którą będzie można zostawiać prezenty dla wybranych przez siebie zwierzaków. Tego dnia nie zabraknie pierników wypiekanych przez uczniów z SOSW2 Gdynia (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2). Będzie można nabyć również kalendarz charytatywny dla Ciapkowa na rok 2020.
Więcej szczegółów na stronie www.ciapkowo.pl i wydarzeniu „Zwierzęta też chcą mieć Święta 2019!” na FB.

O tradycjach adwentowych

Gdyńskie Stowarzyszenie Tradycje Bez Granic zaprasza 14 grudnia o godz. 19.00 na spotkanie pod hasłem „Adwentowe Tradycje w kulturze skandynawskiej i słowiańskiej.”
W programie prelekcja oraz pieśni adwentowe i kolędy. W inspirujące opowieści adwentowe wprowadzi gości Edward Lubera, pasjonat i znawca kultury skandynawskiej. Po prelekcji rozpocznie się część muzyczna.
Wystąpi kwartet wokalny Floridus, złożony z absolwentów Gdańskiej Akademii Muzycznej, w składzie: Dorota Stefaniak – sopran, Maja Palys – alt, Krystian Iwanow – tenor i Szymon Chyliński – bas.
Wykona pieśni adwentowe oraz kolędy.
Wstęp wolny, ale wymagane zgłoszenie obecności na: kontakt@tradycjebezgranic.com lub przez FB.
Wydarzenie odbędzie się w GdyńskimCentrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27-31).

Wernisaż wystawy „Bohaterowie Gdyni” i rozstrzygnięcie konkursu „Z miłości do Gdyni”

Nauczycielki, ludzie kultury, społecznicy, marynarze czy architekci, osoby nietuzinkowe, które zapisały się w dziejach miasta – po prostu bohaterowie Gdyni – to ich zobaczymy na najnowszej wystawie w Galerii Klif (al. Zwycięstwa 256) przygotowanej we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni. Wernisaż wystawy towarzyszyć będzie gali finałowej konkursu „Z miłości do Gdyni” i odbędzie 15 grudnia o godz. 12.00.
Muzeum Miasta Gdyni proponuje podróż w czasie i prezentuje sylwetki osób, które tworzyły dzieje Gdyni. Na wystawie, obok portretów i biogramów postaci, zaprezentowane zostaną również zdjęcia z bogatych zbiorów muzealnych. Kryterium „bohaterstwa” była walka zbrojna i działalność administracyjna, działalność patriotyczna, kulturalna, społeczna. Wśród zaprezentowanych sylwetek są też osoby, zajmujące się rzemiosłem lub po prostu przedsiębiorcze.
Tymczasem za nami już internetowe głosowanie w akcji „Z miłości do Gdyni”. Wśród tych, na których oddawano glosy, znalazły się 32 osoby. To przedstawiciele przeróżnych profesji i pasji, działający dla innych: ratujący zwierzęta, nauczyciele, osoby z niepełnosprawnościami, które pomagają innym realizować pomysły na twórcze życie, są osoby, które zajmują się prowadzeniem stowarzyszeń niosących pomoc w chorobie i w samotności, są też zakochani w dziejach Gdyni pasjonaci. Jest też mistrz fryzjerstwa, który sprawia piękne fryzury osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Nie brakuje artystów. Są animatorzy kultury i osoby działające pro publico bono.
Ostateczny werdykt i prezentacja zwycięzców akcji „Z miłości do Gdyni” będą miały miejsce podczas uroczystej gali 15 grudnia o godz. 12.00 w Galerii Klif.

III Jarmark świąteczny

Misje Franciszkańskie zapraszają 15 grudnia w godz. 8.00-19.00 na III Jarmark świąteczny do Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40).
W dawnym dolnym kościele wystawcy zaprezentują słodycze i przekąski, a wszystko od producentów z Kaszub. Będzie można nabyć misyjną kawę czy herbatę z serii Franciszkańskie Smaki czy zioła medycyny klasztornej.
Wystawcy zobowiązali się do przekazania 10% przychodu z tego dnia na cele misyjne prowadzone przez Franciszkański Sekretariat Misyjny w Gdyni.