Co nowego

„Kieszonka Kapitana” na Grabówku

"Kieszonka Kapitana" na Grabówku - widok na nowy parki kieszonkowy w Gdyni / fot. Wydział Ogrodnika Miasta

20.07.2021 r.

Park Kieszonkowy „Kieszonka Kapitana” powstał przy ul. Kapitańskiej w Gdyni. Tym samym Grabówek zyskał kolejną estetyczną i funkcjonalną przestrzeń.

„Kieszonka Kapitana” powstała w bliskim sąsiedztwie ul. Morskiej, a więc najdłuższej z gdyńskich ulic.

- Parki kieszonkowe to element zielonej strategii miasta. Każdy z projektów jest wyjątkowy i  w pozytywnym sensie zaskakujący. Inspiracją do powstania „Kieszonki Kapitana” były nazwy pobliskich ulic, które w naturalny sposób kojarzą się z morzem i jego nieodłącznymi atrybutami. Dlatego w parku znajdują się elementy nawiązujące do nadmorskich klimatów – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


Jednym ze wspomnianych elementów jest ścieżka wykonana z deski kompozytowej, swoim wyglądem przypominająca pokład statku lub pomost. Otaczają ją: z jednej strony „spienione morskie wody” z niskiego trawnika i wysokiej trawy ozdobnej – miskanta chińskiego Memory, zaś z drugiej – powierzchnia wysypana piaskiem kojarząca się z plażą. Na „pokładzie” znajdują się dwie ławki ze stołem, idealne do sąsiedzkich spotkań. Wyposażenie terenu uwzględnia potrzeby różnych grup wiekowych – jest więc tu zarówno huśtawka oraz bujak dla najmłodszych, pieńki mogące służyć do zabawy starszym dzieciom oraz orbitrek zewnętrznej siłowni dla dorosłych.

- Dopełnieniem kompozycji jest zieleń: sosny czarne oraz graby pospolite Franse Fontaine, sosny kosodrzewiny, kwitnące szałwie omszone, kłosowce, żeleźniak bulwiasty oraz ozdobne trawy: proso rózgowate w odmianie Heavy Metal, miskanty chińskie: Herman Mussel i Gracillimus oraz feria barw łąki kwietnej. Dodatkowego uroku dodadzą czosnki ozdobne, których cebule zostaną posadzone jesienią - opisuje Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.


- Parki kieszonkowe w gdyńskich dzielnicach realizowane są w ramach Budżetu Obywatelskiego. Prace nad ich projektem rozwijały się ze spotkania na spotkanie, a zaangażowanych było wiele osób, w tym radni miejscy i radni dzielnicowi. Wspólnie udało się wypracować koncepcje, dzięki którym na terenie Gdyni powstają różnorodne parki i ogrody, które z pewnością staną się miejscami integracji oraz spotkań sąsiedzkich. Efekty zachwycają - mówi Anna Myszka, radna miasta.
Autorką projektu „Kieszonki Kapitana” jest Karolina Zamkowska z Wydziału Ogrodnika Miasta.