Co nowego

Koniec z kopciuchami w Gdyni

fot. Przemysław Kozłowski

fot. Przemysław Kozłowski

27.02.2020 r.

Już za cztery lata żadne z mieszkań komunalnych w Gdyni nie będzie ogrzewane piecem na paliwa stałe. Miasto rozpoczyna program likwidacji tzw. kopciuchów w gminnych budynkach mieszkalnych na lata 2020-2023. Mieszkania zostaną wyposażone w indywidualne lub grupowe ogrzewanie gazowe, a tam gdzie w budynku jest już miejska sieć grzewcza, lokale zostaną do niej podłączone.  Program umożliwia także montaż pomp ciepła. Koszt całego programu został oszacowany na około 16 mln złotych, a po jego zakończeniu emisja szkodliwych pyłów zmniejszy się o prawie 32 tony.
 
Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce wciąż pozostaje emisja z domowych urządzeń grzewczych. Spalanie węgla i drewna odpowiada za niemal połowę emitowanego pyłu PM 2.5 i prawie 80 procent rakotwórczego benzoapirenu. Najważniejsza staje się więc likwidacja tzw. „kopciuchów”, czyli przestarzałych technologicznie kotłów i pieców na węgiel oraz drewno i zastąpienie ich kotłami gazowymi lub odnawialnymi źródłami energii, takimi jak pompa ciepła.
 
Bez pieców do 2023
 
- Gdyński Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych ukończył już szczegółową inwentaryzację wszystkich mieszkań, które są ogrzewane piecami i czeka na zakończenie sezonu grzewczego, by rozpocząć prace. Mamy 533 mieszkania, w których piece zostaną zastąpione innym źródłem ciepła. Stawiamy głównie na ciepło sieciowe, ale choć OPEC inwestuje i rozbudowuje miejską sieć ciepłowniczą, nie w każdym budynku się to uda. Alternatywą jest ogrzewanie gazem. Dzięki temu poprawi się jakość powietrza, ale nie bez znaczenia jest też wyższy komfort życia dla naszych najemców. Mamy już zabezpieczone środki w wysokości 4 mln złotych, na pierwszy rok realizacji programu. W 2020 roku zaplanowano prace w 144 mieszkaniach. Całość chcemy zrealizować do końca do 2023 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacujemy na 16 mln złotych, jednak należy mieć na względzie dynamikę cen, jakie będzie nam się udawało uzyskać w kolejnych przetargach – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. 
Ciepło sieciowe, gaz i piece
 
Idealnym rozwiązaniem jest ogrzewanie z sieci miejskiej, które staje się coraz bardziej dostępne dzięki trwającej rozbudowie sieci gdyńskiego OPEC. 70% wszystkich budynków wielorodzinnych w Gdyni już jest podłączonych do sieci grzewczej i ten odsetek będzie rósł. Poza inwestycjami w rozwój sieci, które prowadzi OPEC, Gdynia już od ponad dwudziestu lat pomaga finansowo w wymianie źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Tylko w latach 2015-2019 z dotacji na ten cel skorzystało 544 właścicieli nieruchomości, a łączna kwota zawartych umów wyniosła blisko 2 miliony złotych. Niestety, najemcy mieszkań komunalnych nie byli dotąd aktywni na tym polu i dzisiaj w Gdyni około 10% wszystkich lokali komunalnych nadal jest ogrzewanych piecami. To 533 mieszkania, w których sukcesywnie piece będą likwidowane.
 
W tym roku najwięcej pieców zostanie zlikwidowanych przy ulicy Chwarznieńskiej (46 lokali) i ulicy Dąbrowskiego (21 lokali), Sandomierskiej (16) i Arciszewskich (14).
 
- Województwo pomorskie jest już na ostatniej prostej, jeśli chodzi o przyjęcie uchwały antysmogowej. Używanie pieców na paliwo stałe będzie całkowicie zabronione. Nie czekając na zapisy tej uchwały, rozpoczynamy likwidację pieców w mieszkaniach komunalnych. W efekcie spodziewamy się zmniejszenia niskiej emisji i ograniczenia produkcji szkodliwych dla naszego zdrowia pyłów, a także ograniczenia emisji dwutlenku węgla o ponad trzy tysiące ton. Dzięki temu poprawi się jakość powietrza. Nie rezygnujemy z dotychczasowego programu dotacji na zmianę źródła ogrzewania i nadal będziemy finansowo wspierać mieszkańców w ich proekologicznych działaniach w swoich nieruchomościach. Celem jest całkowita likwidacja pieców na paliwo stałe w Gdyni – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 

Ponad tysiąc pieców mniej

Nowy program to uzupełnienie dotychczasowych działań. W latach 2017-2020 zlikwidowano piece w 585 mieszkaniach w 14 budynkach komunalnych wielorodzinnych. Pomogły w tym środki europejskie na prace termomodernizacyjne i zmianę źródła ogrzewania. Projekt dotyczy budynków przy ulicach: Zielonej 32 A, Zielonej 32 B, Wójta Radtkego 44, Ujejskiego 23, Zamenhofa 9, Zamenhofa 13, Opata Hackiego 31, Dickmana 38, Chwarznieńskiej 6, Chwarznieńskiej 8, Kołłątaja 44, Kalksztajnów 3, Wileńskiej 93. Przed nami jeszcze ul. Kalksztajnów 11. Łączna wartość tego projektu to 16 milionów złotych. Wliczając 533 likwidowane piece w ramach opisywanego gminnego programu, do 2023 r. piece będą usunięte łącznie z 1118 lokali gminnych.       
 
Od września 2018 roku działa też rządowy program „Czyste Powietrze”. Jest on przeznaczony dla właścicieli domków jednorodzinnych i można starać się zarówno o pożyczkę jak i dotację. O wsparcie w ramach tego programu można się ubiegać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.