Co nowego

Kubki wielokrotnego użytku w Gdyni. Stawiamy na innowacje

fot. materiały UR CUP

fot. materiały UR CUP

13.02.2021 r.

Po raz kolejny Gdynia wspiera proekologiczne innowacje, a także zrodzone lokalnie pomysły. Miasto idzie za potrzebami, które sygnalizuje nasza planeta. Stąd decyzja o objęciu patronatem projektu kubków miejskich wielokrotnego użytku.


KUBEK MIEJSKI - korzystaj z dumą

Wszyscy lubimy pić gorące napoje na świeżym powietrzu, zwłaszcza, gdy przyjemnie parują na mrozie. Pijemy kawę i herbatę w biegu, w drodze do pracy, na nadmorskich spacerach i spotkaniach towarzyskich. Część z nas korzysta z własnych kubków termicznych, ale większość wciąż ze standardowych kubków jednorazowych, tak przecież nieprzyjaznych dla środowiska. Coraz częściej przemykamy z gorącym napojem i rosnącym poczuciem winy.

Na szczęście już niebawem mieszkańcy Gdyni jako pierwsi w kraju będą mogli korzystać z estetycznej i rozsądnej alternatywy - kubków miejskich wielokrotnego użytku, wykonanych z bezpiecznego i trwałego materiału - polipropylenu. Są one nie tylko mocne, przyjemnie wyważone, o satynowym wykończeniu i wygodnie wyprofilowanym wieczku, a przede wszystkim każdy z nich w jednym cyklu użytkowania zastępuje przynajmniej 1000 swoich jednorazowych odpowiedników. Zniszczony kubek miejski może zostać poddany pełnemu recyklingowi i wrócić w nasze ręce jako nowy - w ten sposób funkcjonuje w reżimie zamkniętego systemu.

- Cieszymy się, że to gdyńska firma UR CUP jest prekursorem i odpowiada za wdrożenie oraz funkcjonowanie systemu kubków wielokrotnego użytku. Bezcenne jest z pewnością jej doświadczenie w serwowaniu napojów na wielu znanych i lubianych wydarzeniach, w tym na festiwalu Open’er czy bulwarach nad Wisłą. Wiosną system będzie zaadaptowany na obszarze miasta, w restauracjach i punktach, które do niego przystąpią, a gdynianie jako pierwsi w kraju będą mieli szansę korzystać z kubków wielorazowych w takiej formule. Miasto Gdynia jest partnerem systemu, co jest kolejnym krokiem zmierzającym do budowania świadomości w zakresie maksymalnego ograniczenia korzystania z opakowań jednorazowych i idei zero waste – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

GENIALNIE PROSTE

Z myślą o komforcie mieszkańców Gdyni i optymalnej dbałości o środowisko, miasto zdecydowało się objąć patronatem innowacyjny projekt kubków miejskich oparty o system depozytowy marki UR CUP. Oznacza to, że osoby kupujące napój będą mogły „wynająć” kubek, a potem w następnym punkcie sprzedaży, działającym w ramach systemu, oddać puste naczynie i odebrać zwrot kaucji. Partnerem systemu kubków miejskich może zostać każdy punkt dystrybucji gorących napojów w Gdyni, któremu zależy nie tylko na pozyskaniu nowych klientów, ale także powstrzymaniu stale rosnącego zalewu jednorazowych śmieci. Nie wymaga to wysiłku. Firma UR CUP, czyli producent kubków, a zarazem operator systemu, zadba nie tylko o dostawy, ale także pełen pakiet serwisowy (mycie, logistykę i magazynowanie). Bliższe informacje o zasadach dołączenia do projektu można uzyskać pod adresem zamieszczonym na końcu tekstu.

fot. materiały UR CUP

POMYSŁ PROSTO Z GDYNI

- Mieszkańcy Gdyni jako pierwsi w kraju będą mogli skorzystać z innowacyjnego projektu kubków miejskich UR CUP. System funkcjonuje w gospodarce obiegu zamkniętego, który nie pozwala na śmiecenie i marnowanie cennego tworzywa. Firma dostarcza do punktów partnerskich nowe kubki wielorazowe oraz odbiera zużyte i uszkodzone. Te ostatnie poddawane są granulacji i ponownie wykorzystywane w produkcji nowych kubków – wyjaśnia Krzysztof Dobroszek, założyciel marki UR CUP

UR CUP ma na swoim koncie współpracę przy imprezach takich jak: festiwal Open’er w Gdyni, Festiwal Pol'and'Rock, Orange Warsaw Festival i wiele innych. Marka UR CUP zaprasza do współpracy nie tylko punkty sprzedaży napojów, instytucje i przedsiębiorstwa zaangażowane w życie miasta, ale także firmy, które świadomie wspierają lub chciałyby wesprzeć projekty ekologiczne, mające na celu zmniejszenie ilości produkowanych śmieci. Dla amatorów ciepłych napojów przewodnikiem po mapie lokali działających w systemie będzie specjalna aplikacja dostępna w Google Play, a już niebawem również w App Store. Umożliwia ona wyszukiwanie dostępnych punktów dystrybucji i sugerowanie nowych.

JUŻ ZA CHWILĘ

Innowacyjne kubki miejskie wielokrotnego użytku mają pojawić się na ulicach Gdyni już wczesną wiosną. Zapraszamy do śledzenia informacji na oficjalnym profilu facebookowym Gdyni oraz marki UR CUP, a także na stronach Gdynia.pl i urcup.pl.

Nie możemy się doczekać, aż uda nam się przespacerować ulicą Świętojańską lub piękną gdyńską plażą, z kubkiem miejskim pełnym gorącej kawy. Tymczasem wszystkie osoby zainteresowane dołączeniem do systemu kubków zapraszamy do kontaktu pod adresem: biuro@urcup.pl.