Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

„Kurtyna” oficjalnie rozpoczęta

Tegoroczną kurtynę otworzył spektakl „Król Wschodzącego Słońca” w wykonaniu Grupy Artystycznej Nazaret // fot. Karol Stańczak

Tegoroczną kurtynę otworzył spektakl „Król Wschodzącego Słońca” w wykonaniu Grupy Artystycznej Nazaret // fot. Karol Stańczak

Już po raz szósty Gdynia gości najlepsze amatorskie teatry z całej Polski. Wszystko w ramach VI edycji Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna. Inauguracja wydarzenia odbyła się w niedzielę 21 listopada w kościele pw. Chrystusa Króla w Małym Kacku. Przegląd potrwa do soboty. Wtedy to dowiemy się kto zdobył główny laur konkursu – Złotą Kurtynę.


„Kurtyna” to wyjątkowy przegląd przegląd teatralny. Ma on na celu popularyzację teatru i rozwijanie wrażliwości na sztukę, a także promowanie twórczości hołdującej wartościom ewangelicznym i tradycji katolickiej.

Tegoroczna edycja jest już szóstą w historii przeglądu. Jej motywem przewodnim będzie 100-lecie urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. Duchowny był założycielem Ruchu Światło-Życie, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i wielu innych formacji, które integrują i inspirują wierzących na całym świecie. Między 21 a 27 listopada na scenie w kościele pw. Chrystusa Króla w Małym Kacku zaprezentuje się 12 formacji teatralnych z całej Polski. Powalczą one o szereg nagród. W tym roku ich pula wynosi przeszło 16 tysięcy złotych. Laureaci Złotej Kurtyny otrzymają 5000 złotych. Wyróżnienia przyznane zostaną także przez publikę przeglądu, a Kurtynę Specjalną przyzna i ufunduje Prezydent Gdyni - Wojciech Szczurek.

W niedzielny wieczór VI „Kurtyna” miała swoją uroczystą inaugurację. Odprawiona została msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Zbigniewa Zielińskiego. Następnie widzowie zgromadzeni w świątyni mogli obejrzeć spektakl pt. „Król Wschodzącego Słońca” w wykonaniu Grupy Artystycznej Nazaret.

- Jest dla mnie źródłem wielkiej radości, że mogę Państwa przywitać w imieniu miasta w ten szczególny wieczór otwarcia „Kurtyny”. Żywię głębokie przekonanie, że jest to projekt absolutnie niezwykły. Chciałam zwrócić Państwa uwagę na jego dwa wyjątkowe aspekty. Pierwszy to ten, który powoduje, że to dzieło może w ogóle się udać. A jest to niezwykle mądrze rozumiana – w tej dzielnicy i w tej parafii – wspólnotowość. Nie wszędzie się to udaje, a tutaj trwa i jest pielęgnowane. Dobro wspólne to jedna z największych wartości, jakie możemy w samorządzie pielęgnować i bardzo jestem dumna, że w moim mieście mamy tak wspaniały przykład. Druga niezwykłość to włączający charakter i otwartość na osoby z niepełnosprawnościami – bez fałszywej taryfy ulgowej, bez podszycia litością albo chęci pokazania własnej pseudo-szlachetności. Prawdziwa otwartość gorących serc. Za to wszystko bardzo serdecznie dziękuję – powiedziała podczas uroczystości Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

fot. Karol Stańczak
Na zdjęciu od lewej: ks. Zenon Pipka - probosz parafii pw. Chrystusa Króla w Małym Kacku, ks. biskup Zbigniew Zieliński, Katarzyna Gruszecka-Spychała - wiceprezydent Gdyni // fot. Karol Stańczak

W kolejnych dniach wystawiane będą spektakle konkursowe. Występy, wywiady z ich twórcami oraz wydarzenia towarzyszące transmitowane będą – podobnie jak uroczystość otwarcia przeglądu – transmitowane na kanale YouTube Kurtyna Mały Kack Gdynia. Poniżej prezentujemy program tegorocznej „Kurtyny”.

VI PRZEGLĄD TEATRÓW AMATORSKICH „KURTYNA” IM. MARKA HERMANNA

PROGRAM


22 listopada - godz. 19.00
 • Teatr Ephata (Gdańsk), „Law story”;
 • Mała Akademia Teatralna (Pruszcz Gdański), „Cicha noc”;

23 listopada - godz. 19.00
 • Grupa Teatralna Impuls (Kaliska), „Śpiąca królewna”;
 • Młodzieżowa Akademia Teatralna (Gdańsk), „Perła”;
 • Grupa Teatralna Vector (Kaliska),„Bądź gotów!”;

24 listopada 2021 - godz. 19:00
 • Grupa Teatralna Czarne Owieczki (Pniewite), „Okruch szczęścia”;
 • Teatralna Szóstka (Rumia), „Tam gdzie spadają anioły”;

25 listopada - godz. 19.00
 • Teatr 40 Serc (Rumia), „Sekretarka miłosierdzia”;
 • Teatr Przebudzeni (Ostróda), „Szatnia”;
 • Teatr Krzesiwo (Warszawa), „Krokodyl”;

26 listopada - godz. 19.00
 • Teatr Reduta Śląska (Chorzów), „Przycisk”;
 • Grupa Teatralna Dzikie Koty (Kłodzko), „Miłość zmartwychwstała”;

27 listopada - godz. 15.00
 • Gala finałowa VI Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna
 • Koncert zespołu Siewcy Lednicy
 • Rozdanie nagród i zakończenie przeglądu.

fot. Karol Stańczak
Uroczystość otwarcia VI Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna // fot. Karol Stańczak

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku. „Kurtyna” współfinansowana jest przez miasto Gdynia, a także program NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz podmioty prywatne.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Zobacz także

Najnowsze