Co nowego

„Kurtyna” w górę już w ten weekend!

Zdjęcie z IV edycji przeglądu „Kurtyna”(2019 roku) // fot. Dawid Linkowski

Zdjęcie z IV edycji przeglądu „Kurtyna”(2019 roku) // fot. Dawid Linkowski

Na ten moment czekali wszyscy miłośnicy teatru. W ten weekend ruszy Przegląd Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna. Od 21 do 27 listopada na scenie w kościele pw. Chrystusa Króla w Małym Kacku zaprezentuje się 12 formacji teatralnych z całej Polski. Powalczą one o szereg nagród, w tym o główny laur konkursu – Złotą Kurtynę. Wszystko w duchu integracji i humanistycznych wartości.


To już VI edycja tego wyjątkowego przeglądu teatralnego, który oprócz popularyzacji teatru i rozwijania wrażliwości na sztukę promuje integrację artystów w pełni sprawnych oraz tych, którym niepełnosprawność nie przeszkadza w rozwijaniu artystycznych pasji. W tym roku nad wydarzeniem unosi się duch niezłomnego ks. Franciszka Blachnickiego, który podkreślał znaczenie małej wspólnoty i wychowania w trzeźwości dla harmonijnego rozowju młodzieży.


Jak co roku gorąco zapraszam Państwa do korzystania z szerokiej oferty Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna”. Po wielu miesiącach pandemicznych ograniczeń jesteśmy wyjątkowo spragnieni kontaktu z kulturą na żywo, ale także rozmów i spotkań. „Kurtyna” daje jedno i drugie. Codzienne spektakle w gościnnych progach kościoła w Małym Kacku, niekończące się dyskusje w Cafe Wieża to dobry plan na długie listopadowe wieczory. A w tych przyjemnościach są jeszcze dodatkowe atuty: szlachetne wsparcie osób z niepełnosprawnościami, w gdyńskim duchu szacunku i budowania dostępności dla tych, którym czasem w życiu trudniej oraz piękna, dzielnicowa wspólnotowość. Miasto Gdynia jak zwykle „Kurtynie” kibicuje, patronuje i pomaga. Gorąco polecam! - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.VI edycja „Kurtyny” odbędzie się w dniach od 21 do 27 listopada. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku. Co roku w przeglądzie startuje kilkanaście zespołów. To amatorskie grupy teatralne z całej Polski – w tym grupy osób z niepełnosprawnościami. Nie inaczej jest w tym roku.
 
W tym roku w wielkim finale konkursu zobaczymy 12 teatrów. Są to: Teatr Ephata z Gdańska, Czarne Owieczki z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Pniewitem,Dzikie Koty z I Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku,Młodzieżowa Akademia Teatralna z XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, Przebudzeni z PSONI w Ostródzie, Reduta Śląska z Chorzowa,Teatr 40 Serc z Rumi, Grupa Vektor z Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach, Teatr Krzesiwo z Warszawy, Grupa Teatralna Impuls z Kalisk, Mała Akademia Teatralna z Pruszcza Gdańskiego i Teatralna Szóstka z Rumi.

Tak bogaty program artystyczny wynika z faktu, że w ubiegłym roku zwycięzcy eliminacji nie mogli pokazać się na scenie w związku z sytuacją pandemiczną. Zrobią to w tym roku, a dołączą do nich zespoły teatralne wyłonione z tegorocznych zgłoszeń.

Kurtyna rozpocznie się w niedzielę 21 listopada mszą św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. biskupa Zbigniewa Zielińskiego, po której widzowie obejrzą spektakl otwarcia pt. „Król Wschodzącego Słońca” w wykonaniu Grupy Artystycznej Nazaret. W kolejnych dniach wystawiane będą spektakle konkursowe. Wstęp na sztuki i koncerty oraz galę finałową jest bezpłatny.
Występy, a także wywiady z ich twórcami oraz wydarzenia towarzyszące transmitowane będą również online na kanale YouTube Kurtyna Mały Kack Gdynia.
Osoby, które listopadowe wieczory spędzą na miejscu, będą mogły skorzystać z oferty Cafe Wieża i Anielskiej Księgarni.

27 listopada o godz. 15.00 odbędzie się gala finałowa VI Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna. Wystąpi zespół Siewcy Lednicy, ale najważniejszą częścią wieczoru będzie rozdanie nagród. W tym roku ich pula wynosi przeszło 16 tysięcy złotych. Laureaci Złotej Kurtyny otrzymają 5000 złotych. Wyróżnienia przyznane zostaną także przez publikę przeglądu, a Kurtynę Specjalną przyzna prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Tegoroczna „Kurtyna” współfinansowana jest przez miasto Gdynia, a także program NOWEFIO Narodowego Instytutu WolnościNarodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz podmioty prywatne.

fot. materiały organizatora

VI PRZEGLĄD TEATRÓW AMATORSKICH „KURTYNA” IM. MARKA HERMANNA

PROGRAM

21 listopada od godz. 18.00

 • msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa Zbigniewa Zielińskiego,
 • otwarcie VI Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna,
 • Artur Guza „Drogowskazy Ojca Franciszka”, etiuda muzyczna,
 • Grupa Artystyczna Nazaret „Król Wschodzącego Słońca”, spektakl pozakonkursowy,


22 listopada od godz. 19.00

 • Teatr Ephata (Gdańsk), „Law story”;
 • Mała Akademia Teatralna (Pruszcz Gdański), „Cicha noc”;


23 listopada od godz. 19.00

 • Grupa Teatralna Impuls (Kaliska), „Śpiąca królewna”;
 • Młodzieżowa Akademia Teatralna (Gdańsk), „Perła”;
 • Grupa Teatralna Vector (Kaliska),„Bądź gotów!”;


- środa - 24 listopada 2021 - godz. 19:00

 • Grupa Teatralna Czarne Owieczki (Pniewite), „Okruch szczęścia”;
 • Teatralna Szóstka (Rumia), „Tam gdzie spadają anioły”;

25 listopada od godz. 19.00

 • Teatr 40 Serc (Rumia), „Sekretarka miłosierdzia”;
 • Teatr Przebudzeni (Ostróda), „Szatnia”;
 • Teatr Krzesiwo (Warszawa), „Krokodyl”;


26 listopada od godz. 19.00

 • Teatr Reduta Śląska (Chorzów), „Przycisk”;
 • Grupa Teatralna Dzikie Koty (Kłodzko), „Miłość zmartwychwstała”;


27 listopada od godz. 15.00

 • Gala finałowa VI Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna
 • Koncert zespołu Siewcy Lednicy
 • Rozdanie nagród i zakończenie przeglądu.

 • ikonaOpublikowano: 19.11.2021 12:20
 • ikona

  Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 19.11.2021 12:23
 • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Zobacz także

Najnowsze