Co nowego

Kurtyna w górę! Rozpoczynamy przegląd

Spektakle w ramach Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” są wystawiane w kościele na Małym Kacku, fot. Dawid Linkowski

Spektakle w ramach Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” są wystawiane w kościele na Małym Kacku, fot. Dawid Linkowski

Podnosimy przysłowiową kurtynę w górę i zapraszamy na teatralne emocje! Przez najbliższy tydzień w parafii na gdyńskim Małym Kacku będzie można podziwiać amatorskie spektakle w wykonaniu kilkudziesięciu grup z całego kraju. To już czwarta edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna”.

Za nami oficjalna inauguracja wydarzenia, na które miłośnicy amatorskiego teatru czekają całymi miesiącami. Dokładnie od uroczystej mszy świętej i symbolicznego otwarcia rozpoczęła się tegoroczna „Kurtyna”. To przegląd amatorskich teatrów nie tylko z najbliższej okolicy, ale też z całej Polski, który potrwa przez najbliższych sześć dni. Za scenę posłuży kościół pw. Chrystusa Króla na Małym Kacku, przy ulicy biskupa Szlagi.

Po mszy świętej wszyscy uczestnicy wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu Bogu-Chwała. Podczas oficjalnej inauguracji „Kurtyny” uczestników, twórców i widzów powitali m.in. wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka Spychała i ks. bp Zbigniew Zieliński.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa ze względu na nieobecność Marka Hermanna, gdyńskiego społecznika i wieloletniego radnego dzielnicy Mały Kack, który silnie wspierał Przegląd Teatrów Amatorskich od samego początku i był jednym z jego pomysłodawców. Organizatorzy dla uczczenia pamięci o zmarłym niedawno przyjacielu postanowili nadać przeglądowi jego imię.

To początek emocji płynących ze sceny – już po oficjalnym otwarciu pierwsze sztuki w ramach tegorocznej „Kurtyny” wystawiły niedzielnego wieczoru grupy Teatru Ephata i Młodzieżowej Grupy Teatralnej. Widzowie, którzy chcą zapoznać się ze wszystkimi spektaklami wystawianymi w tym roku powinni zarezerwować sobie popołudnia codziennie, aż do najbliższej soboty. Wtedy, po kolejnych 16 występach, nastąpi uroczysta gala tegorocznej edycji z wręczeniem nagród, a niespodzianką będzie koncert Arki Noego. Obowiązuje wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.W parafii na Małym Kacku tym razem zaprezentuje się łącznie 28 grup, w tym amatorzy z Wejherowa, Bolszewa, Rumi, Gdyni, ale także z Biskupca, Kłodzka, Piły, Kalisk czy Warszawy. Warto podkreślić, że wydarzenie ma charakter integracyjny i na tych samych prawach i zasadach podczas „Kurtyny” rywalizują teatry, które tworzą aktorzy z niepełnosprawnościami, jak i grupy składające się z osób w pełni sprawnych. Grupy w swoich sztukach poruszają tematy ważne, ponadczasowe, często dotykające sfery duchowej.

W organizację przeglądu jest zaangażowanych około 50 wolontariuszy. Organizatorem Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” jest Katolickie Amatorskie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku, projekt dofinansowano ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.

Wydarzenie swoim honorowym patronatem objął prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, który ufundował Złotą Kurtynę, czyli pierwszą nagrodę o wartości 3000 zł oraz dwie nagrody specjalne, każda o wartości 1000 zł.
 
Więcej o przeglądzie na stronie internetowej www.kurtynamalykack.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze