UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
Co nowego

Magdalena Abakanowicz. Absolwentka

Jedna z rzeźb Magdaleny Abakanowicz // fot. Magda Śliżewska

Jedna z rzeźb Magdaleny Abakanowicz // fot. Magda Śliżewska

24.09.2021 r.

W piątek, 24 września w sali wystawienniczej „ART 39” odbyła się uroczystość nadania Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni imienia Magdaleny Abakanowicz. Wydarzeniu towarzyszył wernisaż prac artystki. Wystawę można oglądać do 31 października przy ul. Orłowskiej 39.

 
Nadanie Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni imienia Magdaleny Abakanowicz to wyraz uznania dla dokonań tej wybitnej artystki i osoby przecierającej nowe szlaki, która konsekwentnie dążyła do obranego celu. To również podkreślenie jej związków z gdyńską szkołą, w której uczyła się w latach 1947-1949.

Nieugięta postawa artystki, wytrwałość i nieustępliwość oraz twórcza pasja mogą służyć za wzór dla młodzieży, która dopiero wkracza na drogę artystyczną.
 
W piątkowej uroczystości w sali wystawienniczej „ART 39” wzięli udział zaproszeni goście. Wśród nich pojawił się m.in.: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz trójmiejscy artyści i absolwenci gdyńskiego „Plastyka”.


 
– Myślę, że lepszego pomysłu dla uczniów i grona pedagogicznego tej szkoły być nie mogło. To artystka, która może być wzorem dla młodego pokolenia. Magdalena Abakanowicz bardzo szybko osiągnęła wielki sukces międzynarodowy i potem konsekwentnie budowała swoja markę. Wydaje mi się, że dla tych młodych adeptów Liceum Plastycznego to jest przykład, że trzeba marzyć, trzeba konsekwentnie iść po swojej drodze artystycznej i że te marzenia się spełniają – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Liceum Plastyczne długo czekało na swojego patrona.
 
– Szukaliśmy takiego artysty, który mógłby być przykładem w pracy twórczej dla naszych młodych artystów. I to był argument najważniejszy. Pani Magdalena za sobą niesie wielki zapał, wielką upartość w tworzeniu, kreowaniu swojej realizacji. Poza tym możemy powiedzieć, że to jest jedna z naszych największych rzeźbiarek i w Polsce i na świecie – wyjaśnia Marek Lis, dyrektor szkoły.

Uroczystości nadania szkole plastycznej imienia Magdaleny Abakanowicz towarzyszył wernisaż wybranych prac artystki oraz film poświęcony jej życiu. 
 
Wernisaż Magdaleny Abakanowicz w Liceum Plastycznym, fot. Magda Śliżewska

Na wystawie znalazły się m.in. prace z kolekcji Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, Galerii Starmach i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Kuratorem gdyńskiej odsłony jest Aleksandra Szwarc.
 

Tytan pracy


Abakanowicz nie lubiła za dużo mówić. Była tytanem pracy i wulkanem energii. Dużo wymagała od innych, ale też od siebie. To silna kobieta i osobowość – tak opisują artystkę jej wieloletnie współpracowniczki.
 
Wystawa „Magdalena Abakanowicz. Absolwentka” będzie dostępna do 31 października.

Można ją zobaczyć w sali wystawienniczej „ART 39” przy ul. Orłowskiej 39 w Gdyni. Od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-16:00 oraz w weekendy w godz. 12:00-17:00. Wstęp wolny.

  • Wernisaż Magdaleny Abakanowicz w Liceum Plastycznym, fot. Magda Śliżewska
  • Na zdj. (od lewej): prezydent Wojciech Szczurek i dyrektor Liceum Plastycznego Marek Lis, fot. Magda Śliżewska
  • Na zdj. (w środku): kurator wystawy Aleksandra Szwarc, fot. Magda Śliżewska
  • Wernisaż Magdaleny Abakanowicz w Liceum Plastycznym, fot. Magda Śliżewska
  • Wernisaż Magdaleny Abakanowicz w Liceum Plastycznym, fot. Magda Śliżewska