Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Co nowego

Nowy ciąg pieszo-rowerowy na Małokackiej

fot. Paweł Kukla

fot. Paweł Kukla

15.11.2019 r.

Dobre wieści dla gdyńskich pieszych i rowerzystów. Zarząd Dróg i Zieleni zakończył remont nawierzchni ciągu pieszo-rowerowego na ulicy Małolackiej. Teraz ponad kilometrowy, leśny odcinek tej witomińskiej ulicy będzie zachęcał do jazdy jednośladem lub weekendowych spacerów.

Wyznaczenie buspasa na ul. Małokackiej w roku 2017 sprawiło, że ruch rowerowy w kierunku Witomina musiał zostać przeniesiony na dotychczasowy ciąg pieszy. W innym przypadku, rowerzyści musieliby jechać środkowym, wąskim pasem jezdni, co stwarzało potencjalne zagrożenie. Niestety „stara” droga pieszo-rowerowa była już nadgryziona zębem czasu, dlatego miasto zdecydowało się na jej remont.

- To już kolejna zmiana na Witominie. Remont tego ciągu pieszo-rowerowego to dowód na to, że staramy się dywersyfikować nasze działania inwestycyjne. Modernizujemy nie tylko drogi, chodniki, ale też infrastrukturę rowerową. W każdym przypadku stawiamy na komfort i bezpieczeństwo gdynian- podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.W trakcie remontu na istniejącej powierzchni położono nową nakładkę bitumiczną. Dzięki niej popękana nawierzchnia asfaltowa zyskała nową jakość. Stara nawierzchnia została wykorzystana jako podbudowa nowej. Zaoszczędzono w ten sposób na robotach rozbiórkowych i transporcie. W ten sposób remont 1,2-kilometrowego odcinka wykonano stosunkowo niskim kosztem – ok. 400 tys. zł. Ponadto fragment ciągu pieszo-rowerowego, przylegający do jezdni, zyskał nowe krawężniki. Teraz rowerzyści jadący w kierunku Witomina nie będą musieli omijać newralgicznych rejonów tej ścieżki. Z bezpiecznej i prostej nawierzchni skorzystają również wszyscy amatorzy spacerów. Jak zapewnia wykonawca, remont spełnia wszystkie kryteria modelowego ciągu pieszo-rowerowego.

- Wygodne połączenie piesze i rowerowe Witomina z rejonem SKM Redłowo ma znaczenie dla zdecydowanie większego obszaru Gdyni. Może być wykorzystywane zarówno do codziennego przemieszczania się np. w celu dotarcia do kolejki SKM, jak i do kompleksu miejskich obiektów sportowych. Ulica Małokacka jest przykładem połączenia różnych form transportu – od ciągu pieszego, rowerowego, drogę dla samochodów i kończąc na buspasie- tłumaczy Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic.

fot. Paweł Kukla

Jak prawidłowo korzystać z ciągu pieszo-rowerowego?

znak pionowy ciąd pieszo-rowerowy Warto jednak przypomnieć jak powinien przebiegać ruch na ciągu pieszo-rowerowym i jak należy interpretować ustawione przy nim znaki pionowe.

Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Rowerzyści są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi, ale rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa pieszym.

 
- Należy pamiętać, że ciąg pieszo-rowerowy na ulicy Małokackiej dopuszcza jazdę rowerem tylko w jednym kierunku - w górę, w stronę Witomina. To bezpieczne dla pieszych, bo znaczne wzniesienie sprawia, że ruch rowerowy jest powolny. Z kolei jadąc w dół, w kierunku Redłowa, należy jechać jezdnią. Dla podniesienia bezpieczeństwa, pas do jazdy w dół został specjalnie poszerzony względem pozostałych. Dodatkowo, po zakończeniu remontu, zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu ułatwiająca rowerzystom zjazd na jezdnię tuż za stacją benzynową – tłumaczy Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.