Co nowego

Meksyk: rozmowy o rewitalizacji i kino w ogrodzie deszczowym

Spotkanie na Meksyku było okazją do rozmowy na temat rewitalizacji osiedla

Spotkanie na Meksyku było okazją do rozmowy na temat rewitalizacji osiedla

29.08.2018 r.

Kilkudziesięciu mieszkańców rewitalizowanego osiedla Meksyk na Chyloni odwiedziło w niedzielę (26 sierpnia) nowy ogród deszczowy przy ulicy Śliwkowej. Okazją do kolejnego sąsiedzkiego spotkania z udziałem Michała Gucia, wiceprezydenta Gdyni ds. innowacji, była dyskusja na temat projektowanych zmian w organizacji ruchu oraz plany zagospodarowania osiedla, które mają gruntownie odmienić okolicę. Spotkanie zakończyło się premierowym w tej części Gdyni pokazem w kinie pod chmurką.
 
Spotkanie sąsiedzkie na Meksyku nieprzypadkowo obrało za lokalizację ogród deszczowy przy ulicy Śliwkowej. To miejsce bowiem, w ramach toczącej się rewitalizacji osiedla, przeszło już gruntowne zmiany. Na niezagospodarowanym do czerwca tego roku i zalewanym podczas deszczu terenie powstał ogród, który dzięki specjalnie dobranemu podłożu oraz wyselekcjonowanej roślinności pochłania deszczówkę i nie dopuszcza do podtapiania okolicznych zabudowań. Co równie ważne, jest bardzo estetyczny i wprowadza do przestrzeni osiedlowej nową jakość architektoniczną.

Rozmowa toczyła się głównie wokół proponowanych zmian w organizacji ruchu, które mają poprawić komunikację zarówno dla mieszkańców, jak i osób chcących skorzystać z projektowanego węzła przesiadkowego, na granicy osiedla i stacji kolejowej. Mieszkańcy odnosili się między innymi do planowanych wstępnie ograniczeń w ruchu dwukierunkowym na części osiedlowych ulic. Pytali o możliwość zamiany wstępnie zakładanych kierunków, argumentowali swoje postulaty, które trafią do projektantów.

Cieszy, że nad przygotowywanym projektem pochyla się coraz większa liczba mieszkańców. Na spotkaniu obecni bowiem byli zarówno mieszkańcy, których już dobrze znamy, gdyż angażowali się przez cały okres projektowania zmian na osiedlu, jak również ci aktywni jedynie przy formułowaniu założeń GPR – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Dla części z obecnych niedzielne spotkanie było pierwszą okazją, by zobaczyć efekt ponad rocznej pracy projektowej. Będziemy szukać możliwości uwzględnienia także nowych spostrzeżenia i uwag mieszkańców.

Rozmowy z mieszkańcami osiedla Meksyk zakończyły się o zmroku. To był idealny moment do rozpoczęcia w plenerowym kinie pod chmurką, w ogrodzie deszczowym, projekcji filmu „Volta” w reżyserii Juliusza Machulskiego. To premierowe w tej części Gdyni wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców Meksyku, a my już dziś zapraszamy do kina przy ulicy Śliwkowej 16 września o godz. 19 na ciekawe kino familijne. Na seans warto ze sobą zabrać ciepłe okrycie i coś ciepłego do picia. 

Na rewitalizację osiedla Meksyk władze miasta przeznaczą aż 22 mln ze środków własnych. Zmieni się dotychczasowa organizacja ruchu wewnątrz osiedla: część ulic będzie przejezdna tylko w jednym kierunku, co poprawi bezpieczeństwo pieszych i zmotoryzowanych. Przestrzeń będzie zagospodarowana estetyczną zielenią i elementami małej architektury. Na ulicy Hutniczej zostanie zbudowane nowe skrzyżowanie wyposażone w sygnalizację świetlną, co zapewni płynność ruchu autobusów i pojazdów osobowych. Obecna lokalizacja przystanków autobusowych będzie zmieniona, tak aby poprawić komfort osób korzystających z komunikacji miejskiej, przy uwzględnieniu projektowanego węzła Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiasta (OPAT).

 • fot. Aleksander Trafas
 • Fot. Aleksander Trafas
 • fot. Aleksander Trafas
 • fot. Aleksander Trafas
 • fot. Aleksander Trafas
 • fot. Aleksander Trafas
 • fot. Aleksander Trafas
 • fot. Aleksander Trafas
 • fot. Aleksander Trafas
 • fot. Aleksander Trafas
 • fot. Aleksander Trafas
 • fot. Aleksander Trafas