Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni
konferencja 2009

W dniach 24 - 26 września 2009 r. odbyła się w Gdyni 2. międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni. Architektura I połowy XX w. i jej ochrona". Jej organizatoremi był Urząd Miasta Gdyni, a przygotowania i przebieg koordynowało Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, przy udziale współorganizatorów: Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i PKN ICOMOS. Patronat honorowy konferencji objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obrady odbywały się w nowym gmachu Muzeum Miasta Gdyni przy ulicy Zawiszy Czarnego. Pierwsza gdyńska konferencja obyła się w 2007 r.

W konferencji wzięli udział naukowcy, konserwatorzy, architekci i miłośnicy modernizmu z kilkunastu krajów oraz z najważniejszych ośrodków naukowych Polski. Zaprezentowano bardzo bogaty program. Pierwszy dzień poświęcono sprawom teorii architektury i urbanistyki modernistycznej. W drugim dniu omawiano problemy konserwatorskie związane z tą architekturą. Wygłoszono prawie 60 referatów i wystąpień. W wielu pojawiał się wątek Gdyni jako miasta modernistycznego. Sala obrad przez cały czas była pełna słuchaczy.

Specjalnie na konferencję została przygotowana wystawa fotografii wnętrz domów modernistycznych Gdyni zorganizowana przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Na fotografiach wykonanych przez Katarzynę Jankiewicz i Jakuba Horaka zaprezentowano modernistyczne sienie i klatki schodowe, balustrady, posadzki z różnokolorowych płytek i wielobarwnego lastrico, kunsztowne wyprawy ścienne i drobne metalowe detale. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie, gdyż niewiele osób miało okazję zwiedzać wnętrza kamienic.


Niektóre z, prezentowanych na wystawie, fotografii
wnętrz domów modernistycznych Gdyni


klatka schodowa_3klatka schodowa_7
klatka schodowa_1klatka schodowa_2
klatka schodowa_5
klatka schodowa_4klatka schodowa_6

W sobotę organizatorzy przygotowali dla uczestników konferencji wycieczki po Gdyni. Zwiedzano m.in. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Redłowie i gdyński port. Była także okazja popatrzeć na miasto i morze z tarasu budynku Sea Towers oraz obejrzeć wnętrza gdyńskich kamienic modernistycznych.

Liczne grono gości z zagranicy otrzymało wydaną specjalnie na tegoroczną konferencję angielską edycją książki z artykułami opracowanymi po poprzedniej konferencji.

Opracował: Robert Hirsch

 

2. międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie
- modernizm w Gdyni. Architektura I połowy XX w. i jej ochrona"


2konferencja_modernistyczna_11
2konferencja_modernistyczna_10
2konferencja_modernistyczna_32konferencja_modernistyczna_14
2konferencja_modernistyczna_82konferencja_modernistyczna_7
2konferencja_modernistyczna_13
2konferencja_modernistyczna_22konferencja_modernistyczna_1
2konferencja_modernistyczna_92konferencja_modernistyczna_12
2konferencja_modernistyczna_42konferencja_modernistyczna_5

Fot. Katarzyna Jankiewicz, Jakub Horak, Robert Hirsch

Przeczytaj także:

> Druga międzynarodowa konferencja naukowa
„Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni. Architektura 1. połowy XX w. i jej ochrona"

> Przygotowania do międzynarodowej konferencji o modernizmie

> Modernizm w Europie - Modernizm w Gdyni - konferencja 2007

 

ikona

Najnowsze