Co nowego

Morabus - apka od uczniów VI LO

Stworzona przez uczniów VI LO w Gdyni aplikacja Morabus ułatwi podróżowanie po Trójmieście pojazdami komunikacji publicznej // fot. Paweł Kukla

Stworzona przez uczniów VI LO w Gdyni aplikacja Morabus ułatwi podróżowanie po Trójmieście pojazdami komunikacji publicznej // fot. Paweł Kukla

Śpieszysz się i chcesz wiedzieć, czy twój autobus przyjedzie o czasie? A może na twoim przystanku nie ma elektronicznych tablic z rzeczywistymi czasami odjazdów? Wybawieniem w tych sytuacjach będzie aplikacja Morabus, stworzona dla mieszkańców Trójmiasta przez trzech gdyńskich licealistów. Apkę pobrać można bezpłatnie na urządzenia działające zarówno w systemie Android, jak i iOS. Do tej pory z tej możliwości skorzystało już przeszło 2000 osób.

Stłuczki, awarie i inne zdarzenia losowe sprawiają, że sytuacja na drogach Trójmiasta każdego dnia jest w stanie gwałtownie się zmienić. Skutkuje to sytuacją, w której planowy rozkład jazdy komunikacji publicznej może nie pokrywać się w stu procentach z rzeczywistością.

Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi mieszkańcom technologia. Informacje o realnych czasach przyjazdów autobusów i trolejbusów wyświetlają się na elektronicznych tablicach przystankowych, a teraz także w mobilnej aplikacji Morabus. Wykorzystująca otwarte dane z systemu TRISTAR apka została stworzona przez trzech uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni. Autorzy – Wojciech Ciunel, Jan Szulist i Bartosz Witkowski – chcieli w ten sposób pomóc mieszkańcom w codziennych dojazdach do pracy czy szkoły.- Nasza aplikacja ułatwia korzystanie z transportu publicznego i tym samym do niego zachęca. Jak wiemy jest on dużo bardziej ekologiczny i powoduje dużo mniejsze korki, przez co transport jest dużo bardziej płynny. - tłumaczy Jan Szulist, współautor aplikacji – Wszystko zaczęło się od tego, że odkryliśmy, że istnieją otwarte dane, które pokazują opóźnienia komunikacji miejskiej. Nie były one jednak podane w przystępnej formie, nie były łatwe do odczytania. Stworzyliśmy aplikację, w której można je w łatwy sposób zobaczyć.

Morabus podaje rzeczywiste czasy przyjazdów autobusów, trolejbusów ZKM Gdynia, a także autobusów i tramwai ZTM Gdańsk. Pożądany przystanek możemy wyszukać na kilka sposobów: od wpisania jego nazwy w wyszukiwarkę, za pomocą mapy lub – korzystając z usług lokalizacji – wyświetlić przystanki znajdujące się w pobliżu. Ponadto funkcja „ulubione” daje nam możliwość szybkiego dostępu do miejsc, w których najczęściej wsiadamy do komunikacji zbiorowej. Morabus pokazuje również czas dojazdu na następne przystanki linii, co znacznie ułatwi przesiadanie się na do kolejnych pojazdów podczas podróży.

Aplikacja dostępna jest na iPhone’y oraz smartfony z system Android i – co ważne – jest w pełni darmowa. Jej premiera miała miejsce w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu na jej pobranie zdecydowało się już ponad 2000 użytkowników.

Morabus powstał przy okazji uczestnictwa uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni w projekcie „Zwolnieni z teorii”. To platforma skierowana do licealistów i studentów, dzięki której mają oni możliwość realizacji własnych projektów społecznych. Praktyczne wskazówki prowadzą uczestników programu krok po kroku przez realizację swoich pomysłów. Uczniowie uczą się w ten sposób pracy w zespole, pozyskiwania budżetu, tworzenia budżetu czy planowania harmonogramu prac. Inicjatywa to jednak przede wszystkim możliwość samorozwoju i wsparcie przed wejściem na rynek pracy.

Autorami aplikacji są uczniowie VI LO w Gdyni. Od lewej: Bartosz Witkowski, Wojciech Ciunel, Jan Szulist // fot. Paweł Kukla Autorami aplikacji są uczniowie VI LO w Gdyni. Od lewej: Bartosz Witkowski, Wojciech Ciunel, Jan Szulist // fot. Paweł Kukla

Na ten moment w bazie przystanków dostępne są te obsługiwane przez ZKM Gdynia i ZTM Gdańsk. Korzystaniem z aplikacji mogą więc zainteresować się mieszkańcy Gdyni, Gdańska i Sopotu, a także Rumi, Rewy, gminy Kosakowo, Żukowa czy Pruszcza Gdańskiego. Autorzy apki chcą, by w najbliższym czasie objęła ona swoim działaniem również pociągi SKM.

  • ikonaOpublikowano: 25.02.2020 08:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.02.2020 10:22
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze