Co nowego

Najlepsi w akcji „Podaj dalej ciepło” nagrodzeni

Najlepsze projekty akcji „Podaj dalej ciepło” nagrodzone // fot. Gaba Kucz

Najlepsze projekty akcji „Podaj dalej ciepło” nagrodzone // fot. Gaba Kucz

25.01.2018 r.

Zajęcia dla osób z autyzmem, nauka angielskiego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wielki piknik sąsiedzki – to właśnie te projekty zwyciężyły w akcji „Podaj dalej ciepło”. Wybrali je internauci w bezpośrednim głosowaniu. Akcja zakończyła się w grudniu, a dziś odbyło się jej podsumowanie. Autorom najlepszych pomysłów wręczono czeki z dofinansowaniem na realizację projektów. Uroczystość odbyła się w samo południe w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Akcja „Podaj dalej ciepło” odbyła się po raz dziewiąty. W jej ramach wspierane są najbardziej cenne inicjatywy realizowane w Gdyni przez organizacje pozarządowe oraz podmioty ekonomii społecznej. Motywem przewodnim tej edycji było „Międzypokoleniowe miasto w otwartych przestrzeniach społecznych”.

Do udziału w akcji zgłosiło się tym razem sześć organizacji: Fundacja Nadaktywni, Związek Stowarzyszeń Bank Żywności w Trójmieście, Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń”, Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni”, Fundacja „Słoneczna jesień” oraz Fundacja „Adapa”. Przygotowały one różnego rodzaju projekty. Potem głosowali na nie internauci. Te, które uzyskały najlepszy wynik, wygrały.

Gdynianie mogli głosować na bardzo ciekawe projekty, wpisujące się w politykę międzypokoleniowego miasta, czyli stwarzające warunki dla rzeczywistego współdziałania i dialogu międzygeneracyjnego, sprzyjające budowaniu poczucia wspólnoty i trwałych relacji pomiędzy gdynianami w różnym wieku. Docenili zarówno projekty realizowane z myślą o osobach z różnego typu niepełnosprawnościami, jak i otwarte dla wszystkich wydarzenie, jakim jest piknik sąsiedzki w Chyloni – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Było o co walczyć, bo autorzy trzech projektów, które uzyskały największa ilość głosów, otrzymują dofinansowanie na ich realizację. Nagrody to: 20 tysięcy złotych za pierwsze miejsce, 15 tysięcy złotych za drugą lokatę oraz 10 tysięcy złotych za trzecie miejsce. Akcja zakończyła się w grudniu, jednak dziś, w Gdyńskiej Szkole Filmowej, odbyło się jej oficjalne podsumowanie. Podczas uroczystości laureaci otrzymali czeki z nagrodami.
  
Najwięcej, bo 10 541 głosów internautów dostał „Katalog C.O”, realizowany przez Fundację Adapa. To inicjatywa skierowana do osób z autyzmem oraz ich rodziców, dziadków, znajomych i sąsiadów. Zakłada organizowanie otwartych spotkań z ciekawymi osobami i późniejsze przygotowywanie przez uczestników autoryzowanych biogramów. Projekt działa na zasadach podobnych do popularnej w ostatnim czasie tzw. żywej biblioteki. Projekt otrzymał wsparcie w wysokości 20 tysięcy złotych.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi i serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które oddały głos na nasz projekt. To wyróżnienie traktujemy jak wyzwanie, któremu zamierzamy sprostać, a dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu będziemy dalej twórczo rozwijać nasz projekt – powiedziała Danuta Kłopocka, prezes Fundacji „Adapa”. 

Drugie miejsce (3 645 głosów) i dofinasowanie  w wysokości 15 tysięcy złotych otrzymał projekt „English for Us” zgłoszony przez Gdyńską Fundację „Dom Marzeń”. To cykl zajęć z języka angielskiego oraz zajęć teatralnych w języku angielskim dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - przy udziale ich rodziców, wolontariuszy i nauczycieli. 

Trzecie miejsce (2 477 głosów) i 10 tysięcy złotych przyznano „Europejskiemu Dniu Sąsiada”, który prowadzi Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni”. To impreza organizowana przez mieszkańców, liderów i wolontariuszy dla lokalnej społeczności w Chyloni. Odbywa się co roku od dziewięciu lat.

Wszystkie te projekty wspierają rozwój przestrzeni, które są przyjazne dla wszystkich pokoleń, stwarzają warunki dla współdziałania, poczucia wspólnoty i trwałych relacji międzypokoleniowych.

Organizatorami akcji „Podaj dalej ciepło” są: PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Wybrzeże i OPEC sp. z o.o., w partnerstwie z miastem Gdynia.

W ramach dobroczynnej akcji „Podaj dalej ciepło” pomagamy od 2009 roku. To już dziewiąta edycja programu, realizowanego przez nas we współpracy z Urzędem Miasta Gdyni oraz dostawcą miejskiego ciepła, firmą OPEC. Przez te lata wspomogliśmy rozwój ponad trzydziestu trójmiejskich organizacji pozarządowych. I choć w tym czasie akcja ewoluowała, to idea pomagania społeczności pozostaje niezmienna. Wierzymy, że zarówno w dosłownym, jak i metaforycznym sensie warto podawać ciepło dalej – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor generalny PGE EC S.A. oddział Wybrzeże.

Zaangażowanie w życie społeczne, związane ze wspieraniem lokalnych inicjatyw, wpisane jest w strategię Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gdyni. Czujemy się odpowiedzialni za drugiego człowieka i otoczenie, w którym żyjemy. Dziękuję uczestnikom akcji „Podaj dalej ciepło”, bowiem ich udział w tym projekcie świadczy, że OPEC ogrzewa nie tylko ciała, ale również serca i umysły – dodaje Janusz Różalski, prezes zarządu OPEC Sp. z o.o.

Akcję, zaangażowanie fundacji i współpracę z obiema firmami doceniają też władze Gdyni.

Bardzo cieszy mnie fakt, że od tylu lat konsekwentnie rozwija się współpraca pomiędzy miastem, organizacjami pozarządowymi a światem biznesu, której efektem jest coraz bogatsza oferta dla gdynian – podsumował Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

  • Najlepsze projekty akcji „Podaj dalej ciepło” nagrodzone // fot. Gaba Kucz
  • Najlepsze projekty akcji „Podaj dalej ciepło” nagrodzone // fot. Gaba Kucz
  • Najlepsze projekty akcji „Podaj dalej ciepło” nagrodzone // fot. Gaba Kucz
  • Najlepsze projekty akcji „Podaj dalej ciepło” nagrodzone // fot. Gaba Kucz
  • Najlepsze projekty akcji „Podaj dalej ciepło” nagrodzone // fot. Gaba Kucz