Co nowego

Narodziny z Gdynią w tle

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

02.06.2021 r.

Jedna z sal na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Morskiego w Gdyni zyskała wyjątkowy wygląd. Za sprawą specjalnie zaprojektowanych grafik jej ściany nabrały gdyńskiego charakteru. Dzięki temu pierwsze wspólne chwile młodych rodziców i nowo narodzonego dziecka będą jeszcze piękniejsze. Inicjatywa to wspólny projekt szpitala i miasta.


Rysunki radosnych rybek, rozgwiazdy, a także latarni morskiej, promu i... mew w marynarskich czapkach i napis „Witaj w Gdyni” – tak prezentuje się jedna z odnowionych ścian na sali porodowej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Pierwsi gdynianie już dziś – w Dzień Dziecka – mogą zrobić sobie na jej tle pamiątkowe zdjęcia.

– Narodziny dziecka to wielka chwila. Taka, którą zazwyczaj uwiecznia się na fotografiach. Chcieliśmy, by w gdyńskim szpitalu było miejsce, w którym można zrobić zdjęcie na pięknym tle i mieć cudowną morską pamiątkę na dobry początek i na resztę życia. Myślę, że ten pomysł spodoba się gdynianom, znanym z przywiązania do swojej miejskiej tożsamości – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

fot. materiały prasowe

Na pomysł udekorowania sali wpadła Anna Toczyłowska, ordynator Oddziału Neonatologicznego i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Idea szybko przerodziła się w działanie, a wszystko dzięki sprawnej współpracy szpitala i miasta.

– Jesteśmy jedynym oddziałem położniczo-noworodkowym w Gdyni i chcielibyśmy, żeby gdynianie rodzili w Gdyni, a nie w ościennych miejscowościach. Chciałam, żeby na oddziale znalazło się takie miejsce, które będzie jedyne w swoim rodzaju. Takich zdjęć z sali porodowej nie zrobi się w Warszawie, Bydgoszczy czy Kościerzynie, bo Gdynia jest jedna. Nie ukrywam, że ta sala bardzo zyskała w ten sposób. Jestem niesamowicie zadowolona z tego gestu i z tego, co osiągnęliśmy, bo zupełnie zmieniło to wygląd tego pomieszczenia. Zdjęcia wykonywane po narodzinach będą miały dodatkowy walor – mówi Anna Toczyłowska ze Szpitala Morskiego w Gdyni.
- Ogromnie się cieszymy, że noworodki, które przychodzą na świat w Gdyni swoje pierwsze zdjęcie mają właśnie z Gdynią w tle. Zależy nam, aby moment przyjścia na świat maluszka była dla całej rodziny wyjątkowy. Dzięki naszej współpracy z gdyńskim oddziałem porodowym rodzice otrzymują od nas "Broszurkę dla mamy i taty" z najważniejszymi poradami kierowymi do rodziców, a także w Ratuszu i na naszej stronie internetowej pojawiają się zdjęcia nowo narodzonych gdynian dodaje Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej w Gdyni.

Grafika została wykonana według autorskiego projektu artystki Iwony Kazimiery Kalitan-Młodkowskiej we współpracy z Referatem Promocji i PR Urzędu Miasta Gdyni. Na dotychczas pustej ścianie w sali Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni pojawiły się obrazy w morskim klimacie. Na co dzień pomieszczenie służy do ważenia i pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych noworodków. To właśnie tu rodzice najczęściej robią pierwsze fotografie swoich pociech. Teraz rodzinne zdjęcia wzbogaci wyjątkowe, gdyńskie tło.