Co nowego

Nie zajmuj miejsca tym, którzy go potrzebują

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Maj w Gdyni po raz kolejny był miesiącem wrażliwości. Wszystko dzięki kampanii „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”, która co roku porusza ważne zagadnienia związane z dostępnością. Maj za nami. Jednak tegoroczne przesłanie kampanii, czyli hasło „Parkuję z empatią”, idzie dalej w świat. W ramach inicjatywy powstał m.in. spot filmowy, który w przewrotnym stylu edukuje na temat miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością.


Biała koperta wymalowana na niebieskim polu, dodatkowo oznaczona symbolem wózka inwalidzkiego oraz odpowiednim znakiem pionowym. W ten właśnie sposób oznaczone są miejsca parkingowe dla OzN, czyli osób z niepełnosprawnością. Zatrzymywać się na nich mogą jedynie osoby, które posiadają kartę parkingową wydaną m.in. przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Gdyni. Niestety, nierespektowanie tego przepisu wciąż zdarza się w naszym kraju.

Problem ten poruszyła w tym roku kampania „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”. Inicjatywa co roku pokazuje, co tak naprawdę oznacza dostępność i jak ważne jest, żeby każdy miał możliwość uczestniczenia w życiu społecznym. W tym roku jej celem było uświadamianie i uwrażliwianie zarówno mieszańców kierujących pojazdami, jak i społeczeństwo w ogóle na wyzwania, jakie stoją przed osobami z niepełnosprawnością.

- Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, kiedy „koperty” są zajmowane przez osoby nieuprawnione. Utrudnia to swobodne i samodzielne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością w przestrzeni każdego miasta w Polsce. Stąd pomysł na kampanię, która zwraca uwagę na tak ważny problem. Kampania ma uwrażliwiać przyszłych kierowców, aby respektowali potrzeby pasażera jak i kierowcy z niepełnosprawnościami – mówi Anna Dobkowska, główny specjalista Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością.


Do udziału w kampanii Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Wydział Dostępności Urzędu Miasta Gdyni, zaprosili wszystkich instruktorów z gdyńskich Szkół Nauki Jazdy. Instruktor nauki jazdy to przewodnik, nauczyciel, który zwłaszcza młodych ludzi wprowadza w świat niezbędnych umiejętności, mądrego i praktycznego prowadzenia pojazdu. Uczy przewidywania i reagowania na przeróżne sytuacje drogowe, zaznajamia z przepisami, bez których nie byłoby możliwe zdobycie Prawa Jazdy.

Przed zajmowaniem miejsca parkingowego przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością przestrzega również spot filmowy, który powstał przy współpracy z Pomorską Fundacją Filmową. Temat jest w filmie ukazany w niecodzienny sposób. Skłania nas do refleksji do zajmowania ról czy miejsc, które do nas nie należą, których zajmować nie powinniśmy.




Według szacunków GUS w Polsce żyje ok. 5 mln osób niepełnosprawnych (dane z 2018 r.). Z myślą o osobach z niepełnosprawnością mających trudności w poruszaniu się na parkingach naszego Miasta oraz przy budynkach użyteczności publicznej wydzielono specjalne miejsca postojowe. Zgodnie z polskim ustawodawstwem prawo do parkowania na nich mają tylko osoby posiadające kartę parkingową. Jest ona przyznawana osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Pomimo jasno określonych przepisów prawo to nie jest jednak respektowane.

Więcej na temat kampanii można przeczytać na stronie Gdynia.pl w zakładce Gdynia bez barier. Zachęcamy także do obserwowania facebookowego profilu „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”.

mat. promocyjne kampanii

  • ikonaOpublikowano: 08.06.2022 12:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.06.2022 14:16
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Zobacz także

Najnowsze