Co nowego

Nominowani do NLG - kategoria poezja

Opis alternatywny uzytkownicy/m.kowalski@gdynia.pl/Obrazki wyróżniające/kolaż NLG - poezja.jpg

29.08.2017 r.

Wielkimi krokami zbliżają się Dni Nagrody Literackiej Gdynia. Wśród bogatego programu wydarzeń znajdują się także spotkania z nominowanymi. Czwartkowy wieczór 31 sierpnia będzie należał do poetów. O godz. 19.00 Maciej Jakubowiak porozmawia z nominowanymi w kategorii poezja: Anną Adamowicz, Cezarym Domarusem, Dawidem Mateuszem, Michałem Sobolem i Dariuszem Suską.

Zapraszamy do zapoznania się z nominowanymi.

Anna Adamowicz, „Wątpia”, Wydawnictwo Kwadratura – Łódzki Dom KulturyAnna Adamowicz – studentka analityki medycznej, autorka tomu poetyckiego pt. „Wątpia” (Łódź 2016) oraz wierszy publikowanych m.in. w „artPapierze”, „2Miesięczniku”, „Opcjach 1.1”, a także na stronie „Zeszytów Poetyckich” i w „biBLiotece” Biura Literackiego. Dwukrotna finalistka „Połowu” (2012, 2016), nominowana do nagrody głównej w XIX OKP im. Jacka Bierezina. Mieszka we Wrocławiu.

Wydana nakładem łódzkiego wydawnictwa Kwadratura książka Anny Adamowicz „Wątpia” to niezwykle interesujący debiut. Długo oczekiwana książka została uzupełniona o nowe wiersze i odświeżona w czasie redakcji, stając się bardzo świadomą, spójną i konsekwentną propozycją wydawniczą. 30 wierszy o ciele, chorobach, medycynie i materii, od której zaczyna się kultura, literatura, mit. Tytułowe wątpia, czyli wnętrzności to na mocy brzmieniowego skojarzenia także wątpliwości – wątpliwości co do natury człowieczeństwa.Cezary Domarus, „cargo, fracht”, Instytut Mikołowski, MikołówCezary Domarus – autor książek z poetyckich: ekwipunki (1999), Mózg story (2001), Wiersze po/lity/tyli/czne (2005), Stany własne (2007), Zwrotki (2012). Mieszka w Warszawie.
 
Anturażem dla tych wierszy jest bez wątpienia klimat współczesnego biopolis – opustoszałe budynki peryferyjnych korporacji, blokowiska czy wielkomiejskie arterie. To właśnie tam autor eksploruje potyczki i zmagania jednostki.Dawid Mateusz, „Stacja wieży ciśnień”, Wydawnictwo Biuro Literackie, Stronie Śląskie


Dawid Mateusz – studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat 9. edycji projektu Połów. Publikował m.in. w „Odrze”, „Zeszytach Poetyckich” i „Dworcu Wschodnim”. Mieszka w Krakowie.

Debiutancka książka Dawida Mateusza, laureata 9. edycji konkursu poetyckiego Połów. Tom – dopracowany bodaj w każdym aspekcie: zarówno językowo-stylistycznym, jak też obrazowym i konceptualnym – pełni funkcję autorskiej rozgłośni radiowej. Wydarzenia zza wschodniej granicy pozwalają poecie zarysować szerokie tło dla wierszy, których zaangażowanie wydaje się oczywiste. Jednak nie tylko polityka (jako pewien rodzaj powiązań) napędza maszynerię tych utworów, lecz również rozpracowanie relacji intymnych i społecznych. Doskonały poetycki słuch autora potwierdza klasę tego debiutu. Michał Sobol, „Schrony”, Wydawnictwo Nisza, Warszawa


Michał Sobol – historyk Kościoła i filozof. Mieszka w Zabierzowie Bocheńskim na skraju Puszczy Niepołomickiej, pracuje w Krakowie w klasztornej bibliotece. Schrony są piątym zbiorem jego wierszy. Utwory poety tłumaczono na angielski, kataloński, niemiecki, słoweński i szwedzki.

W „Schronach" przenikaniu się perspektyw czasowych, kulturowych i międzygatunkowych towarzyszy jeden element wspólny wszystkim istotom żywym – jest nim konieczność stworzenia miejsc, w których można poczuć się bezpiecznie.Dariusz Suska, „Ściszone nagle życie”, Wydawnictwo Znak, KrakówDariusz Suska – fizyk i autor siedmiu książek poetyckich. Jego twórczość zdobyła powszechne uznanie krytyki, która przełożyła się na nominacje do Silesiusa, Nagrody Literackiej Gdynia oraz do Nagrody Nike.

„Ściszone nagle życie" to dynamiczna, mroczna, pełna niepokoju podróż do wspomnień z dzieciństwa, próba powrotu do pierwszych doświadczeń świata. Jak pisze Marian Stala, to nie jest świat sielsko-anielski; dominują w nim ciemne barwy i czarne wersy. Z drugiej strony w książce nie brak jasnych promyków, które niespodziewanie rozjaśniają mglisty świat, którego kontury zatarły się częściowo w złudnej pamięci. Książka to wielkie przypominanie sobie siebie i próba mapowania świata, który istniał gdzieś, kiedyś.